5237 Sayılı TCK Madde 105 İçtihat

YARGITAY 14. CEZA DAİRESİ E. 2012/13556

T.C.

YARGITAY

14. CEZA DAİRESİ

E. 2012/13556

K. 2014/10229

T. 22.9.2014

• OMUZDAN ÇEKİP ÖPMEYE ÇALIŞMA EYLEMİ ( Sarkıntılık Düzeyinde Kalan Basit Cinsel İstismar Suçunu Oluşturduğu/Mağdurenin Ruh Sağlığının Bozulduğuna İlişkin Adli Tıp Raporu Bulunduğu – Tanık Anlatımları İle Desteklenen Mağdurenin İstikrarlı Beyanları Olduğu )

• SARKINTILIK DÜZEYİNDE KALAN BASİT CİNSEL İSTİSMAR SUÇU ( Sanığın Mağdureyi Omzundan Çekip Öpmeye Çalıştığı/Mağdurenin Ruh Sağlığının Bozulduğuna İlişkin Adli Tıp Raporu Bulunduğu – Tanık Anlatımları İle Desteklenen Mağdurenin İstikrarlı Beyanları Olduğu )

• TELEFONLA ARAMA SİZE TECAVÜZ EDECEĞİZ DEMEK İLE ÇOK GÜZELSİN DEMEK EYLEMLERİ ( Zincirleme Cinsel Taciz Suçu Oluşturduğu/Mağdurenin Ruh Sağlığının Bozulduğuna İlişkin Adli Tıp Raporu Bulunduğu – Tanık Anlatımları İle Desteklenen Mağdurenin İstikrarlı Beyanları Olduğu )

• ZİNCİRLEME CİNSEL TACİZ SUÇU ( Sanığın Mağdureyi Telefonla Aradığı/”Size Tecavüz Edeceğiz” Dediği – Parkta Otururken Yanına Gidip “Çok Güzelsin” Şeklindeki Bedensel Temas İçermeyen Eylemlerinin Bu Suçu Oluşturduğu – Mağdurenin Ruh Sağlığının Bozulduğuna İlişkin Adli Tıp Raporu Bulunduğu – Tanık Anlatımları İle Desteklenen Mağdurenin İstikrarlı Beyanları Bulunduğu )

5237/m. 103/1, 105

ÖZET : Sanığın mağdureyi omzundan çekerek öpmeye çalışmak şeklindeki eylemi, sarkıntılık düzeyinde kalan basit cinsel istismar suçunu oluşturmaktadır.

Sanığın mağdureyi telefonla araması, “size tecavüz edeceğiz” demesi ve başka bir gün de parkta oturan mağdurenin yanına gidip “çok güzelsin” şeklindeki bedensel temas içermeyen eylemlerinin ise zincirleme şekilde cinsel taciz suçunu oluşturmaktadır.

Sanık ile mağdure arasında herhangi bir husumet bulunmayıp mağdurenin anlatımları aşamalarda değişmeyip istikrarlıdır.

Tanıklar Esra ve Yasemin’in beyanları mağdurenin beyanlarını doğrulamaktadır.

Mağdurenin ruh sağlığının bozulduğuna dair Adli Tıp 6. İhtisas Kurulunca düzenlenmiş rapor bulunmaktadır.

DAVA : Mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle dosya incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Sanık ile arasında herhangi bir husumet bulunmayan mağdurenin aşamalarda değişmeyen istikrarlı anlatımları, mağdurenin anlatımlarını doğrulayan tanıklar E. ve Y.in beyanları, katılanlar S. ve İ. T.’in ifadeleri, mağdurenin ruh sağlığının bozulduğuna dair Adli Tıp 6. İhtisas Kurulunca düzenlenmiş rapor ve tüm dosya içeriğine göre, sanığın, mağdurenin okuluna yakın yerde işlettiği bakkal dükkanına zaman zaman mağdure ve arkadaşlarının uğradığı, mağdurenin yalnız gittiği bir günde sanığın, mağdureyi omzundan çekerek öpmeye çalıştığı, başka bir gün tanık E.’nın da bulunduğu ortamda kapıyı kapatarak “size tecavüz edeceğiz” dediği, mağdurenin ve tanığın sanığı ittirerek dükkandan kaçtıkları, sonraki zamanlarda sanığın okul değiştiren mağdurenin evine telefon açtığı, yerini öğrenmek amacıyla tesadüfen yolda gördüğü mağdurenin ablası Y.’e mağdurenin kaldığı evi sorduğu, en son eyleminde ise parkta bulunan mağdurenin yanına gidip “çok güzelsin seninle bir şey konuşmak istiyorum” şeklindeki sözler söylediğinin sabit olması karşısında, sanığın mağdureyi omzundan çekerek öpmeye çalışmak şeklinde gerçekleşen eyleminin 28.06.2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6545 sayılı Kanunla değişik 5237 sayılı TCK.nın 103/1. maddesi 2. cümlesindeki sarkıntılık düzeyinde kalan basit cinsel istismar suçunu oluşturduğu, mağdureyi telefonla araması, “size tecavüz edeceğiz” ve başka bir gün de parkta oturan mağdurenin yanına gidip “çok güzelsin” şeklindeki bedensel temas içermeyen eylemlerinin ise TCK.nın 105. maddesindeki zincirleme şekilde cinsel taciz suçunu oluşturduğu gözetilmeksizin mahkûmiyeti yerine yazılı şekilde beraatine karar verilmesi,

SONUÇ : Kanuna aykırı, katılanlar vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün 5320 sayılı Kanunun 8/1. maddesi gözetilerek 1412 sayılı CMUK.nın 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 22.09.2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

yarx

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: