Taahhüdü ihlal, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık

Taahhüdü ihlal, Resmi Belgede Sahtecilik, Nitelikli Dolandırıcılık

DEVAMI

Posted in Genel. 7 Comments »

7 Responses to “Taahhüdü ihlal, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık”

 1. Adl51u Says:

  Sayın Ofluoğlu hocam,
  Öncelikle, buradaki herkes adına, “size ne kadar teşekkür etsek azdır” diyebilirim… Siz, zamanınızı ayırıp, bizi bilgilendirip, ufkumuzu açıyorsunuz ve ülkemiz insanının kendi haklarını savunabilmesi konusunda uğraş veriyorsunuz, fedakarlıktan çekinmiyorsunuz. Allah sizden razı olsun, tüm işlerinizi kolaylasın inşallah.
  Sizden önce, hukuki bir işimiz olduğunda, hemen bir “Avukat” ile görüşüp, arkamıza yaslanmayı öğrenmiştik. Şimdi anlıyoruz ki, her “Avukat” avukat değil, mahalle kahvesindeki çaycı da pek ala bu işi yapabilir. Öyle ya, davalar “kalıp”laşmış, biraz ezber, hemen icra avukatı olup çıkarsınız. Hukuk falan da okumaya gerek yokmuş… Hakimlerin işleri daha da kolay, onların karşısında bir bilgisayar ekranı var, ezber de yapmak zorunda kalmadan okuyup; “Krar, Taahüüd-ü İhlal, 340-, 90 gün hapis….” Oh! ne ala, ne ala…Jet mahkeme, Jet hakim… davalar aynı, dilekçeler aynı, (sadece noktalı yerlere, davalı, davacı ve tarih değişiyor). Sonuç, intihar etmeyenlere hapis…
  (Burada “hukuk” ve “adalet” adına, otutrduğu kürsünün hakkını veren, kanunları bir cerrah titizliğiyle inceleyip, üzüm yemekle, bağcı dövmek arasındaki farkı önemseyerek karar veren hakimlerimizi, ve kalıpçı ve kolayına kaçmayıp “hak”, “hukuk” gözeterek, müvekkilini hakkıyla müdafa eden, bilgi küpü, derya avukatlarımızı tenzih ediyorum).
  “Taahhüdü İhlal” suçundan, benim ve eşimin hapsi isteniyor. 18 Temmuz 2012 de ilk duruşmamız var.
  Bir savunma avukatımız olmadığından, savunmayı kendimiz yapmak mecburiyetindeyiz. Biraz da, buradaki avukatlarla konuştuğumuzda, neredeyse hepsi kalıpçı, dar bir görüşle, adeta hep bir ağızdan;
  –“Hımmm!, Taahhüdü ihlal davası… yapacak bir şey yok! Ödeyeceksiniz, kesin hüküm, hapis cezası…”
  deyip çıkıyorlar işin içinden.
  –“Ama, biz ödeyecek durumda değiliz, zaten çocukların kumbarasından zar zor geçinmeye çalışıyoruz, bu taahhüdü de baskı altında, bilmeden imzalamışız, borcumuzu inkar etmiyoruz, 10 senedir oturduğumuz ve kirasını hiç aksatmadan ödediğimiz fakat son zamanlarda çalıştığımız firma iflas edince, para kaynağımız kesildi, ödeyemez duruma düştük. Bu borç eninde sonunda ödenecek, ödememe gibi bir düşüncemiz zaten olamaz ama şu an satsak para edecek bir mal mülk de, yok. Ne yapabiliriz?, duyduğumuza göre anayasada 38. Maddede, “istese de ödeyememe” durumunda hapis olmuyormuş. Bizim hiyle veya kasıtla kaçırdığımız herhangi bir kıymetimiz de yok, biz “suçlu” değiliz sadece borcunu ödemede acze düşmüşüz… Dünyanın neresinde, insan, ev kirasını ödeyemedi diye hapisle cezalandırılıyor Allah aşkına?” desek bile, bize;
  –“Farketmez… evet anayasada böyle bir madde var ama –UYGULANMIYOR!- İcra mahkemeleri bunu gözardı ediyor… hem o sizin imzaladığınız sözleşme değil ki, evet, iki taraf da imzalamış ama, sizin kanuna karşı taahüdünüzdür… Uğraşmak lazım, zor iş. Hapse gir, yat, bence daha iyi…” gibi cevap alıyoruz.
  –“Ama yargıtayın benzer bir davada aldığı bir karar var, hem sonra, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi falan…” diyorsunuz,
  –“Anlamıyormusun kardeşim, UY-GU-LAN-MI-YOOOOR! Uzuun iş, ZOR!”
  –“Yahu burası muz cumhuriyeti mi? insanı anayasaya dayanarak hapsedebilirsiniz ama yine aynı anayasaya dayanarak hakkını teslim etmek zor geliyor…” dediysek de,
  –“valla bizim buralarda, kararlar hep böyle çıkıyor, artık alışılmış, hakim de avukat da böyle bellemiş birkere, sen mi değiştireceksin?”
  gibi karşılıklar alınca, biz de kendimizi savunma kararı aldık. Sonunda hapis yatacaksak, en azından dövüşerek kaybedelim.
  Bunları, benzer durumda olan vatandaşlara “ibret” olur diye yazıyorum ve umuyorum buradan bir fayda çıkar.
  1- Elde olmadan, istenmeden borcumuzu ödeyemez duruma düştük. Istesek de ödememize şu an ve yakın zamanda imkan yok.
  2- Haciz baskısı altında ve korkutularak, rezil rüsva olmamak için ödeme taahhüdü imzalamış olduk. (İcra Müdürü de Avukatı destekleyerek korkumuza dehşet kattı)
  3- Yek ekmeğe muhtaç durumdayken, evi acilen tahliye tahüdü de aldılar. (yasal kontrata göre daha 3.5 ay süremiz vardı). Ama kiranın tamamını talep ediyorlar.
  4- Ertesi günü, alacaklı zaten elde tutulur ne varsa haczetti.
  5- Hacizden hemen sonra eve gelip, derhal tahliye etmemizi aksi halda “daha kötü şeyler” olacak diye tehdit etti.
  6- Hacizden arta kalanları, coluk çocuk, kamyondayken, siteden çıkmamız engellenmek istendi. Halbuki, evi tahliye etmemizi kendisi (evsahibi) istemişti. Bizi siteden çıkartmıyarak ele güne rezil etmek, aşşağılamak istemiş (kapıdaki görevlinin sözü). “Polis çağıracağım” dediğmde, bıraktılar. Kamyonu beklettikleri için iki misli nakliye ödemek zorunda kaldık. Kızkardeşimin evine sığındık. Herşey çok utanç vericiydi. Çocukların çok zoruna gitti,çok ağladılar.
  7- Karşı dava açacak, hakkımızı arayacak paramız yok.
  8- Haczedilen eşyaların tümü, yeni kanuna göre “haczedilemez” eşyalardan ve tek. Hiç bir lüxümüz yok.
  9- Taahhüdü, eşim bayan olduğu için ona imzalatmışlardı. Gerçi, ikimize açılmış dava ama o hapse girerse dyanamaz, kalp durumu falan var. ben de onsuz yapamam, çocuklar ortada kalacak diye korkuyoruz. İkimiz de bu güne kadar hiç makemelik olmamıştık.
  10- Alacaklı kesinlikle “mağdur” değil. Bir cerrah, Hem üniversite hastanesinde hem de özel bir hastanede ameliyatlara giriyor, 2 tane 20 dairelik apartmanı, 4 tane villası, 6 tane dükkanı (sahil yolunda), yazlıkları, yatı, yayla evleri var, (yok olan sadece “vijdan” ve “merhamet”.)
  11- Ben ve eşim Üniversite mezunuyuz, Amerika’da 12 yıl üniversitelerde öğretim görevlisiydim. Burada bir şirketimiz ve çok iyi giden işimiz vardı, ta ki Avrupa’da işler bozuluncaya kadar. Şimdi adi bir suçlu gibi hapisle yargılanıyoruz, hapse girersek, bir daha toparlanamayabiliriz.
  Şimdi müdafamızı hazırlıyoruz hocam, şansımız nedir? İlk duruşmada ne olacak? Hakim hemen karar alıp, bizi oradan hemen hapise gönderecek mi? Duruşmaya katılmamayı düşünmüyoruz, kaçmak bize göre değil… sizin tavsiye ve önerileriniz bizim için çok önemli.
  Saygılarımla, iyi çalışmalar.

 2. yaşar Says:

  iyi günler sayın hocam size bir şey danışmak istiyorum beni ve eşimi haberim imzam olmadan tc kimlik numaralarımızı alıp bizi CHP ye üye yapmışlar ben ve eşim doğal olarak partiye tazminat davası açabilirmiyiz yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 3. GERCEKCI Says:

  Taahhüdü ihlal mağduru arkadaşlar !

  Sizleri AKP hükümetine veya TBMM milletvekillerine yalvartıp,vaktinizi kaybettirmeye çalışan siteye artık güvenmeyi bırakın ! Maksatları belli: Sizleri oyalayıp AİHM başvurusu yaptırmamak – bunda da başarılı oldular. Şayet 23 Ağustos 2012 tarihine kadar başvurmazsanız, Anayasa Mahkemesi’ne müracaat uygulaması başlayacak ve ve AİHM’ne gitmeden önce 2-4 yıl da orada oyalanacaksınız.

  Çok kirli bir oyun oynuyorlar. Bu oyuna gelmeyin. AKP Hükümetinin taahhüdü ihlalde hapis cezasını kaldırmasının tek yolu AİHM nezdinde yapılacak başburular sayesinde oluşacak baskıdır.

  Son 1.5 ay kaldı, hala vakit kaybetmeyin !

  AİHM’ne başvurunuzu yapın !!!

  Başvurular ücretsiz, sadece posta parası verilecek

 4. izzet sevinç Says:

  1 temmuz itibariyle yürürlüğe giren yasayla taahhüdü ihlal suçundan dolayı hapis cezası kalktı mı ?

 5. mustafa Says:

  cek verilmez diye bu arada karsıda 4 adet cekimiz var ama 1 tanesi mal aldgmz kisi digerleri farklı isimler ama bu kisi cekleri cirolamadan vermiş yani biz tanımıyoruz onları ama cekler bizim ve böyle bi borcumuz var yani cekler farkli kisilere verilmis degil bizim tarafimizdan ama oyle gosteriliyo napmalıyiz bize yardımcı olabilirmisiniz

 6. mustafa Says:

  rahmı bey benim 2009 da ceklerim yazıldı mahkemede imza benim degil dedim karsi tarafta babamın ifadesinin alınmasıni istedi babamda cekleri ben verdim bu kisyle ticari iliskim vardı oglum tanimaz ben tanirim bu kisiyi demis avukatla anlaşmıştık bu arada mahkeme uzadğı icin 15 bin borcumuz vardı yarı yarıya anlasmstk ama bu ifadeden sonra anlasmaktan vazgectı avukat resmi belgede sahtecilik ve dolandiriciliktan dava acmis smdide babama vekalet vermstm ben ama sonradan yasa cikmş vekaletle
  http://www.google.com/m/search?client=ms-samsung&channel=mm

 7. ercan Says:

  benım 2008 den 29 ay kesılmıs cezam var yargıtaydan geldı ama hebuz ısleme koyulmadı bu cıkacak olan 3 yargı paketınde denetımlı serbestlık 5 yıla cıkacak dıyorlar acaba benım cezam ertelenırmı benım merak ettıgım bu konu


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: