Karşılıksız çekte yeni düzenleme

Karşılıksız çekte yeni düzenlemeBaşbakan Yardımcısı Babacan, çekini ödemeyen kişilerin hapis yatmayacağını belirterek, bu kişilere 10 yıl çek kullanma yasağı getirileceğini söyledi. DEVAMI

Posted in Genel. 10 Comments »

10 Responses to “Karşılıksız çekte yeni düzenleme”

 1. Murat YALÇIN Says:

  Bir kaç şey…

  Bir; çek hapsine karşı yürütülen birlikteliğin ve anaforun tam karşısına geçip elde edilen çok ümit ve moral verici gelişmelere karşı bu sitede hangi hislerle bir anlamı da “gerçek dışı” demek olan ‘efsane’ tanımında ısrar edilmiştir? Hem ‘efsane’ en azından geride kalmış bir ana veya çok eski zamanlara izafe edilir, şimdiki zamanlara ve hele beklenen muhtemel olaylara atfedilen bir kavram da değildir… Neden “efsane? idi…” Kanaatim; moral verici beklentilere moral bozucu işlev görecek olan “gerçek dışı” anlamını yüklemek içindi…

  İki; bu sitede bilhassa dile getirilen “efendiler kölelerini kendiliğinden azat etmezler, bu yüzden köleler (burada köle biz oluyoruz) ‘örgütlü savaşım’ için …..” mealinde çokca örgütsel çağrılar yapıldı…

  Tabi ki çevre ve canlı haklarının korunması ve geliştirilmesi için ‘sivil toplum örgütleri’ demokratik toplumların en geçerli ve gerekli unsurlarıdır… Ancak orada örgüte çağrılanlara köle vurgulamasıyla değil ‘özgür bireyler’ sıfatıyla çağrı yapılır…

  Köle-efendi kavramları geri zaman ve geri toplumlarda statü belirleyen hukuki temelli nitelemelerdir… Yukarıda ki ‘efsane’ nitelemesinde nasıl bir anlam kayması veya kaydırması var idiyse burada da aynı durum söz konusu… Kölelik yüz yılların gerisinde kalmış günümüz dünyasına ait olmayan bir eski çağ adeti… Böyle bir niteleme ile bir anlamda “bu hükümet efendilerin hükümetidir, efendiler de biz kölelerin çek hapsini kaldırmaz, kaldırmayacaktır, zira…” diye devam eden bu suretle bu kölelerin ancak isyanla özgürlüğüne kavuşabileceğini belletmeye yönelik örgütlenme çağrısı çok sıkça yapıldı ancak kimseyi ikna etmeye yetmedi…

  Üç; elbette bugüne kadar çek hapsine karşı katkısı olmuş bir tecrübeli insanın bundan dolayı tüm arkadaşlarımızın minnetini kazanmış olması gerekirken yanlış kişisel mülahazalar sonucu karşısına aldığı tüm arkadaşlarımızın hiddetini kazanması anlaşılır gibi değil…

  Dört ve son… Bütün bunlara rağmen şahsen ben katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyor, sağlık ve başarılar diliyorum…

  • rahmiofluoglu Says:

   Size saygı duyuyorum, çünkü sizin bir fikriniz var..Bizim için tehlikeli olan fikri olmayanlar, düşünme alışkanlığından yoksun olanlardır..Sizinle en azından insan olma konusunda bir çok yerde anlaşabileceğimizi düşünüyoruz..

  • izmirli Says:

   Murat bey neye katkısı olmuş zatımuhteremin. Anca kendi cebine katkısı olmuştur.

 2. acil demokrasi Says:

  Karşılıksız çekte hapis kalkıyor

  Karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm bulmayı amaçlayan tasarı, TBMM Başkanlığına sunuldu.
  05 Ocak 2012 20:46

  Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre, hakkında işlem yapılan kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürüldüğünden, daha önce adli sicilde tutulan yasaklılık durumuna ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulacak.

  Çek defterinin her bir yaprağına çekin basıldığı tarih de yazılacak.

  Çekin, üzerinde yazılı baskı tarihinden itibaren 5 yıl içinde ibraz edilmemesi halinde, muhatap bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erecek.

  Kanuni ibraz süresi içinde, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında uygulanan adli nitelikteki yaptırım, idari nitelikte bir yaptırıma dönüştürülecek.

  Buna göre, mevcut durumda, çekle ilgili olarak ”karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında her bir çekle ilgili olarak 1500 güne kadar adli para cezası verilirken; yapılan değişiklikle, savcı tarafından her bir çekle ilgili olarak çek düzenleme ve açma yasağı kararı verilecek.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılacak başvuru ve itirazlar hakkında, Kabahatler Kanunu uygulanacak. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılan başvurunun kabulü halinde, buna ilişkin bilgiler, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla Merkez Bankasına elektronik ortamda bildirilecek.

  Karşılıksız kalan çek bedeli faizi ile birlikte tamamen ödenmesi durumunda çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak ve bu durum Merkez Bankasına bildirilecek. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararının verildiği savcılığa başvurularak talebin geri alınması halinde de çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kaldırılacak.

  Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına ilişkin kayıt, üzerinden 10 yıl geçmesi halinde Merkez Bankası tarafından resen silinecek.

  Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişiye, her bir çekle ilgili olarak uygulanan 1 yıla kadar hapis cezası, 300 TL’den 3 bin TL’ye kadar idari para cezasına dönüştürülecek.

  Bankalar, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 1 ay içinde yeni çek defterlerini bastıracak. Bankalar, 30 Haziran 2012 yılına kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verecek ve ellerindeki eski çek defterlerini imha edecekler.

  Eski çeklerin hukuki geçerliliği devam edecek.

  Üzerinde basıldığı tarih yer almayan çeklerin, 30 Haziran 2018 tarihine kadar bankaya ibraz edilmemesi halinde muhatap bankanın, bu kanuna göre ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erecek.

  Çekin, yazılı düzenleme tarihinden önce ödenmek için muhatap bankaya ibrazı, 31 Aralık 2017’den önce geçersiz olacak.

  Bu kanunun yayımı tarihinden önce verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararlarına ilişkin kayıtlar, Merkez Bankasında tutulmaya devam edilecek.

  Tasarının genel gerekçesinde, düzenlemenin, karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm getirmek ve adaletin etkinleştirilmesini, süratli ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtildi.

 3. NUNSİN Says:

  Yeni “Çek Kanunu” tasarısı TBMM’de 05 Ocak 2012 Perşembe – 21:00
  Karşılıksız çek keşide etme eylemine adli nitelikte bir yaptırım uygulanması nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm bulmayı amaçlayan tasarı, TBMM Başkanlığına sunuldu.
  http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?NewsID=3657

 4. mtn Says:

  Rahmi Bey,
  CNN Türk ve TGRT Haber de son dakika spotları ile çek yasasının meclise sevkedildiği yazıldı. 5941 deki gibi gariplikler olmaz ise bu garabet yasadan kurtulacağız galiba??
  Şahsınızda tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

 5. GERCEKCI Says:

  Sayın APC/Çek Mağduru Arkadaşlar,

  İnşallah söylenenler gerçek olur.
  Ama çok soğukkanlı davranmak lazım.
  Bugün Bakan Bay Ali Babacan açıklama yaptı, sevindik.

  AMA UNUTMAYALIM Kİ;
  BABACAN, 13 KASIM 2009’DA DA BENZER BIR AÇIKLAMA YAPMIŞTI:

  “13 KASIM 2009…..Babacan, “Çek ödemedin diye hapis cezası olmaz”

  Ali Babacan; Çekini ödemeyenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD’de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım..

  Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, çekin piyasanın ekonomik faaliyeti açısından faydalı bir enstrüman olduğunu belirterek, çekini ödemeyene hapis cezası verilmesinin Türkiye’ye özgü bir uygulama olduğunun altını çizdi. Bakan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: Karşılıksız çek verenin hapse atılması uygulaması sadece Türkiye’de var. ABD ‘de vergi borcu nedeniyle yargılanabiliyor. Başka yok. Ama çek ödemedin diye hapis cezası olmaz. Uluslararası hukuk sistemi bunu kaldırmaz. Çek alanın dikkat etmesi lazım.” Çek Kanunu ile ilgili düzenlemenin sadece hukukçuların bakış açısına göre oluşturulduğunu, yasanın ticari perspektifini eksik bulduğunu belirten Bakan Babacan, Çekle alakalı insanların kredi geçmişini tutan ve bankalar istediği zaman veren şirketlerin olması lazım. Çünkü sicil affı fiilen uygulama bulamıyor. Karşılıksız Çek yaptırımı, insanın ticari kredibilitesini, kredi sicilini bozan bir sistem olmalı. Bir ya da birkaç kredi izleme merkezi kurulabilir. Çek alan dikkat edecek. Pırasa gibi çek kesenler vardır. …. 13 KASIM 2009 “

 6. izmirli Says:

  sn.ofluoğlu sizin bu konuda fikrinizi öğrenmek isterim…

 7. izmirli Says:

  ne mutlu bu günleri gördük…sayın av.rahmi ofluoğlu hocamıza bilinçli katkılarından dolayı çok teşekkür ederim…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: