Borç prangası

Görsel

Elinizde olmayan nedenlerle ömür ödeyemeyeceğiniz bir borç altına girdi iseniz artık yaşam sizin için çekilmez bir hal alır. Artık sizin için bir gelecek yoktur. Bu durum sizin başınıza her yaşta gelebilir, 20 yaşında da olabilecek bir şey 70 yaşında da…

Ödeyemeyeceği bir borçla karşı karşıya kalan kişi eğer bir batı ülkesinde yaşıyorsa, AB ülkelerinde veya ABD’de ömür boyu borç prangası ile yaşamayacaktır. Batıdaki yasal düzenlemeler kişilerin ödeyemeyecekleri bir borçları varsa onların borçlarını sıfırlamakta, onlara hayata yeniden başlama şansı tanımaktadır.

Türkiye’de ise kişi ömür boyu borçlu  yaşamak zorundadır. Bu yüzden insanlar boşanmakta, sevdiklerinden, eşlerinden, çocuklarından ayrı yaşamak zorunda kalmaktadırlar.

Bu durum hiç de adil değildir. Kişiye bir ömür boyu borçlu yaşamaya mahkum etmek, onu  geleceğini karartmayı çağdaş hukuk kabul etmez. Sanıyoruz hazırlanmakta yeni İİK’da bu çağdışılığa son verilecektir. Ancak o zaman kadar milyonlarca insan borç prangası ile yaşamak zorunda kalacaktır.

Bugün başbakan faiz lobisinden, kredi kartı vurgunundan bahsederken kişilerin ödeyemediği borçlarının silinmesini, kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının eğer kişi hiçbir şekilde ödeyemeyecek durumda ise silinmesine talep etmenin tam zamanıdır.

Yurttaşların ödeyemeyecekleri borçları silinsin ..

İcralık durumdaki KOBİ’lerin banka borçları yeniden yapılandırılsın, en az beş yıl uzatılsın.

Bireysel iflası hakimler yönetecek, bireylerin borçlarını hiç bir koşulda ödeyemeyeceğine hakim karar verecektir.Tabii bütün bunlar bir yasal düzenleme ile olacaktır.

Bireysel iflasla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız.

Bireysel iflas

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: