Yasayı parka ÇEKti!

Başbakan Tayyip Erdoğan, “mağdurun da korunması gerekir” deyince, Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülmesi öngörülen Çek Yasası’nın üzerinde çalışılmasına karar verildi. Erdoğan, MYK’da bazı üyelerin, “Yasayla karşılıksız çek verenler hapisten kurtarılıyor. Karşı tarafın mağduriyetiyle ilgili de ciddi şikâyetler geliyor” sözlerini dikkate aldı. Erdoğan, mağdurların da korunması üzerinde bir çalışma yapılmasını istedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK toplantısında Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen Çek Yasası görüşüldü. Bu konuda bazı MYK üyeleri, “Yasayla karşılıksız çek verenler hapisten kurtarılıyor, ancak karşı tarafın mağduriyetiyle ilgili ciddi şikâyetler geliyor. Bu konu da gözönünde bulundurulmalı” önerisinde bulundu.
“YENİDEN ÇALIŞIN” TALİMATI
Başbakan Erdoğan, bunun üzerine Grup Başkanvekili Nurettin Canikli başkanlığında bir komisyon kurularak, “çalışma yapılması” talimatını verdi. Komisyonun çalışması sonucu tasarıda çek mağdurlarıyla ilgili de düzenleme yer alacak. Tasarı, karşılıksız çekte hapis cezasını kaldırarak, idari nitelikle yaptırımlar öngörüyor. Tasarı ile çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına ilişkin kayıtların, 10 yıl geçmesi halinde Merkez Bankası tarafından resen silinmesi; böylelikle karşılıksız çek kesen kişilere 10 yıl süreyle çek verilmemesi de önleniyor.

BÜLENT AYDEMİR/HT GAZETE

Posted in Genel. 12 Comments »

12 Responses to “Yasayı parka ÇEKti!”

 1. mst Says:

  arkadaşlar,icra,tahhütleri,için,bir,gelişme,yokmuu

 2. diyar Says:

  hüseyin kardeşim özgürlüğümüze sadece bir ay kaldı güzel hoş söylüyorsunda acaba bu bir ay içinde aç kurtlar kaç evin bacasını söndürecek onuda biliyormuyuz keşke böyle bir yasadan hiç söz edilmemiş olsaydı çönkü bu yasadan söz ettiler ve yasayı askıya aldılar avukatlarda kolları sıvadı tüm borçlulara ALLAH yardımcı olsun diyelim yapacak bir şey yok

 3. bartınlı Says:

  Burası Türkiye Son dakika göiü olsa gerek.şimdi bir ay daha kaçakmı yaşayacağız.umarın engel olanlarda ıslah olurlar.tasarı hala meclis gündeminde ama ek madde falan eklerlermi acaba

 4. acil demokrasi Says:

  Vatandaş olmaktan kaynaklanan haklarımızı kullanmalıyız.
  Çek yasası meşru değildir.

  Adalet Bakanı açıkladı:”borç alacak ilişkisi içinde devletin işi yoktur”
  Adalet bakanı açıkladı:”çek yasası Anayasamıza ve Aihs 4 e aykırıdır”
  Adalet bakanı açıkladı:”adli para cezası devletin kasasına gidiyor, alacaklı ile bir ilişkisi yok”

  Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK toplantısında Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen Çek Yasası görüşüldü. Bu konuda bazı MYK üyeleri, “Yasayla karşılıksız çek verenler hapisten kurtarılıyor, ancak karşı tarafın mağduriyetiyle ilgili ciddi şikâyetler geliyor. Bu konu da göz önünde bulundurulmalı” önerisinde bulundu.

  AK Parti MYK sının bazı üyelerinin “karşı tarafın mağduriyetiyle ilgili ciddi şikâyetler geliyor. Bu konu da göz önünde bulundurulmalı” önerisi sonrasında çek yasası Meclis Genel Kurulundan tekrar görüşülmek için geri çekildi.

  Son 24 saatte yaşanan bu gelişmeler bir konuyu çok açık bir biçimde ortaya koymuştur: çek yasası meşruiyetini kaybetmiştir.
  Ülkenin Adalet Bakanının ağzından haksız bir yasa olduğu ilan edilen bir yasanın, tekrar düzenleme gerekçesiyle geri çekilmesi, bu yasadan dolayı halen cezaevinde bulunan insanların, açık bir ihlalle karşı karşıya olduklarının göstergesidir.
  İhlal doğrudan insan olmaktan kaynaklanan haklarımıza yöneliktir.

  Vatandaş olarak, en temel haklarımıza yönelik bu açık saldırı karşısında, evrensel bir hak olan direnme hakkımızı kullanmalıyız.
  Direnme noktamız, hukuksuzluğa karşı hukukun üstünlüğünün savunulmasıdır.
  Cezaevinde yatan ve hukuksuzluğu fiilen yaşayan insanlarımız acilen direnme haklarını kullanmalıdırlar.
  Cezaevinde olmayanlarımız, tüm duyarlı kamu oyu ile birlikte hukuksuzluğa karşı çıkmalıyız ve hukuksuzluğu teşhir edecek yollar bulmalıyız.
  Ahim başvurularına devam etmeliyiz.

  İnsan haklarıyla insandır
  İnsan hakları hemen şimdi

  • TARIK ARAS Says:

   acil iyi akşamlar!ne yapacaksak yapalım bunların böyle her gün değişik at oynatmasınımı seyredeceğiz verdsikleri beyanatlar kanun uygulama açıklamaları ama aynı tas aynı hamam içerdeki 8-10 bin kişi duyan yok herkes topa bil el atıyor bak görücen topu patlatacaklar en sonunda ama bunlara birilerimiz dur demeliyiz kanunla yoksa atı aldılar gidecekler.bizde öyle baka kalacağız .pazartesi-yok perşembe yok alacaklı hakları sen önce işkence ettiğin (hapistekiler) kardeşlerimizi bir dışarı çıkar ondan sonra o seni çok rahatsız eden yalakalarınla çıkar bakalım kanunu .

 5. NUNSİN Says:

  Sistem alacaklının lehine mi?
  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çek Yasasıyla ilgili eleştirilere ilişkin olarak hafta sonu yaptığı açıklamalarda Çek Yasasıyla ilgili eleştiriler konusunda, ”Şu anda işleyen sistem alacaklının lehine falan değil. Aradan biz devleti çıkarıyoruz. O açıdan getirdiğimiz sistem alacaklının lehinedir” dedi.

  Çek keşide eden kişinin adli para cezasını alacaklıya değil, devlete ödediğini hatırlatan Ergin, alacaklının yine alacağıyla buluşamadığını söyledi. Ergin, ”Şu anda işleyen sistem alacaklının lehine falan değil. Aradan biz devleti çıkarıyoruz. O açıdan getirdiğimiz sistem alacaklının lehinedir. Türkiye’de karşılıksız çek oranları tedavülde olan çekin çok az bir kısmıdır” diye konuştu.

  Alacaklıyı koruyacak sistemin Merkez Bankası bünyesinde kurulan Risk Santralizasyon Merkezi olduğunu vurgulayan Ergin, “Bununla kredili alışveriş yapmak isteyenler, satıcı kişi, borçlanmak isteyenin hem pozitif hem negatif sicilini görme imkanına kavuşuyor. Ticaret hayatında esnaflık faaliyetine devam etmek isteyenler, mecburen çeklerini ödemek zorundalar. Aksi halde çek hesabı açamayacaklar, çek defteri alamayacaklar ve çek keşide edemeyecekler. Bu açıdan yeni getirilen sistemde alacaklılarımızın da hukukunu korumaya dönük çok önemli tedbirler var”dedi.

  http://www.ekoayrinti.com/news_detail.php?id=89684

 6. NUNSİN Says:

  Tasarı bu hafta yasalaşacak
  Ak Partili bazı milletvekillerinin Adalet Bakanı ile görüştükleri ancak Bakan Ergin’i alacaklılarını durumuna ilişkin bir düzenleme konusunda ikna edemedikleri öğrenildi. Adalet Komisyonunda kabul edilen Çek Yasa tasarısı hafta Genel Kurul’da görüşülerek yasalaştırılacak.
  http://www.ekoayrinti.com/news_detail.php?id=89684

 7. alper Says:

  bu haber cnn turk kaynaklı,ne kadar doğru bir haber dir …kaynağı yok resmi açıklama yok…tbmm ye baktıgımızda yasa halen gündemde görünüyor…

 8. mert özkan Says:

  girilen rehavetin sonunda olacağı buydu…
  çek mağduriyetleriyle ilgili yayın yapan bütün sitelerin hepsi süt liman olmuştu.hal böyle olunca avukat ve tefeci lobisinin sesi yükselmeye başladı.olan oldu. aihm başvuruları için ne bekliyorsunuz hala?

 9. Hüseyin Says:

  Arkadaşlar hiç panik yapmayın. Banka ve Avukat lobilerinin sesini kesmek için yasaya ayar çekecekler. Sadece özgürlüğümüzde 1 ay kadar rotar olacak. Ama sonunda özgür olacağız.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: