Uygulamada kargaşa

ACAYİP İŞLER

Traji komik gelişmeler

Çek yasasında yapılan değişiklik üzerine Antalya ilinde cezaevlerinden serbest bırakılanları polis yeniden topladı.. Yanlışlık GBT kayıtlarının silinmemesinden kaynaklanıyor..Yurt dışından Antalya Havalimanı’na gelen ve araması olan Y şu anda Antalya Adliyesi’nde bekletiliyor.. Kargaşa uygulamadaki eksikliklerden kaynaklanıyor..

Posted in Genel. 88 Comments »

88 Responses to “Uygulamada kargaşa”

 1. ahmet Says:

  Merhaba Rahmi Bey, cevaplarınız için çok teşekkürler baya yararlı oluyor. Fakat benim hala bir problemim var okuduklarımdan da cevap bulamadım. 18.06.2008 tarihinde açılmış olan ve 24.05.2012 tarihinde karşılıksız çek keşide etme ile ilgili olarak davam vardı e devletten takip ediyordum. Benzer davalar da gerekçeli karar verildi yazıyor fakat belirttiğim bu davada Ara Duruşma Yapıldı ve 20.12.2012 tarihine gün verildi yazıyor. Ne yapmalıyım? Bir yanlışlık mı söz konusu? GBT’lerde sıkıntı olur mu bu durum?

 2. özer mehmet Says:

  İyi akşamlar Rahmi bey
  1 Mart 2012 tarihi itibarı ile iki ortaklı şirketimiz için tasfiye işlemi başlatık ve tasfiye memuru oldum.Sormak istediğim bir kaç soru olacak:
  1)Alacaklılar şu an 3. şahıslara ödeyemediğimiz iki çekten ötürü haciz işlemi başlattılar.Tasfiyedeki ilk amaç öncelikle amme borçlarını ödemek olduğuna göre bu işlemle tasfiye memurunun tahsilat yapamayarak amme borçlarını ödemesi engellenmektedir.Bu uygulama doğru mu?
  2) Ödenmeyen çeklerde şirket müdürü olarak imzam bulunmaktaydı bundan dolayı cezai sorumluluğum nedir?
  3) Çekler üzrindeki (şirket müdürü olarak) imzamdan dolayı evime haciz işlemi yapılabilir mi?
  4)İleri tarihli vermiş olduğumuz ödeyemeyeceğiz çeklerin akıbetleri ne olacak?

  • rahmiofluoglu Says:

   Çeklerle ilgili siz ceza almazsınız, şirket borçlerından size haciz gelmez.. Vergi dairesi ve sigorta haciz yaparsa önceliği var, siz onlara durumu anlatı ve haciz yapın deyin öne geçerler..

  • mehmet Says:

   olmaz memet abi.birini daha oldu olmadı…(demir)

  • ahmet Says:

   Merhaba Rahmi Bey, cevaplarınız için çok teşekkürler baya yararlı oluyor. Fakat benim hala bir problemim var okuduklarımdan da cevap bulamadım. 18.06.2008 tarihinde açılmış olan ve 24.05.2012 tarihinde karşılıksız çek keşide etme ile ilgili olarak davam vardı e devletten takip ediyordum. Benzer davalar da gerekçeli karar verildi yazıyor fakat belirttiğim bu davada Ara Duruşma Yapıldı ve 20.12.2012 tarihine gün verildi yazıyor. Ne yapmalıyım? Bir yanlışlık mı söz konusu? GBT’lerde sıkıntı olur mu bu durum?

 3. çekten ağızı yanan Says:

  merhaba rahmi bey ben devamlı sizin takipçinizim öncelikle bu şekilde yanımızda olduğunuz için teşekkur ederim ;
  benim sorum şuan 10 adet hakkımda kesilmiş karşılıksız keşide suçum var adli sicil kaydı aldım orada çıkıyor ama hepsinin başında (C) var 1 tanesinde (T) ibaresi var bunlardan dolayı 2007 den beri kaçınıyorum ne yapmalıyız ve şunu sormak isterim bu ödenmeyen meblağlar daha sonra rahat rahat gezerken karşımıza çıkacakmı ;

  benim bildiğim babamında vardı böyle çekle sorunu 5 yıl sonra kendiliğinden düşmüştü araması sadece adli sicil kaydında çıkıyordu 2 gün önce onada aldık sicil kaydı silinmiş komple.

  • rahmiofluoglu Says:

   Karşılıksız çek artık suç değil..keyfine bak, cezalar düştü..

   • çekten ağızı yanan Says:

    çok teşekkur ederim artık otele vs.. yada gbt ye girdiğim zaman hiç bir şey olamayacak mı ?

    çok tedirginiz ailece ve mahkemesi süren yıne eskıden kalma çeklerim var davası süren sakınca olurmu saygılar

 4. Serghei Says:

  Sayın Rahmi Bey, 4 adet karşılıksız çekim vardı, davalar acıldı, yasa değişikiği ile 2011 de ikisinin taahhüt bedeli olan 3/1 ödedim, diğer ikisine gücüm yetmedi. 2012 31 marta kadar geri kalanını ödeyeceğim. Yalnız ödeme yapamadıklarım aynı zamanda Ticareti usulsüz terk davaları açmışlar ve 3″er ay hapis cezası aldım. Yeni karşılıksız çek kanunu ile bu davalar düşer mi? Tüm iyi niyetimle ödemek istediğimi belirtmek isterim. Yalnız çalışma imkanı bulamıyorum, ki çek borçlarını da kandırılarak üzerime kaldı. Şimdide teşekkür ederim.

 5. sadi Says:

  Rahmi Bey,

  adliyeler avukatlara düşüm kağıtlarını yollamaya başladılar. bilginize. benim bir davamın düşümü bugün ulaştı, ve idari yaptırım cezası da uygulanmamış. kararlar bu yönde sanırım.

 6. can Says:

  sayın rahmı bey bugun e devletten baktıgıma gore karsılıksız cek sucundan dava acanlar sımdıde alacaklıyı zarara ugratma davası odeme ıhlal davaları acıyorlar cekten ceza almıyoruz ama bunlardan ceza alırmıyız bu ceza olusa bılmesı ıcın ne gıbı faktorlerın olusması lazım buna nasıl bır onlem alabılırız

 7. nesebey48 Says:

  selam arkadaslar benimde karsiliksiz ceklerim vardi e devlet sifremle dosya numaralarini aldim dun cuma internetten hangi ildeyseadliye telefon rehberinden tek tek telefonla adlyedeki mahkimenin ceza kalemlerini aradim istanbul bakirkoy izmir deki dosyalar dusmus usak ta ise yazilari yazilmis pazartesi hepsi dusecek dediler ve ayriyetten hep terettutle baktigim taahhudu ihlaldanda 2 doyam vardi onlarida telefonla aradim 1 adeti 2 yilli zaman asimi doldugu icin gbt den dusmus 1 tanesinin de 09/03/2012 tarihinde dusecegini soylediler kisaca tum sorunlarinizi telefonla ogrenme sansiniz var ve acale etmeyenlerde zatan otomatik olarak ceza kalemleri kendileri tum dosyalarin yazilarini yazim savcilara aktararak savcida gbt leri dusurtuyor hepimize gecmis olsun burada bu konularlarla ugrasan ve senelerdir gundemde tutan sayin av rahmi beye ve emegi gecen herkeze sonsuz saygilarimi sunar bundan sonrada yine imkani olan lar borcunu odemeye devam edebilir en azinda kul hakki kalmaz uzerimizde yine de hepimize gecmis olsun allah hepimizin isini rasgetirsin hosca kalin

 8. murat akın Says:

  tüm çek mağduru özgür arkadaşlar izmir toplantımızdan sonra istanbul toplantımız yarın saat 12:00 den itibaren bakırköy incirli metrobüs durağı katılacak arkadaşlar yer için lütfen 05304043622 den bilgi alın.

 9. çekten çeken Says:

  sayın rahmi hocam oncelikle saygılar ben pazartesi gunu eminyete gıtdim dusumler için 7 dosyadan aranmam vardı bırıde kartal sulh 2ceza mahkemesıydi aynen söyle düşüm kagıdı geldi mahmemızce aranan murat taspınarın hakında çıkarılan yakalama emirinın yururluge giren 6273 sayılı yeni çek yasası geregi infaz edilmeden mahmemıze idadesi rica olunur hakım imzalı ara durusma yapıldı yazıyordu şimdi e devletden baktıgımda bugune durusma gunu verilmiştı ben gıtmedim aynen söyle yazıyor durusmaya devam ediliyor diye hocam bundan bır ceza alırmıyım cevaplarsınız sevınırım saygılar hocam

 10. mvlt_1965 (@mvlt_1965) Says:

  sayın av rahmi bey benim bazı alacaklılarım alacaklıyı zarara uğratma.yükümlülüklerini yerine getirmeme . borcunun ödeme şartını ihlal . ticareti usulsüz terk etme davaları açmışlar gerekçeli kararlar yazılmış e-devletten baktığımda kararların ne olduğu göremiyorum bu davaların cezası ne olabilir zaman aşımı bu davalarda ne kadardır bu konularda bizi aydınlatırsanız memnun oluruz saygılarımızla.

 11. ÇEKmeyen bilmez... Says:

  hocam tüm çek davalarımız için tek tek dilekçe vermemiz gerekiyormu saygılar..

  • rahmiofluoglu Says:

   SON GELEN HABERLERE GÖRE DÜŞÜMLER YAPILIYOR AMA SİZ TİTİZ DAVRANIYORSANIZ KONTROL EDİN VE TEK BİR DİLEKÇE İLE CUMHURİYET SAVCILIĞINDAN DÜŞÜM YAPILMASINI TALEP EDİN..

 12. ÇEKmeyen bilmez... Says:

  sayın rahmi hocam çekten dolayı yaklaşık 25-30 davam var bunların hepsi ticarette yaşandı hatır veya aldatma amçlı değil yorumlarda okuduğum kadarıyla dolandırıcılık gerçekten varsa anlaşılırsa ceza olur demişsiniz bu yönden gönlümüz fereh kimseyi dolandırmadım.. fakat benim 1 çekimde avukat hanım şirketin ser sır iflasını istememek diye bir dava açmış ve ceza çıkmış bu dava ile ilgili ne yapabilirim bu dava düşecekmi ve ayrıca 25-30 dosyamın hepsikendi kendine düşecekmi yakalamam yok hepsi dava aşamasında.. saygılar rahmi hocam..

 13. alatan Says:

  Rahmi bey satış ve pazarlama müdürü olarak çalıştıgım(anonim şirket) firmada resmi işlemler ve çek keşide etmek için vekaletim vardı bu vekalet daha sonra iptal edildi yetkili olmadıgım bir dönemde şirket md talimatı ile kendi imzam ile çek verdim 5 adet ilk çek banka kanalıyla ödendi ikinci çeke bankadan kısmı ödeme gönderdik şirket sıkıntıya girdi ve kapandı kapandıktan sonra bile topladıgımız müşteri evraklarını yine kendim cirolayarak firmaya verdim bi kısım borç açıkta kaldı borcun 5/2 gibi açılan davada savcılık bankayı aracı kılarak dolandırıcılıktan bana ve şirket müdürüne 3 yıl hapis ve 80.000 er bin tl ceza verdi temiz ettik ama çok korkmaktayım yorumunuzu rica edecektim.
  (borca itiraz yok icra takibine itiraz yok ben imzanının bana ait oldugunu beyan ettim yetkili mal aldık borç bizimdir şirkette olmadıgım bir zaman da talimatımla imzalanmıştır dedi. ama bu arada çekleri ödeyebiliriz durumu düzeltebiliriz umudu ile bankacıların ve avukatımızın yönlendirmesi 711 diye bi madde vardı bankaya o talimatı vermiştik ama ne borca nede icra dosyasına hiç bir itirazda bulunmadık)

 14. çekten çeken Says:

  sayın rahmı bey bır kucugunuz olarak önce ellerinızden öperim hocam bana durusma gunu verilmiş 028.02.2012 gunue sucta söyle yazıyor karsılıksız çek keside etme karsılıksız çek duzenleme vede çek hesabı acma yasagı bu mahkemem sehır dişinda hocam bu durusmaya gıtmesem bır sorun olurmu saygılar hocam

 15. hdfreetr Says:

  RAHMI BEY, AVUKATIM BIRAZ ONCE ADLIYE’DEN CIKTI, GBT DUSUMLERINI HIZLANDIRMIŞLAR, DİLEKÇEYE GEREK GÖRMEMİŞLER, BENİMDE CEK TAAHHUTTUNDEN OLAN CEZAM DÜŞMÜŞ, HEM SİZE BİLGİ HEM DE ARKADASLARA BILGI OLSUN DIYE PAYLAŞMAK ISTEDIM. TEKRAR EMEKLERINIZ ICIN TESEKKUR EDERIM.

 16. ozkan33 Says:

  sayın rahmi bey benim sizden öğrenmek istedşğim ..55 bin liraya yakın karşılıksız çekim var bunlara dava açılmış ben hiçbir mahkemeye gitmedim kaçak yaşıyorum bu davalar düşermi ayrıyeten dolandırıcılıkla ilgili dava açılırmı ben bu çeklerden örneğin bir toptancıya 60 bin liralık çek vermişim ama sadece son 1 yada iki çeki ödeyememişim bu dolandırıcılıkmı yani saygılar sunarım

 17. çek magduru Says:

  sayın rahmi bey oncelıkle saygılar benım 28.7.2011 tarıhlı durusmada 28.2.2012 tarhıne dursusma gunu veriilmiş dosyamda yazan iddanamenın degerlendırmesi sonra yapılan aclıiş yazıyor sucta karslıksız çek duzenleme vede keside etme çek hesabı acma yasagı yazıyor bu nedemek durusmaya gıtmesem bır sey olurmu saygılar iddanemın degerlendırmesi sonrası yapılan aclıliş ne anlama geliyor saygılar

 18. Mirac Says:

  Sayın rahmi bey benim dosyamı sormak icin infazları aradım bana sizin birşey yapmanıza gerek yok dediler biz düşümleri yapıyoz dediler gbt en son aşamada mı düşcek yok gbtler düştümü?

 19. polatcan Says:

  sayın hocam adliyeden sabıka kaydı akdığımızda adli sicil kaydı yazacakmı ? benim sadece çekle sorunum var başka hç birşey yok şimdiden teşekkür ederim hocam

 20. onur ulas Says:

  sayın rahmı bey benım kardesım cek yasasından dolayyı ukraynadaydı carsamba sabah ıstanbula gelıcek her hangı ı tutuklama olucak sorunlar gıderıldımı acaba bızı lutfen bılgılendırımısınız.

 21. adanalı Says:

  rahmi bey 2009 dönen çeklerimden dolayı taahhüt verdim.2010 da bi kısmını ödedim.30 aralık 2012 de taahhütü ihlalden dolayı yakalanmam çıktı.karşı tarafın avukatına gidip yeniden taahhüt verdim.ocak 2012 taksidimi ödeyemedim.tekrar yakalamam çıkar mı.ilginiz için tekrar teşekkürler.

 22. berna öztürk Says:

  Sayın Rahmi bey size bir sorum olacaktı.2006 Yılında bir yakınıma vekalet vermiştim.Bu yakınım adıma bankadan çek alıp ticari ilişkilerinde kullanmış.Kötü niyetli 3. bir şahıs bu çeklerden bazılarını yakınım olan kişiden gayrimeşru bir şekilde elde etmiş(çalmış) Ve bu çeklerin bazıları o 3. şahıs tarafından bankaya teminat olarak verilip bankadan kredi alınmış.Sonra bu üçüncü şahıs kaçtı izini kaybettirdi.Banka bu insiyatifim dışında benim adıma olan çeklerle ilgili dava açtı bana.Çeklerde imzam olmadığı tespit edilmesine ve davanın lehime sonuçlanmasına rağmen banka tekrar bir dava açmış bu çeklerimle ilgili bana. Bunu yeni öğrendim bu hafta mahkemem var.Açıkçası ne yapacağımı şaşırdım. banka kaybettiği bir dava ile ilgili tekrar dava açabilirmi? ki ben zaten bankadan alınan bu krediden haberim yok, çekler benim adıma olmasına rağmen imzalar benim değil.Bu yeni çek kanununya ilişkilendirilen dolandırıcılık suçu kafamı karıştırdı.Banka krediyi alıp kaçan adamı aramak yerine benim peşime takıldı.Ben bu konuda ne yapabilirim.Çok acil cevabınızı bekliyorum saygılarımla.

  • rahmiofluoglu Says:

   Karşı dava aç, avukat bul…

   • berna öztürk Says:

    rahmi bey sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim.Bankanın daha önce açtığı davadan avukatım var. Sanırım davayı kazandığımla ilgili belgelerde hala mevcuttur kendisinde.Bu belgeleri tekrar bankaya sunmamız gerekiyor sanırım.Ama benim anlayamadığım konu ben bu davayı önceden kazanmış olmama rağmen bankanın neden tekrar tekrar beni dava etmesi.Ve zaten karşılıksız çektede hapis kalktı.Bankayı dava edersem bankanın beni taciz etmesi dururmu? saygılarımla

 23. SAMETCAN Says:

  Rahmi bey deniyorki yakalama kararı veren mahkemeye yakalam kararının kaldırılması için dilekçeyle müracat gerekli deniyor bu bilgi dogrumu tşk

 24. 4278410 Says:

  ben 3167 sayılı kanunu da dosyalarım karara bağlandı sıkıntı olmaz demi birde benim dosyalarım ne zaman düşer teşekkürler

  ,

 25. 4278410 Says:

  iyi akşamlar rahmi bey benim 2008 de bir firmada 4 adet çekim karşılıksız çıktı ve dava açıldı hakkımda karar çıktı 2 senedir kaçak yaşıyorum ayriyeten karşılıksız çıkan bir adet çekimde var 2009 da bundan da dava açıldı ve karara bağlandı toplam 5 adet çekim var bu çeklerle ilgili kısmi ödemeler yapmışım şimdi benim hakkımda dolandırıcılık davası açılırmı şimdiden yaptığınız her şey için teşekkürler

 26. GERCEKCI Says:

  Pek çok kişi sormuş ama yeterli bir karşılık alamamışlar ki sorulmaya devam ediliyor. Herkes adına ben çok açık ve seçik sormaya çalışayım :

  3167 VEYA 5941 SAYILI KANUNLAR GEREĞİNCE HAKKINDA DAVA AÇILMIŞ GERÇEK VEYA ÖZEL KİŞİLERİN KARŞILIKSIZ ÇEK DOLAYISIYLA HAPİS CEZASIYLA YARGILANMALARI BİTTİ VE BU KİŞİLER İLGİLİ ÇEKLERİ DOLAYISIYLA (BORÇLARI ÖDENENE KADAR YA DA TOPLAM OLARAK) 10 YIL ÇEK YASAKLISI OLMAKLA CEZALANDIRILACAKLAR; MAHKEMELER OTOMATİK OLARAK KARAR VERECEKLER.

  ŞİMDİİİİİİ, HERKESİN SORUSU ŞU :

  – SÖZ KONUSU ÇEKLERLE İLGİLİ OLARAK, BU SAATTEN SONRA DOLANDIRICILIK SUÇLAMASIYLA SAVCILIKLARA ŞİKAYETÇİ OLUNULABİLİR Mİ YA DA TALEPTE BULUNULABİLİR Mİ ?

  – SAVCILIKLAR BU ŞİKAYET VEYA TALEPLERE OTOMATİKMAN TAKİPSİZLİK Mİ VERİRLER ?

  – YOKSA SAVCILIKLAR BU ŞİKAYET VEYA TALEPLERİ DİKKATE ALIP, İNCELEME BAŞLATIRLAR MI ?

  – BU SAATTEN SONRA KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKLERE ALACAKLILAR BELLİ Kİ DOLANDIRICILIK SUÇLAMASI YAPACAKLAR AMA 2011, 2010, 2009 YILINDA KARŞILIKSIZ ÇIKMIŞ (3167 VEYA 5941 DEN HAKLARINDA DAVA AÇILMIŞ BULUNAN) ÇEKLERİN DURUMU NEDİR ?

  -SAVCI ŞÖYLE DER Mİ ? “SİZ BU ÇEK İÇİN ZATEN 3167’DEN VEYA 5941’DEN DOLAYI DAVA AÇMIŞSINIZ, ŞİMDİ BU 10 YIL ÇEK YAZAĞI CEZASI ALACAK. AMA AYRICA DOLANDIRICILIK DAVASI AÇAMAZSINIZ. ”

  Herkesin değişik şekilde sorduğu ama esas itibariyle yukarıda belirttiğim genel sorunun yanıtı nedir sizce ?

  • rahmiofluoglu Says:

   SUÇLAR KARIŞTIRILIYOR

   Karşılıksız çek suçu ile dolandırıcılık suçunun hiç bir bağlantısı yok, ikisi de farklı suçlar, unsurları ve yaptırımları farklı..Dolandırcılık suçu TCK 157. madddede düzenlenmiş. Madde şöyle:

   Dolandırıcılık

   MADDE 157. – (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

   Gördüğünüz gibidolandırcılık suçunu tanımında karşılıksız çekten veya çekten bahsedilmiyor.. Suçun unsurları:

   Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatmak,
   Bu aldatma sonucunda kendisi veya başkası için çıkar sağlamak..

   5237 sayılı TCK nın 158 madde ise bu suçun nitelikli halini, yani ağırlaştırılmış halini düzenliyor..Madde 2 fıkradan oluşuyor..Çek 1 fıkranın f ve j fıkraları ile ilişkilendirilebilir.. Ne zaman? 157. madde ile düzenlenen dolandırıcılık suçunun unsurları varsa..İlgili fıkralar şöyle:

   f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,

   j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

   Dolandırıcılıl suçunu işlerken çeki vasıta olarak kullanıp bir kimseyi aldatıp kendisi veya üçüncü kişilere çıkar sağlamak dolandırcılık suçunun ağırlaştırılmış hali..
   Bu suç normal bir ticari ilişki içerisinde oluşmaz.. Diyelim siz bir tedarikçiden mal veya hizmet temin ediyorsunuz veya ödeme olarak çek veriyorsunuz..Burada eğer tedarikçi çek olmasa idi mal veya hizmeti vermeyecek idi ise, çekle veya çekle birlikte ustaca ve kurnazca başka hilili davranışlarla aldatılmış ise nitelikli dolandırıcılık suçu oluşur.. Eğer siz çeki cari hesap karşılığında, önceden satın aldığınız mal veya hizmetler karşılığında vermiş iseniz nitelikli dolandırıcılık suçu oluşmaz..Siz çeki verip sonradan malı almış olsanız bile eğer usataca ve kurnazca, normal insanların anlayamayacağı hilelerle malı almış iseniz dolandırcılık suçu oluşur..
   NORMAL TİCARİ İLİŞKİLER VEYA KREDİ İLİŞKİLERİ DOLANDIRICILIK SUÇU SAYILAMAZ..MUTLAKA HİLELİ DAVRANIŞLAR OLMALI..YARGITAY NORMAL İNSANLARIN AYIRT EDEMEYECEĞİ USTACA DAVRANIŞLAR DİYOR..
   Çek tek başına dolandırıcılık suçunun konusu olmaz..

 27. erman Says:

  sevgili avukat bey yakalamam yok infaz durdurulmuştu tahahhütten dolayı buna rağmen öyle psikolojim bozukki samsunda yaşıyorum çarşamba günü ankaraya gitmem gerekecek otelde kalacaım inanın size afaki gelecek ama birşey olur diye korkuyorum çünkü yakalamalar gıyabımda verilmişti hepsini ödedim tahhahüt verdı infazım durdurulmuştu onuda ödemeye devam edicem ama gene gıyabımda bişe çıkmışmıdır diye korkuyorum perşembe gününe kadar gbt düşümleri bitermi

 28. alone_72 Says:

  Sayin Ofluoglu;
  Savciliklar emniyetten cekle ilgili arananlarin listesini istemis(Ne gerek var anlamadim ama).Daha sonra GBT dusumleri yapilacakmis.Kucuk Adliyelerde 1-2 gun buyuk adliyelerde 1 haftayi bulur diyorlar.Ben yurtdusundayim.Ataturk Havalimanindan giris yapicam.Geldigimde GBT dusmemisse dosyalarimin oldugu sehre mi gonderilirim yoksa Istanbul da dusum yapilir mi?Simdiden tesekkur ederim.

 29. ahmet Says:

  Çok saygıdeğer Rahmi abicim affınıza sığınarak soruyorum hudutta sıkıntı yaşamamak için gbt lerin silinmesi ne kadar zaman alır yurda ne zaman girersek sorun olmaz çünkü ilgilenecek kimsem yok cevaplarsanız minnattar olurum

  • rahmiofluoglu Says:

   Şimdi gelirseniz mesai saatleri içerisinde belki bir kaç saat bekletirler..Bir kaç gün içersinde bu sorunun da kalkacağını düşünüyorum..

 30. Mirac Says:

  Ya hocam 2009 verdimiz tahüt ne olcak cezaevinde verdim

  • rahmiofluoglu Says:

   Artık bu taahhüdler geçersiz..

   • onur Says:

    sayın hocam ben 2009 tarihinde çeklerimi tahahhüd etmiştim… ama ödeyemedim şimdi benim durumum ne…(tahahhüdü ihlal suçuna girer mi) bilgilendirirseniz sevinirim…

   • rahmiofluoglu Says:

    Mahkemeye taahhüd ise ceza yok..

   • onur Says:

    hocam benim hakkımda yakalama kararına sebeb olan veya yargıdaki tüm davalarımı nereden ögrenebilirim… e devlet de görünen davalarım.. hepsi e devlette göründügü kadar mı yoksa başka bi şekilde ögrenebilirmiyiz.. ayrıca e devlette olan davalarım daha düşmedi gözüküyo, düşmesi gerekirmi.. şimdiden teşekkür ederim bilgilendirirseniz sevinirim…

   • rahmiofluoglu Says:

    Hangi ilde yaşıyorsunuz? İstanbul ise 05332022936 İsmail Bey..

   • onur Says:

    ben nigde, arkadaşım adana da yaşıyor hocam..

 31. pauss Says:

  peki sayın OFLUOĞLU mahkemelerde böyle bir suçlamayla dava açılabilirmi dolandırıcılık suçlamasıyla

 32. pauss Says:

  Sayın OFLUOĞLU benim sorum şu şirketimizin işlerinin bozulduğundan dolayı 25 kasım tarihinden bu yana yazılan çeklerimiz var ve mart 2012 ayına kadar eğe alacaklarımızı alamazsak dahada yazılacak.15 adet çek yeni çıkan çek kanunu uyarınca hapislikler kalktı ama ileri vadeli olan ve 25 kasımdan bu yana yazılmış çeklerimizde karşı taraf alacaklılar dolandırıcılıktan aleyhimize dava açabilirlermi çeklerimizde herhangi bir oynama yada düzeltme yok.Dolandırıcılıktan dolayı dava açılması sözkonusumu eğer bilgilendrirseniz çok sevinirim.Yaptığınzı herşey için çok teşekkür ederim.Saygılarımla

  • rahmiofluoglu Says:

   Dolandırıcılık çok ayrı bir suç..Çekin karşılıksız çıkması dolandırıcılık suçunun işlendiği anlamına gelmez..Bu soru çok geliyor..Basın bir yanlış anlaşılmaya neden oldu..

   • pauss Says:

    Sayın OFLUOĞLU Mahkemelrde böyle bir suçlamayla dava açılabilirmi

   • rahmiofluoglu Says:

    Nasil?

   • pausss Says:

    Demek istediğim daha öncede bahsettiğim gibi 25 kasımdan bu yana şirket çeklerim yazılıyor. Mart 2012 ayına kadarda alacaklarımı alamazsam yazılacak yeni yasaya göre Dolandırıcılık suçlamasıyla aleyhimize dava açılabilirmi çeklerin yazımında herhangi bir hata yok

   • rahmiofluoglu Says:

    Yazılan çeki sayısı önemli değil..Karşılıksız çek suçu farklı..Dolandırcılık çek sayısı ile ilgili değil, çekle de ilgili değil..Farklı bir suç.. Basının hatalı bilgilendirmesi bu…

 33. H.D. Says:

  rahmi bey istanbul atatürk havalımanından girdi antalya adliyesine gönderildi doğrumudur. Bu nasıl bir karar neticesinde oldu biraz bilgilendirirseniz bende yurt dışından geleceğim e imza ile dosyalrımı görebiliyorum. Kontrol etmek için soruyorum bilgilendiriseniz çok sevinirim

 34. SAMETCAN Says:

  Muhterem rahmi bey karşılıksız çek kaşide sucları davaları otamatik düşüyormu gbt yakalama ları her suç için ayrı ayrımı olarak kayıda giriyor yani sistemde davaların düştügün yargıtay süreleri ne zaman yansır tşk saygılar

 35. Sahin Says:

  Rahmi Bey, bende mağdurlardan biriyim ve silinmesini bekliyorum, garanti olsun diye 2 gündür çıkmıyorum evden. Son aldığınız bilgilere göre GBT’ler ne zaman düzelecek acaba? bu gerçekten önemli..Teşekkür ederim.

  • rahmiofluoglu Says:

   Eğer sadece karşılıksız çekten aranıyorsanız en doğrusu git bir adliyeye GBT nin silinmesini iste.. Daha da doğrusu git polise, mesai saatleri içerisinde beni arıyor musunuz, ben geldim deyin..Tabii çekten başka sorun yoksa..Halen görünen GBT ler duruyor..

 36. serkan Says:

  rahmi bey saygılarımı sunarım sizi takip etmekteyiz,bu kargaşadan kasıt nedirki ,anlamadım rahmi bey , tahliye olanlar neden tutuklansın ki?

  • rahmiofluoglu Says:

   GBT ler silinmediği için..Yanlışlık bu.. Tekrar serbest bırakıldılar..Şu anda yurt dışından gelenler havaalanlarında gözaltına alınıyor..Benim bir müvekkilim Antalya Adliyesi’ne sevkedildi..

   • serkan Says:

    teşekkür ederim cevap için rahmi bey ilgili konuda bunun tespiti edilip serbest bırakılıyor herhalde tabii başka suç kapasamınada bakıyorlardır o amaçla işlem uzuyor yoksa çekin hapisliğin kalktığını herkes biliyor extra iştir bu yaaa:)dediğiniz gibi…

   • serkan Says:

    rahmi bey ,beyfendi, bu amaca dayalı bir sorum daha olacak sizce
    bu düşümler neden olmamıştı ki ,bizler içinde sorun arz edermi?
    bu konudaki düşünceleriniz ve şüpheleriniz nelerdir ? nasıl bir garanti olabilir sizce gbt hadisesine takılmamanın yada öğrenmenin yolu?

   • rahmiofluoglu Says:

    Yetiştiremediler, zaman alacak demek ki…

   • serkan Says:

    demekki online sistem eksiklik olabiliyor bir kaç gün daha temkinli yaklaşmak gerekiyor buna göre anladım verdiğiniz bilgileriçin teşekkür ederim.

 37. S.A Says:

  İyi hafta sonları…

  -Uygulamada kargaşa- başlıklı yazınızla ilgili olarak… “yok artık!!” demek istiyorum

  “çek yasasında yapılan değişiklik üzerine” ifadesinde yazım hatası mı söz konusu dur?
  söylem 6237 sayılı kanunu mu ifade ediyor? yoksa daha sonra bir değişiklik yapıldı da haberimiz mi yok


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: