Teminat mektuplu çek dönemi!

Yeni Çek Kanunu iş dünyasında endişelere yol açtı. Yasadaki caydırıcı yaptırımların azlığından şikayet ediliyor. Bazı şirketler çek alırken iş yaptığı firmadan banka teminat mektubu istemeye başladı. Yazının Devamını Okumak için TIKLAYINIZ.

Posted in Genel. 5 Comments »

5 Responses to “Teminat mektuplu çek dönemi!”

 1. SON HABER... Says:

  Çek yapraklarında, çekin basıldığı tarih, ay ibaresi yazıyla olacak biçimde gün, ay, yıl şeklinde yer alacak.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, Çek Defterlerinin Baskı Şekline, Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktar ile Çek Düzenleme ve Çek Hesabı Açma Yasağı Kararlarının Bildirilmesine ve Duyurulmasına İlişkin Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Tebliğin “çek defterlerinin baskı şekli” başlıklı maddesinin ilgili bendinde çek defterlerinin yaprağında yer alması gereken unsurlara, “çekin basıldığı tarih” de eklendi.

  Aynı maddeye eklenen diğer bir bende göre de çek yapraklarında çekin basıldığı tarih, ay ibaresi yazıyla olacak biçimde gün, ay, yıl şeklinde yer alacak.

 2. levent Says:

  Selamlar Rahmi Bey.. Birebir karşılaştığım için bende bir bilgi vermek istedim. 13 Ocak 2012 de karşılıksız çekten dolayı ifade vermem için yakalamam çıkmış ve yakalanıp ifade verdim. Istanbul. 4 ACM Mahkemesi yeni yasanın çıkacağı bilinci ile 15 Şubat 2012 de alınan karar şu şekildedir.
  KARAR :
  1-) Sanık hakkında iddia edilen eylem sanığın tüzel kişi adına çek düzenlediği ve bu eylemin 6273 sayılı yasa ile değişik 5941 sayılıs yasanın 5/1 maddesi gereğince idari yaptırımın 03.02.2012 tarihi itibarıyle tuzel kişiye uygulanacağı ve yasal değişiklik ile kabahatlar yasasının 5 maddesi araclılığı ile TCK nın 7/2 maddesinin sanık lehine olduğu gerekçesi ile sanık hakkında İDARİ YAPTIRIM UYGULANMASINA YER OLMADIGINA
  2-) Tüzel kişi sorumluluğu 03.02.2012 tarihinden sonra başlayacağından suç tarhi itibarıyle iddianamede şüpheli olarak gösterilmediği de gözetilerek tüzel kişi hakkında İDARİ YAPTIRIM UYGULANMASINA YER OLMADIĞINA,
  3-) 6273 sayılı yasa ile değişik 5941 sayılı yasanın 5/10 maddesi aracılığı ile kabahatlar yasasının 31/2 maddesi gereğince vekalet ücreti taktirine yer olmadığına ve masrafların hazine üzerinde bırakılmasına karar verildi. (tabi temyiz yolu açık ama o da agır ceza mahkemesine imiş)

  Bu baglamda ben cek yasaklısı da olmuyorum heralde değil mi ?

 3. ugrl Says:

  Rahmi bey merhabalar; Uyapta dava dosyası kontrol ettigimde dosya bulunamaması demesi dosyamın kapandıgını mı göstermektedir yoksa infaza gonderildigini mi? Birde uyapta dava dosyasının görüntülenememe gibi bi durumu olabilirmi? Yani bi sebepden dolayı dosyam gözükmeyebilirmi=?


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: