DOLANDIRICILIK SUÇU

SUÇLAR KARIŞTIRILIYOR

Karşılıksız çek suçu ile dolandırıcılık suçunun hiç bir bağlantısı yok, ikisi de farklı suçlar, unsurları ve yaptırımları farklı..Dolandırcılık suçu TCK 157. madddede düzenlenmiş. Madde şöyle:

Dolandırıcılık

MADDE 157. – (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Gördüğünüz gibi dolandırcılık suçunu tanımında karşılıksız çekten veya çekten bahsedilmiyor.. Suçun unsurları:

Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatmak,
Bu aldatma sonucunda kendisi veya başkası için çıkar sağlamak..

5237 sayılı TCK nın 158 madde ise bu suçun nitelikli halini, yani ağırlaştırılmış halini düzenliyor..Madde 2 fıkradan oluşuyor..Çek 1. fıkranın f ve j fıkraları ile ilişkilendirilebilir.. Ne zaman? 157. madde ile düzenlenen dolandırıcılık suçunun unsurları varsa..İlgili fıkralar şöyle:

f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,

j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

Dolandırıcılık suçunu işlerken çeki vasıta olarak kullanıp bir kimseyi aldatıp, kendisi veya üçüncü kişilere çıkar sağlamak dolandırcılık suçunun ağırlaştırılmış hali..
Bu suç normal bir ticari ilişki içerisinde oluşmaz.. Diyelim ki siz bir tedarikçiden mal veya hizmet temin ediyorsunuz ve  ödeme olarak çek veriyorsunuz..Burada eğer tedarikçi çek olmasa idi mal veya hizmeti vermeyecek idi ise, çekle veya çekle birlikte ustaca ve kurnazca başka hileli davranışlarla aldatılmış ise nitelikli dolandırıcılık suçu oluşur.. Eğer siz çeki cari hesap karşılığında, önceden satın aldığınız mal veya hizmetler karşılığında vermiş iseniz nitelikli dolandırıcılık suçu oluşmaz..Siz çeki verip sonradan malı almış olsanız bile eğer usataca ve kurnazca, normal insanların anlayamayacağı hilelerle malı almış iseniz dolandırcılık suçu oluşur..
NORMAL TİCARİ İLİŞKİLER VEYA KREDİ İLİŞKİLERİ DOLANDIRICILIK SUÇU SAYILAMAZ..MUTLAKA HİLELİ DAVRANIŞLAR OLMALI..YARGITAY NORMAL İNSANLARIN AYIRT EDEMEYECEĞİ USTACA DAVRANIŞLAR DİYOR..
Çek tek başına dolandırıcılık suçunun konusu olmaz..

Posted in Genel. 26 Comments »

26 Responses to “DOLANDIRICILIK SUÇU”

 1. Gülfidan Says:

  Merhaba, benim eşim sahibinden.coma telefon koydu 350 tlye ve telefonu göndermedi 3 yıl ceza aldı ve 3/1ini yatacak açıkta şu anda para cezasına çevrilir mi bi bilginiz varmı?

 2. Betul Says:

  Ben 3 yıl bir işyerinde çalıştım çıkarken içeride alacaklarım vardı ama bir hata yapıp issizlik maaşından yararlanmak için sgk şifresini aldım ve çıkış nedenimde değişiklik yaptım bunu fark edip soruşturma açmışlar bende alacaklarım için dava açmıştım bu soruşturma için internette okudugum kadariyla hapis cezası yazıyor yardımcı olur musunuz paraya çevrilir mi

 3. haluk Says:

  rahmi bey;
  galeriden araç aldım ödemesini banka yoluyla yaptığım için
  senetimi almadım daha sonra senetin kaybolduğunu söyledi
  10 gün sonra avukat arayıp haciz işlemi yapacağını söyledi teblğat elime ulaşmadı muhtara bırakıldığını söylediler
  dekontlarla nasıl bir yol izleyebilirim

 4. hüseyin Says:

  rahmi bey merhabalar

  bursa da oturan asker arkadaşıma araba kaporası bahanesiyle banka havalesi ile bir miktar para gönderdim.Gönderdikten sonra telefonlarıma cevaplamaz oldu yani kısacası dolandırıldım.kişiyi tanıdığımdan dolayı güvenerek para göndermiş bulundum.şuan elimde parayı gönderdiğime dair isimli hesap numaralı banka dekontları mevcut.bu kişiden nasıl şikayetçi olablirim?daha önce hiç böyle bişeyle karşılaşmadım. yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler..

 5. DEVA GRUP Says:

  Üstadım 2010 yılında dışardan şirket müdürlüğüm sırasında şirkete açık hesap alışveriş yaptık ve şirket alacaklarını alamadığı için bu borcuda ödeyemedi (alacaklarımız kamu kurumlarındandır ve o döneme ait ödeneklerin kapandığına dair yazıda mevcut), ancak hiçbir şekilde senet v.s. vermedik ancak alacaklı firma şirketimiz adına senet düzenleyerek icraya verdi bizde senetteki imzaya itiraz ettik ve icra durdu, ancak alacaklı firma şimdide asliye ceza mahkemesinde dolandırıcılık suçundan dava açtı.Sonuç sizce ne olur, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. mehmet Says:

  ben bir cek maduruyum cıhanlar gurup dıye bir sırket ortagı ercan coskun ısmlı bırı tarafından dolandırıldım iş bankası 51 bın tl cek karsılıgı tır ve dorsemı ercan coşkuna sattım cekın2 ay sonra 25 9 20011 tarıhınde cekın karsılıgının olmadıgını ogrendım arastırmalar sonucu benım tırımı cekten 15 gun once aynıcete ıcınde 3 satış yapıldıgını satışıgerceklestıren aynı kısıler yapıldıgını 59 plakadan 63 plaka oldugunu ogrendim savculuga defalarca suc duyurusunda bulunmama rahmen hic bır sonuca varamadım ne yapmalıyım care olarak şahısların dolandırıcı oldugunu ıspatlayıp arabayı baglatma şansım olabılirmi maduriyetimi nasıl gıderebilirim

 7. duygu Says:

  Merhabalar Rahmi bey,
  Babam kamyoncu. çalıştığı yer para vermedi senet verdi, karşılıksız çıktı.Sonrasında mütahitin biri parasız ordan kum alacak babama daire verecekti .Babam ve müttahitin kendi aralarında temlik kağıdı ve protokol var üzerine de tekrar para verdik . Daire, arsa sahibi tarafından başkalarına da satılmış , tapular çıkmıyor,site bitmiyor tirilyonluk haciz var üzerinde ne yapabiliriz. Suç duyurusunda bulunsak cezası ne olur?

 8. Mehmet Ali EROL Says:

  Merhaba,
  04-06-2012 tarihinde aracımın motoru yandığı için hurda bir araçtan çıkan bir motor satın aldım. Bu aşamada motorun satışının yapılması gerekmekte , notere gittiğimizde belgelerde sorun çıktı ve satışı yapacak kişi ile aramızda bir sözleşme yaptık. Kendi el yazısı imzası ve telefon numarasını yazdığı bir kağıda 10 içinde belgedeki hatayı giderip satışını vereceğim şeklinde yazdı. İkimizde imzaladık. Kendisine vekalet verdim satış için 10 gün süreli. Fakat satışı yapacak kişi sürekli geçiştiriyor ve bir sonuc ortaya koymuyor. 1500 TL gibi bir tutar ödedim kendisine ve bunu gören 3 adet tanığım var. Motor satışını alamazsam aracımı trafiğe çıkartamam ve vekaletin süresi yarın geçiyor. Bu konuda ne yapılabilir ? Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

 9. ALP DAĞTEKİN Says:

  rahmi bey kolay gelsin,öncelikle sitedeki yardımlarınız için teşekkür ederim size.Allah işinizi rast getirsin.

  kardeşimin bir ltd şti si var ve bazı bankalarda BCH kredisi var.bu krediler çek veya senet teminatlı olarak tanımlanmış.kredileri kullanabilmek için bazı tanığı kişilerin adına sahte senet düzenlemiş ve bunlarıda bankaya teminat olarak vermiş.kredisi daha sonra takibe düşünce bankalar bu senet sahiplerine icra takibi başlatmış ve hemen hemen hepsi imzaya itiraz davası açmış ve bazı borçlu görülen kişilerde savcılığa suç duyurusunda bulunmuş.yapmış olduğu bu işlerden dolayı nasıl yargılanır,ne kadar ceza alır ve bu cezalar tecil edilirmi.veya davacı kişiler şikayetten vazgeçer ise davaları düşermi.
  saygılar

 10. özer mehmet Says:

  iyi akşamlar Rahmi bey,icra müdürlüğünden
  1-karşılıksız çekten ötürü tebligatla ödeme emri geldi ne yapmalıyız
  2-tasfiyeye girmiş firmamızın daha önceden almış olduğu ve ödeyemediği ürünlerin faturaları ile birlikte ilamsız takiple ödeme emri geldi bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz?
  İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…..

 11. rojda Says:

  Rahmi bey ,
  Size teşekkür ederim bizleri aydınlattıgınız için..size danışmak istedıgm bi konu var , annem, babamdan ayrıldıktan sonra yetim maaşını almaya başladı..şikayet üzerıne yetım maaşı kesılmış eşiyle bırlıkte yasadıgı üzere şikayet yapılmış.. üst katımızda abımızın evı var babam oraya gelıp gıdıyordu..sitedekı guvenlık babamızın gelıp gıttıgını solemıs sskdan gorevllı memurlar,kesinlikle birlikte yaşamaları söz konus değil,sadece haftada bi benı almaya paramızı vermeye gelirdi.. annem maaşını tekrar almak istiyor napmamız gerekiyor, duydugumuza göre hapis cezası ve para cezası varmıs.. davamı acmamız gerekıyor..
  Teşekkürler

 12. esra Says:

  rahmi bey benim eşim 158 maddeden dolayı içerde yatıyo para cezasına çevrilirmi bu durum yoksa cezasını yatacakmı birde bu konuyla ilgili mecliste olan yasa varmı çıma durumu olabilirmi eşimin

 13. melek Says:

  peki herhangi bir çalışma var mı? adli para cezalarıyla ilgili…

 14. melek Says:

  Merhaba Rahmi bey
  Benim sorum eşim çek ten dolayı 158 mad. göre ceza aldı. cezasını yattı geriye adli para cezası kaldı onuda yatırma sansımız yok. adli para cezası affa uğradımı veya tekrar eşim hapismi yatacak. saçmalık değilmi hem hapis yattı hemde adli para cezası ödeyecek hapis yatan insan nasıl adli para cezası yatırabilir? cezasını çekti. adli para cezası ile ilgili bir yassa varmı veya olacak mı? teşekkürler

 15. fatih Says:

  Rahmi bey,
  Ben Amerikada yasiyorum, bir cek davasi yuzunden 6 yildir Turkiyeye donemiyorum. 3 kisi Sirkete ortak idik, hisselerimizi sirket ortagani devrettik. Tek ortak diger ortagin hissesinin tamamini benimde %1 kalacak sekilde devraldi, Ld. sirketi oldugu icin. Ben noterden anlasma yaptim, sirketle ilgili butun gecmis ve gelecek borclarin kendisine ayit olduguna dair. Resmi gazetede 8 ay sonra yayinlattik. Bu arada vergi dairesine sirketin borcu oldugunda dolayi, Sirket ceklerini kendisi imzalayip vermis, ve odememis. Su anda benim tutuklamam gorunuyor, ifademin alinmasi uzeri. Burda onun icin pasaportumu uzatamiyorum. Degerli evrakta sahtecilik diye dava acilmis. Bu konuda beni aydinlatirmisiniz, tesekkurler.

 16. alper mete Says:

  Rahmi Hocam,

  öncelikle insanları her konuda aydınlattıgınızdan dolayı hakkınızı ödememiz çok zor …çok tesekkur ederız..
  benım farklı bir konuda sorum olacak;

  annem dul ve yetım maaşı almakta babasından dolayı emeklı sandıgına baglı..
  zamanında yaptıgı bır işten dolayı vergı borcu adı altında emeklı maasının 1/4 üne bloke koymuşlar..
  bu durum yasalmıdır?? değilse nasıl ıptal ettırebılırız…??

 17. 6001 Says:

  Rahmi bey,
  Sanıyorum bütün çek madurlarını bekleyen yeni tehlikeler olabilir.o nedenle soruyorum.
  1-Karşılıksız çeklerle ilgili hapis kalktı.Alacaklılar bu çeklerle ilgili Dolandırıcılık iddiası ile ilgili yeni dava açabilirmi.Dolandırıcılık olmadıgını bilmelerine ragmen sadece taciz için böyle bir dava açabilirlermi.Açılan davayla ilgili hakim sormazmı,çek kanunu çıkmadan önce Dolandırcılık davası açmadında şimdi kanun çıktı sende bu yola başvuruyorsun demezmi.
  Şimdiye kadar sadece Karşılıksız çek için suç duyurusunda bulunmuşlardı.Oda savcılık yoluyla sadece karşılıksız çek olarak suç duyurusuydu.o suç duyurusunda Dolandırıcılıktan bahsedilmemişti.
  2-Benim çeklerimin tarihi 2-3 yıldan daha geriydi.Bu durumdada Dolandırcılık davası açabilirlermi.yoksa yeni yasayla o çekler hakkındaki bütün hukuki yollar kapandımı.
  3-Çeklerimle ilgili hapise attıramadılar şimdi o çeklerle icra takibi yapabilirlermi.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: