resmi açıklama “Çek yasası değişiyor. Karşılıksız çeke hapis kalkıyor”

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Sn.Ali Babacan resmi açıklamayı yaptı:ÇEKTE HAPİS CEZASI KALKIYOR.

Bu vesile ile verdiği fikirler, gösterdiği duruş ve takip ettiğim hukuki görüş felsefesi ile bana büyük yardımları olan başta Av.Rahmi Ofluoğlu olmak üzere, bu siteyi paylaşıma açan ve özellikle 2009-2010 yılları arasında site üzerinden son derece değerli hukuki bilgilerin paylaşımına altyapı sağlayan sevgili admin’e, fikirleriyle bizleri aydınlatan çok sevgili acil ve ben’e, ismini daha sayamadığım daha birçok dosta teşekkür ediyorum.

Posted in Genel. 4 Comments »

4 Responses to “resmi açıklama “Çek yasası değişiyor. Karşılıksız çeke hapis kalkıyor””

 1. hasan Says:

  hadi hayırlı olsun allah herkezden razı olsun::))

 2. GERCEKCI Says:

  ACELE ETMEYELİM – HELALLİK İSTEMEK İÇİN DAHA ÇOK ERKEN – BİRAZ DAHA BEKLEYELİM

  Sayın APC/Çek Mağduru Arkadaşlar,

  İnşallah söylenenler gerçek olur.
  Ama çok soğukkanlı davranmak lazım.
  Helallik istememiz için vakit daha çok erken.
  Bugün Bakan Bay Ali Babacan açıklama yaptı, sevindik.

  AMA UNUTMAYALIM Kİ;
  BABACAN, 13 KASIM 2009’DA DA BENZER BIR AÇIKLAMA YAPMIŞTI:

  “13 KASIM 2009…..Babacan, “Çek ödemedin diye hapis cezası olmaz”

  Ali Babacan; Çekini ödemeyenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD’de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım..

  Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çekin piyasanın ekonomik faaliyeti açısından faydalı bir enstrüman olduğunu belirterek, çekini ödemeyene hapis cezası verilmesinin Türkiye’ye özgü bir uygulama olduğunun altını çizdi. Bakan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: Karşılıksız çek verenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD ‘de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım.” Çek Kanunu ile ilgili düzenlemenin sadece hukukçuların bakış açısına göre oluşturulduğunu, yasanın ticari perspektifini eksik bulduğunu belirten Bakan Babacan, Çekle alakalı insanların kredi geçmişini tutan ve bankalar istediği zaman veren şirketlerin olması lazım. Çünkü sicil affı fiilen uygulama bulamıyor. Karşılıksız Çek yaptırımı, insanın ticari kredibilitesini, kredi sicilini bozan bir sistem olmalı. Bir ya da birkaç kredi izleme merkezi kurulabilir. Çek alan dikkat edecek. Pırasa gibi çek kesenler vardır. …. 13 KASIM 2009 “

 3. ayla Says:

  tşk ler

 4. izmirli Says:

  ooollleeeyyyy…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: