‘Karşılıksız çek’ tasarısı komisyondan geçti

Karşılıksız çekte hapis cezasını kaldırarak bunun yerine 10 yıllık çek kullanma yasağı getiren kanun tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Karşılıksız çekte hapis cezasını kaldırarak bunun yerine 10 yıllık çek kullanma yasağı getiren kanun tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Komisyonda kısmen değişiklik yapılarak kabul edilen tasarıya göre, kanuni ibraz süresi içinde, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürülecek. Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişiye, her bir çekle ilgili olarak uygulanan 1 yıla kadar hapis cezası, 300 TL’den 3 bin TL’ye kadar idari para cezasına dönüştürülecek.

Karşılıksız kalan çek bedeli, faizi ile birlikte ödenmesi durumunda çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak. Bankalar, 31 Aralık 2012 yılına kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verecek.

AA

Posted in Genel. 63 Comments »

63 Responses to “‘Karşılıksız çek’ tasarısı komisyondan geçti”

 1. murat Says:

  Rahmi bey iyi aksamlar,Icra tahhutu ile bir gelisme var mi,ve bu islemler de hapis cezasi icin bir ust sinir var mi.Bir de devlet borclari yuzunden yurt disi cikis yasaklarinda bir gelisme var mi.
  Saygilar

  • rahmiofluoglu Says:

   Yurt dışı çıkış yasağı artık yok…

   • tolga alp Says:

    Sayın Hocam
    Taahhüt ihlalinden cezam var yurtdışında iş kurduk çıkamıyorum havaalanına gitsem yakanırmıyım bu HSYK genelgesi GBT ye eklenmiyor diye bir haber var siz ne diyorsunuz.

   • rahmiofluoglu Says:

    Doğru, eklenmemesi gerekiyor..

 2. ali Says:

  5941 sayılı yasanın gecici 2/b maddesinde sanığın yasanın 6 maddesi hükmüne göre ödenmesi gereken miktarı belirli vadelerle ödüyeceğini tahhüt etmişdir ceza evinden cıkmışdır şimdi cek kanunuda affa uğradı mahkemeye verdiiği tahhütten ceza alacakmı

 3. şaban pilanalı Says:

  avrupada karşılksız çekin cezasıdolandırıcılktan yargılanırkanıt olarak kişi çek vermekle dolandırıcılık suçu işlemektedir devlet ve hükümet senin alacağını sildim diyemez gelsin bu kanunu çıkaranlar benim mağduriyetimi gidersin

  • rahmiofluoglu Says:

   Devlete mi sordun ticaret yaparken?..Ticaret riskdir, beceridir..Senin paranın batmasından kimse sorumlu tutulamaz.. Dolandırıldı isen dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunursun..

  • nedim Says:

   BEN TİCARET YAPIYORDUM ŞEREFSİZİN BİRİNE ÇEK VERDİM. MALLARIMI GÖNDERMEDİ ÇEKLERİMİ BAŞKA YERE CİRO ETTİ.SONRADA ORTADAN KAYBOLDU. MENFİ TESPİT DAVASINID A KAZANDIM AMA 3 KİŞİLERİ ETKİLEMEDİĞİ İÇİN HİÇ BİR HA İDDİA EDEMEDİM. ŞİMDİ BENİM BİR İĞNE GELMEYEN BİR YERE ÇEKLERİ ÖDEYEMEDİĞİM İÇİN HAPİSTE YATMAM SENİ RAHATLATACAK MI ÜSTADIM. OZAMAN HÜKÜMET BUNLARI AYIRT ETSİN

 4. ismail Says:

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

  GÜNDEMİ

  DÖNEM:24 YASAMA YILI:2

  53 ÜNCÜ BİRLEŞİM
  18 OCAK 2012 ÇARŞAMBA
  SAAT: 13.00
  KISIMLAR
  1

  BAŞKANLIĞIN GENEL KURULA SUNUŞLARI

  ÖZEL GÜNDEMDE YER ALACAK İŞLER

  3

  S E Ç İ M

  4

  OYLAMASI YAPILACAK İŞLER

  5

  MECLİS SORUŞTURMASI RAPORLARI

  6

  GENEL GÖRÜŞME VE MECLİS ARAŞTIRMASI YAPILMASINA DAİR ÖNGÖRÜŞMELER

  7

  SÖZLÜ SORULAR

  8

  KANUN TASARI VE TEKLİFLERİ İLE KOMİSYONLARDAN GELEN DİĞER İŞLER

  1.- (S. Sayısı: 32) Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin İşleyişine Dair Anlaşma ile 22 Ekim 2009 Tarihli Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin İşleyişine Dair Anlaşmaya Değişiklikler Getirilmesi Hakkında Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı ve Dışişleri Komisyonu Raporu (1/440) (Dağıtma tarihi: 10.10.2011) (*) (X)

  2.- (S. Sayısı: 138) Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı ve Anayasa Komisyonu Raporu (1/487) (Dağıtma tarihi: 17/01/2012) (**) (X)

  3.- (S. Sayısı: 137) Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ve Ankara Milletvekili Sinan Aydın Aygün’ün; 5941 Sayılı Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün; 5941 Sayılı Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Adalet Komisyonu Raporu (1/538, 2/85, 2/119) (Dağıtma tarihi: 17/01/2012)

 5. mehmet Says:

  Insallah tasari bugun yuce mecliste oylanir….rahmi beye tsk

 6. aytac Says:

  Rahmi bey benim anlamadığım karşı taraf ne olacak yani alacaklı olan taraf onlara ne gibi bi kolaylık sağlayacak bu cek kanunu

 7. kaçak Says:

  MERHABA RAHMI BEY 2007 DEN BERİ KAÇAGIM HİÇBİR TAAHUTUMDE YOK HERHANGİ BİR HAPİS CEZASI VARMI BANA

 8. Deniz Says:

  Rahmi Bey eşim dışarıdan vekaleten şirket müdürü olmuş ve şirket çeklerini imzalamış bir kişi olarak iki seneye yakın cezaevinde yattı.Şu an hala cezaevinde yasanın kesinleşmesiyle çıkacak…Arada şirket müdürlerinin üzerindeki hapis cezasını kaldıran yasaya istinaden dilekçe verdik dört dosyanın ikisinde hakimler beraat kararı verdi,ikisi reddetti.Reddeden hakimlerin karar metinlerinin nasıl dayanaksız ve cahilce olduğunu tahmin edersiniz…Avukatlarımıza neden böyle olduğunu sorduğumuzda ”burası Türkiye,burada hergün hukuk cinayeti işleniyor” dediler.Biz eşim bu yasayla çıksa da yapılan haksızlığı içimize sindiremiyoruz ve eşimin boş yere özgürlüğünden mahrum bırakıldığı günlerin hesabını Ahim’de sormak istiyoruz.Ahim süreci bizi maddi açıdan zorlayıcı olsa da BU DÜNYADA adaleti görmek istiyoruz…Böyle bir davayı açma hakkımız var mı?Teşekkürler,herşey için,Allah gönlünüze göre versin….

 9. mağdur Says:

  en geç ne zaman kesinleşir tasarı?

 10. özgün Says:

  SÖNEN HAYATLAR, UMUTSUZ ,AMAÇSIZ YAŞAYAN İNSANLAR HAYATA DÖNÜYOR.
  ÇEK’TE HAPİS CEZASI İLE BİNLERCE KİŞİ VE AİLELERİ DAĞILDI.KADINLAR,ÇOCUKLARI PERİŞAN OLDU. UMARIM BU İNSANLARIN BUNDAN SONRA ALLAH ÖNÜNÜ AÇAR,TEKRAR YAŞAMA SARILIRLAR.
  HAKKANİYETSİZ HAPİS CEZASI İÇİN BUGÜNE KADAR VERDİĞİNİZ ÇABA VE DESTEK İÇİN TÜRK MİLLETİ ADINA SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİZ.
  HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.

 11. ismail Says:

  ŞÜKRAN ŞÜKRAN ŞÜKRAN,

  RAHMİ BEY SONSUZ TEŞEKKÜRLER…

 12. Canip Says:

  RAHMI BEY, CABALARINIZ, EMEKLERINIZ, INSANLARA DOGRU ENFERMASYON VERDIGINIZ ICIN SIZE TEKRAR TEKRAR TESEKKUR EDERIM.

 13. berat Says:

  BÜYÜKSÜN RAHMİ OFLUOĞLU

 14. oya Says:

  Merhaba Rahmi Bey,
  Yaklaşık birkaç ay önce sitenizi ziyaret etmeye başladım, ailecek yaklasik 2007 senesinden bu yana tüm hayatimiz bu konular yüzünden alt üst olmuştu özellikle Aralık ayında yapmış olduğunuz açıklamalar karşısında ümidim arttı ve bugün de artık bu neşeli haberi alınca size teşekkür etmeden geçemedim. Uğraşlarınız ve yerinde, gerçekci bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler, takipteyiz….

 15. derin Says:

  öncelikle çek tasarısının geçmesini sağlayan sayın başbakanımıza bakanlar kuruluna tüm milletvekillerimize ve siz sayın rahmi bey bütün emekleriniz için allah razı olsun . hepimize geçmiş olsun.artık herkes hapse girme ailesini kaybetme riski olmadan çalışmaya ve borçlarını ödemeye başlayabilir.allah herkesin yolunu açıketsin.

 16. ali inşallah işimizi tekrar kuracaz tefecilerden kurtulacaz yurtdışında iş yapabilecegiz. inşallah kimler sebeb oldu ise allah razı olsun Says:

  Rahmi bey siz çok dua Aldınız gerçekten bunu hak ediyorsunuz..
  sağolun var olun..Bende aynı dertten uyuyamadım. 2009 da 5941 den taahhüt vererek çıktım. ancak ödeyemedim tekrar yakalama çıktı ben bu yeni kanundan yararlanacakmıyım..? teşekkür ederim Hayırlı Cumalar..

 17. ahmet,yücel,serkan,bayram...... Says:

  sayın rahmi ofluoğlu;
  Bizler için verdiğniz mücadele ve özveri hepimiz tarafından takdirle karşılanmıştır,hakkınız ve gayretinizi hiç bir zaman unutamıyacağız
  size ve mesai arkadaşlarınıza minnet borçluyuz çok teşekkür ediyoruz
  kazanız mubarek olsun sizi çok seviyoruz…

 18. erol Tekirdağ Says:

  rahmi bey sonsuz teşekkürler bizler için çocuklarımız için karşılık beklemeden yaptığınız mücadele asla unutulmayacak özgür kalalım ziyaretinize geleceğim.değerli dürüst esnaf, eski şirket sahibi arkadaşlar mücadelemiz ve yardımlaşmanın devamı için kosiad ı destekleyelim saygılarımla

 19. Burak Says:

  Sayın Rahmi bey;
  Mahkemeye verilen taahhütte ihlal sonucu bir hapis cezası varmı? 2010 yılında çıkan 31 mart 2010 a kadar taahhütlerde hapistekiler çıktı mahkemeleri olanların davaları durdu. Şimidi bu tahhütlerde ihlal olsun olmasın ne olacak.. biligi vermenizi rica ediyorum. Benim 2 davam tahhütle durdu. Ama ödeyemedim.. Alacaklı şikayette bulunmadi.. Şimdi bu çıkan kanunla durumum ne olacak.? saygılar sevgiler

  • rahmiofluoglu Says:

   İcraya verilen taahhüdlerde ceza söz konusu, ceza mahkemsine verilenler de asla söz konusu değil..

   • ugrl Says:

    İcraya ve icra mahkemelerine derken ? İkisini ayıran o ince çizgi nedir rahmi bey?

 20. ugrl Says:

  Meclisten tasarının geçememe ve geçersede cumhurbaşkanının veto etme ihtimalleri nelerdir?

 21. umut yılmaz Says:

  Rahmi bey evlere haciz kalktımı

 22. Murat Says:

  2 yildir sizleri yurtdisindan malum sebepten izliyorum.Ahim konusunda gosterdiginiz kararlilik bu yasanin cikmasinda en buyuk rolu oynadigina inaniyorum ve emegi gecen herkesi derinden kutluyorum. Saygi ve sevgilerimle

 23. umut yılmaz Says:

  teşekkürler-teşekkürler-teşekkürler

 24. MAĞDUR Says:

  rahmi bey her kanalda mafya avukatları yer almaya başladı..Bundan sonra esas mağdur çeki kesen değil alan olacak diyorlar ve seslerini çoğaltmaya başladılar…bunlar sürece zarar verebilir mi ne dersiniz?

 25. facebook Says:

  Bakalim bundan sonra neler olucak? Artik herseyi degisitiriyorlar. Avrupa sistemi ülkemize oturtuluyor.

 26. Mehmet Says:

  Borca hapis cezası olamaz deniliyor ancak taahhüt e ceza hala daha devam mı edecek? Bence çok saçma. Bir de okuduğum kadarıyla 5000 tl alt sınır olacakmış. Taahhüt 5000 tl nin altındaysa ceza olmayacakmış. Hani borca hapı Ya da kimse borc yüzünden ceza almayacakmış. Nasıl oluyor bu anlamadım. Cek borcumuz olsa kalkacak ama taahhüt borcumuz nedeniyle ceza alacağız. Bu konuyu değerlendirirseniz çok minnettar olacağım. Bir de cabalarınız için tebrikler ve çok teşekkürler.

  • rahmiofluoglu Says:

   Sıra bu cezalarda bundan sonra..

   • Mehmet Says:

    İstanbul a geldigimde sizi ziyaret etmek isterim. Ve yakında gelecegim. Ayrıca bir sorum olacak gbt sorgusunda sehir disinda aranma durumu karşımıza cikar mı? Cevap bekliyorum. Adresinizi nasıl öğrenebiliriz.

   • rahmiofluoglu Says:

    Site iletişimden randevu almalısınız..

   • tansel Says:

    rahmi bey icra taahhütleri için de ek bir kanun çıkarılamaz mı ayrıca sizin bizlere olan inancınızdan dolayı teşekkür ederiz .inanın duran aracın önüne taş koymak gibi bu hapislikler .NEREDE NE ZAMAN NE YAPILACAKSA TÜM BORC HAPİSLİKLERİ İÇİN BEN HAZIRIM SAYGILAR

   • rahmiofluoglu Says:

    Bu yasadan sonra bunun için mücadele edeceğiz.

 27. mehmet Says:

  Olmasi gerekende buydu,rahmi beyi tanidim sadece bu konuyla ilgili,ticarete devam,onurlu yasama devam,tefecileri allah islah etsin

 28. ???? Says:

  iyi akşamlar, yasa kanunlaştıktan sonra gbt ler için bizmi başvurmalıyız yoksa aranma otamatik düşermi

 29. afşin kırbıyık Says:

  sizi unutmayacağız rahmi bey.3 oğlum var bitane daha olursa szin adnızı koycam..sizden ricam bu siteyi devam ettirin ve bu sitede dayanışmalarımız artık adaletsiz sistemi tartışmak yerine borclarını ödemiş dağılan ailesini toparlamış mutlu ve anı dolu insanlar olarak başka konuları tartışalım.MUTLUYUZ ARTIK BORCUMUZU KACARAK DEĞİL DİRENEREK VE MÜCADELEYYLE ÖDİCEZ..KİMSENİN HAKKI KALMICAK BİZDE..

 30. melih Says:

  tşk. sayın ofluoglu teşekkürlerr.

 31. necati veziroglu Says:

  rahmi abicim emeklerin için teşekkürler bizler için cebinden masraf ederek Ankara kosiadı kurdun hatta çogu magdur arkadaşlarımızın dosyalarını hiç bir menfaat gözetmeksizin ugraştıgın için teşekkürler en kısa zamanda istanbulda ziyaretinize gelecegim vezir38

 32. Hamdi Says:

  Hocam Allah sizden razı olsun… Çok hayır duası aldınız…

 33. mirac Says:

  rahmi bey şu an sürecin neresindeyiz

 34. mirac Says:

  rahmi bey size cok teşekkür ediyorum böy güzel haberi bizimle baylaştınız icin

  • ali Says:

   dosyalar ne olacak tekrar inceleneceklermi yoksa imhamı edilecek

   • rahmiofluoglu Says:

    Çek yasağı için incelenecek..Yeni şikayet gerekli olduğunu düşünüyorum, bunun da 6 aylık süresi geçti..yani beni düşüncem incelenmeyecek..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: