Karşılıksız çek cezası neden kaldırıldı, neden geri geldi?

Karşılıksız çek cezası neden kaldırıldı, neden geri geldi?

Karşılıksız çek cezalarının kaldırılması 2008 küresel krizinden sonra ülke gündemine girdi. Küresel krizden önce mahkemelerde yüzbinlerce karşılıksız çek davası mevcuttu. Küresel kriz karşılıksız çekte sosyal patlamaya neden oldu.

Çek davalarına bakan Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Mahmut GÜL 2010 yılında yaptığı açıklamada;

“Yerel mahkemelerdeki çek dosyası sayısının 1.480.000 civarında olduğunu,

50.000 çek dosyasının 10. Ceza Dairesinde karara bağlanmak üzere beklediğini, 110.000 dosyanın ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında incelenmekte olduğunu, Yılda azami 25.000 davayı sonuçlandırabildiklerini,” söyledi.

Karşılıksız çekten binlerce insan hapiste, on binlerce kişi de kaçak yaşamaktaydı. Yargıtay 10. Daire başkanının açıkladığı gibi 1,5 milyon insan da hapse girmek için sıradaydı.

Karşılıksız çekten yakınları hapiste olanlar, kaçak durumda olan veya davaları devam edenler bir araya gelerek bir platform oluşturdular.  Karşılıksız çekten canları yananlar sosyal medyada da örgütlendiler. Karşılıksız çek cezalarının kaldırılması için verilen mücadeleye destek için internet ortamında siteler oluşturuldu.

İşte o sitelerden birkaçı:

https://rahmiofluoglu.blog/tag/karsiliksiz-cek-ve-aihm/

https://www.cekmagdurlari.com/2009/10/karslksz-cek-yasasna-isyan.html

http://cekmagdurlari.blogcu.com/karsiliksiz-cek-kesen-500-bin-kisi-hapse-girecek/6135035

http://www.finansgundem.com/haber/karsiliksiz-ceke-hapis-cezasi-gelir-mi/1000331

http://www.hurriyet.com.tr/8-bin-cek-suclusuna-tahliye-umudu-19458358

http://www.hurriyet.com.tr/8-bin-cek-suclusuna-tahliye-umudu-19458358

https://karsiliksizcek.wordpress.com/author/acildemokrasi/page/2/

Televizyonlarda karşılıksız çeke geniş yer verilmekteydi. O günlerde Av. Rahmi Ofluoğlu her gün bir TV kanalından davet almaktaydı.

Bu TV programlarından ikisi:

https://www.youtube.com/watch?v=ajyGXQP-2RM&t=22s

https://www.youtube.com/watch?v=dwnGRFpWaVE

Karşılıksız çek cezalarının kalkması için kanun teklifi veren Ankara Milletvekili Sinan Aygün teklifin gerekçesinde şöyle diyordu;

Yürürlükteki 5941 sayılı Çek Kanunu’nda çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verme fiili, adlî para cezası ve güvenlik tedbiri yaptırımlarını gerektiren bir suç olarak düzenlemiş, şikâyetten vazgeçme veya ödeme durumunda davanın düşmesi öngörülmüştür. Böylece vatandaşımız, Devlete borcunu ödeyemediği için hapse girmektedir. Eş anlatımla, Devlet, hapse girmemek için adli para cezasını ödemek isteyen vatandaşını bir anlamda tefeci batağına yönlendirmektedir. Bu nedenle karşılıksız çekten dolayı halen hapiste olan binlerce vatandaşımız vardır.

Mahkûm olduğu adlî para cezası nedeniyle devlete olan borcunu ödeyemediği için halen binlerce kişi cezaevlerinde yatmakta olup, iş imkanlarını ve borç ödeme kabiliyetlerini kaybeden bu kişiler nedeniyle binlerce aile de mağdur edilmiş bulunmaktadır. Ayrıca “Hiç kimsenin borcu dolayısıyla özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağı” şartını getiren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin dört nolu protokolüne aykırı olduğu iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurular da başlamıştır. Bu davaların kabulü halinde ise Devletin tazminata mahkum edilmesi de söz konusu hale gelmiştir.

…………………………………………………………………………………………………

Ayrıca “Hiçkimsenin borcu dolayısıyla özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağı” şartını getiren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin dört nolu protokolüne aykırı olduğu iddasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurular da başlamıştır. Bu davaların kabulü halinde ise Devletin tazminata mahkum edilmesi de söz konusu hale gelmiştir.

Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk karşılıksız çek cezasını kaldıran kanun teklifinde;

“Gerek Tasarının gerekse Tekliflerin temel amacının, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verenler hakkında adlî para cezasına hükmolunması nedeniyle meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi ve ilgili hükmün Anayasanın 38 inci maddesinin sekizinci fıkrası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Ek 4 Numaralı Protokolün 1 inci maddesi ile uyumlaştırılması olduğu gözlemlenmektedir” demekteydi.

Sonunda hükümet ikna oldu. TBMM’ne sunulan bir kanun tasarısının 31.01.2012 tarihinde TBMM’sinde kabulü ve 3 Şubat 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanması ve böylece 6273 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle karşılıksız çek cezaları kalkmış oldu.

Gelecek yazıda

Karşılıksız çeke ceza neden tekrar geri geldi?

Karşılıksız çek davalarında nasıl bir savunma yapılmalı?

 

 

 

One Response to “Karşılıksız çek cezası neden kaldırıldı, neden geri geldi?”

 1. TARKAN DEMİRCİ Says:

  Sayın avukat bey
  Bu ülkede 10 sene de bir buyük kıriz olur. Ama hep kobilerr ve küçük
  Esnaf etkilenir. Bugün artık %85 firmalar etkilendi, konkordato ilan etti
  Edemiyenler maalesef bizim gibi zor durumda.Her krizde olduğu gibi
  Teminatlarımız olduğu halde kredileri kapatan kullandırmayan bankalar.
  Jiç mi ülkeyi yönetenlerin suçu yok. Sağlam sermaye yapısına ülke çok mu uygun. Ki biz olalım. Çelerimiz yaZıldı. 5 yıldır ödedik de şimdi keyfimizden mi yazdırdık. 5 yıldır vergi sigorta ödedik 3 aydır keyfimiden mi ödemiyoruz. Bu ülkede yeni bir çek affı gelmeli. İnsanları hapse atarak çözüm üretilmez. Sn devlet olarak doğru olacaksın, halkından yana olacaksın. 5 yıldır batmadıkkeyifden mi batırdık firmamızı. Bankaların devletim hiç mi suçu yok. Kim sicilini bozmak ister hepimizin bakmakla yükümlü olduğu insanlar var. Yazık değil mi.
  Devleti dolandıranlar serbest kalacak, yanlış ekonomi ve faiz poliyikalarından ve yabancı sermaye provakosyankarondan ülke bataca. Suçlu bizmiyiz sadece. Yazık değil mi. Bugün konkordato bile avataya donmüş. 3-6 -12 hatta 24 ay bekliyorsun. O zaman mecburen alacaklılar bekliyor ve uzlaşıyor. Etmiyip durust davrananı Çek’ten hapse atacaksın. Yok böyle adalet. Devlet herkese devlet, adalet herkese adalet.
  Saygılarımla
  TARKAN DEMİRCİ
  tarkan__demirci@hotmail.com

  Eski bir çek hükümlüsü
  2008 kriz mağduru, aftan faydalanan..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: