İflas Erteleme

İflasın ertelenmesi çok eleştiri alan bir kurum olmasına rağmen işlevini sürdürüyor. İflasın ertelenmesi söylemi kanunun bir söylemidir, konuşma dilinde yaygın olarak iflas erteleme denmektedir.

İflas erteleme sermaye şirketleri ile kooparatiflere özgü bir kurumdur.

Kanunun dilinden de anlaşalıcağı gibi önce iflas hali nevcut olacak ki iflasın ertelenmesi gündeme gelsin.

Kanun koyucu iflas eden sermaye şirketlerine (Anonim, limited şirketler ve kooparatifler) son bir firsat daha tanımak istemiştir.

6102 sayılı TTK ve İİK 179. maddeye göre sermaye şirketleri ve kooparatifler iflas durumunda ise belli koşullarla iflasın ertelenmesine karar verilebilecektir.  Akademik dilde borca batıklık olarak ifade edilen iflas gerçekleşmemişse iflasın ertelenmesi söz konusu olamayacaktır.

İFLAS

6102 sayılı TTK’nın 376. maddesi ve İİK 179 a göre şirketlerin iflas hali şöyle tanımlanmaktadır:

Şirketin aktifleri borçlarından daha az ise şirket borca batık yani iflas etmiş sayılır.

İflasın Ertelenmesi

İflas halinde olan firmaların yöneticiler, alacaklılar ve diğer ilgililer şirketin iyileşebileceğini gösteren nakit sermaye dahil somut, gerçekçi bir proje sunararak şirketin iflasının ertelenmesini talep edebilirler.

İYİLEŞTİRME PROJESİ

Nakit sermaye artışı dahil somut ve gerçekçi kaynaklara dayalı bir iyileştirme projesinin mahkemeye sunulması halinde mahkeme bu proje ve şirketin iyileştirme projesini bilirkişi heyetine sevk ederek bir rapor isteyecektir.

TEDBİR

Mahkemeler genellikle bilirkişi raporunu beklemeden ya hakimin inisyatifi ile ya da bilirkişilerin vereceği ön raporla tedbir kararı vermektedir.

İFLAS ERTELEME MAFYASI

Her şeye rağmen bir iflas erteleme mafyasının bu davalardan organize bir şekilde nemalandığı gözlenmektedir. Bu mafya piyasada dolaşan aracıların bilirkişi ve kayyumlarla organize olması ile etkili olmaktadır.

OPERASYONLAR

Polisin birçok kez bu çetelere karşı operasyon düzenlemesine rağmen çetelerin piyasalarda etkili olmaya devam ettiği görülmektedir.

14 Nisan 2010 tarihli Sabah Gazetesi  bu çeteyi bilirkişi çetesi olarak tanımlamaktadır.

SABAH

İşini bilen bilirkişi çetesi

  • Tamer OSKAY- Ferit ZENGİN
  • 14.04.2010

Batmak üzere olan şirketlerin iflas erteleme davalarını rüşvet karşılığı erteleten çetenin 20 üyesi gözaltında

İstanbul’da batmak üzere olan büyük şirketlerden rüşvet alarak, iflas erteleme davalarında lehlerine rapor hazırlayan çeteye yönelik operasyonda aralarında bilirkişi ve mali müşavirlerin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. İhbar üzerine İstanbul, Ankara ve Muğla’da 9 ay süren teknik ve fiziki takip sonunda polis, eş zamanlı baskınlarla, aralarında çete lideri mali müşavir Mehmet E.’nin de bulunduğu 20 kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı müfettişlerin operasyonda bahsi geçen bazı davalar nedeniyle Beyoğlu Adliyesi’nde inceleme başlattığı kaydedildi. Batmak üzere olan ve mahkemeye başvurup iflaslarını erteleme amaçlı dava açan bazı şirketlerin, bilirkişi çetesiyle bağlantı kurduğu anlaşıldı. Mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinde adamları olan çetenin, para karşılığı ilgili şirketin iflasının durdurulması yönünde görüş bildirdiği belirlendi. Bilirkişi raporunu göz önünde bulunduran mahkemenin de şirketin borçlarını ertelediği vurgulandı.

BİLİRKİŞİ ÇETESİ

Bilirkişi çetesi ifadesi gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Bu çetelere bilirkişilerin yanı sıra kayyumlar ve zaman zaman da adliye mensupları dahil olmaktadır.

ÇETELERE İNANMAYIN

Bu çeteler farklı farklı organizasyonlar şeklinde çalışmaktadırlar ve çoğu zaman da zor durumdaki firmaları dolandırmaktadırlar.

Tavsiyemiz bu çetelerden uzak durulmasıdır.

İflas erteleme davaları için bu çetelere ihtiyaç yoktur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: