8 bin çek suçlusuna tahliye umudu

Oya ARMUTÇU
14.12.2011
ADLİ para cezasını ödeyemediği için hapiste bulunan 8 bine yakın karşılıksız çek mahkumuna tahliye umudu olan Çek Kanunu’nda değişiklik için Hükümet çalışırken, çekten çekenler dernekleşti. DEVAMI

Posted in Genel. 12 Comments »

12 Responses to “8 bin çek suçlusuna tahliye umudu”

 1. İSMAİL Says:

  RAHMİ BEY NERDESİN NE OLDU ŞİMDİ NEDİCEN 16 SİDA GELDİ GİDİYOR BİLİP BİLMEDEN MİLLETLE DALGA GEÇMEYİN YOK KAYNAK SİNAN YOK CO CENK YOK ADMİN KAYNAK BURDA HAPİS

 2. enis bey Says:

  AİHM ye son başvuru hakkı 20 aralık 2011… bence kimse AİHM ye gitmesin diye tongaya getiriyorlar arkadaşlar… pazartesi günü toplu AİHM dilekçesi için organize olmak lazım… bu uyarımı lütfen dikkate alın…

 3. enis bey Says:

  evlerimizi işyerlerimizi icra etmek yetmiyor, zındanlarada atılıyoruz, oldu olacak idam etsinler, onlarda kurtulsun bizde kurtulalım. yaşasın bankalar, yaşasın faktoringler, yaşasın tefeciler, yaşasın ülkerler, yaşasın çalıklar, yaşasın erdoğan…

 4. enis bey Says:

  rahmi bey bakanlar kurulu bitti bir gelişme var mı?

 5. Sezai Aydın Says:

  Kosiad Ankara sayfasına yazdım ama yayınlanmadı umarım burada yayınlanır.

  Sayın Oya Armutçu’nun yazısının içeriğine denilecek hiç bir şey yok ama başlığı şimdiye kadar verdiğimiz mücadelenin boş olduğu gibi algılanıyor ne demek “8 bin çek suçlusuna tahliye umudu” biz hep demiyor muyuz ki “biz suçlu değiliz borçluyuz”
  nerede kaldı bugüne kadar verdiğimiz mücadele? bu başlığı nasıl kabullenmemiz isteniyor…

 6. tamer Says:

  Bu dava için canla başla mücadele eden herkesi ama herkesi canı gönülden kutluyor başta sayın rahmi bey olmak üzere şükran ve saygılar hayırlı cumalar.

 7. gul2516 Says:

  SAYIN RAHMİ OFLUOĞLU
  Bu mücadelede bizleri hiç yanlız bırakmadınız.
  hiç bir karşılık beklemeden yoruldunuz, saldırıya uğradınız, hakaretler duydunu z.Ben insanlara şunu diyorum Rahmi bey in adamlığını anlamak zeka gerektirir ve bu zekayı Allah herkeze vermiyor malesef.
  size sonsuz teşekkürler Allah yolunuzu açık etsin.

 8. vezir38 Says:

  şimdiye kadar bizlere her platformda destek lerini esirgemeyen rahmi agbimize teşekkür ediyorum iyiki varsın rahmi abi yoksa pirimiz bizleri daha hala uyutmaya devam edecekti

 9. hasan Says:

  bir tuğla bile koyana şükranlarımı sunarım ki siz en büyük medyada ses getirmişsiniz sağolun var olun..

 10. acil demokrasi Says:

  Çek yasası Bakanlar Kurulu gündemine gelecek mi?

  Yine yeniden “suçlu değil borçluyuz”

  Çek mağdurları Bakanlar Kurulu gündemine geleceği umulan çek yasasından ne bekliyor?
  Kişisel olarak çek yasasındaki hapis cezalarının koşulsuz olarak kalkması gerektiğini savunuyorum.
  Gerekçem “borca hapsin” Anayasa ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğudur.
  Sayın Ahmet İyimaya nın açıklamaları da 2001 den beri Anayasaya aykırı olduğu yönündedir. Hatta Anayasa Mahkemesinin “uygundur” kararının da yanlış olduğunu Sayın İyimaya nın açıklamalarında görüyoruz.
  Sayın İyimaya nın açıklamalarındaki gerçekler bizim yıllardır savunduğumuz gerekçelerdir.
  TBMM Adalet Komisyonu Başkanıyla ayni çizgiye gelmiş olmamız umut vericidir.

  Bu güne kadar gelen mücadelede savunma çizgimiz “borca hapsin” insanlık ayıbı olduğunu haykırmak şeklinde oldu.
  Şekilsiz, içeriğinde kimin ne yazdığı belli olmayan fakslarla mücadelenin başarıya ulaşmayacağını savunduk. Aksine mücadeleye zarar verileceği kaygısını taşıdık.
  Çek mağduru bazı arkadaşlar baştan beri mail ve fakslarla mücadelede önderlik ettikleri, hatta çek yasasını biz çıkarıyoruz iddiasındadır.
  Bu arkadaşların hangi içerikte faks ve mail ler çektiklerini bilmiyoruz. Örnekleme yapacağımız tek metin Barışçı Mersin rumuzlu arkadaşın sürekli güncelleyerek yayınladığı metindir. Bu metinden bir alıntı “…..Yani; ekonominin dengesi bozulacak diye, binlerce insan cezaevine mi girsin? Neden denetimli serbestlik veya erteleme, neden olmasın neden? Kaldı ki; cezaevine gönderdiğimiz insan nasıl borcunu ödeyebilir ki? Bizler; haklı olduğumuz davamızda, gerçekten vicdanlara sesleniyoruz vicdanlara. Bilmem ki; başkaca ne demeliyiz. Umuyor ve diliyoruz ki; güçlünün yanında değil, haklı ve mazlum olanın yanında yer alacak ve onların gönlünü kazanmış olacaksınınız. Allah aşkına; tüm akıl ve vicdanınızla düşünün. Gerçekten; bizler haksız isek ve bizleri haksız olarak görüyorsanız, T.B.M.M. ve YÜKSEK YARGININ vereceği karara razıyız……”
  Ben barışçı arkadaşımızın söylediklerine katılmıyorum ve bu metin fakslanan metinse çek mağdurlarının vay haline diyorum.
  Bu metindeki mantık suçluluk psikolojisidir ve mücadelemiz açısından zararlıdır. Acilen değiştirilmesini öneriyorum.”suçlu değil borçluyuz”

  Diğer bir konuda basına çıkan arkadaşlarımızın tavrıdır. Yüz karartılarak ses değiştirilerek yapılacak programlara asla izin vermemeliyiz. Kendini gizleyen suçlu basın açısından cazip olabilir ve bu türden çekim teklifleri şu sıralarda artacaktır. Kesinlikle bu türden çekimleri kabul etmemeliyiz. Açıktır ki bizi suçlu gibi göstermek isteyen ve cezanın kalkmaması için uğraşanlar vardır ve biz suçlu gibi davranarak onların istediğini yapmış oluyoruz. “suçlu değil borçluyuz” Hiç kimseden gizleyecek yüzümüz ve sesimiz yoktur.

  İşin ilginç yanı, suçlu gibi davranarak çekte cezanın kaldırılmasını biz sağlıyoruz iddiasında bulunmaktır. Çek hapsinin yanlışlığı bu gün iktidar açısından dahi savunulamaz duruma gelmiştir. Buna rağmen suçlu psikolojisi ile mücadeleye katkı sunduğunu savunanlar varsa yanılıyorlar. Böylesi tavırlar mücadeleye katkı değil zarar vermektedir.

 11. GERCEKCI Says:

  SUÇ VAR, KANUN YOK !!! ….. KANUN YOK, SUÇ VAR !!!

  Karşılıksız çek konusunda esasında ülkemizde bir HUKUKSUZLUK VAR !!!

  Eskiler belki hatırlar, 6o’ların sonundan kalma bir şarkıydı :

  TAŞ YOK, KÖPEK VAR !!! ….. TAŞ VAR, KÖPEK YOK !!!

  Evet APC/Çek Mağdurları,

  Yıllardır taşsız köyde köpeklerin saldırısına maruz kaldık.
  Aslında taş ta vardı ama birileri bunu görmenizi engellediler.
  Taşa gerek yok, köpek başka türlü de kaçırılır diye bizleri kandırdılar.
  Utanmadan, sıkılmadan devam ediyorlar.

  KÖPEKLERDEN KURTULMAK İSTİYORSAK, TAŞ VAR !!!
  O TAŞLARIN EN İRİSİ DE AİHM MÜRACAATLARIDIR.
  ARTIK YETER !!!
  KANUN DEĞİŞSİN YA DA KALKSIN, FARKETMEZ.
  BU TAŞLARI ATMALIYIZ !

  İstisnasız hepimiz 05 OCAK 2012’YE KADAR MÜRACAAT EDEBİLİRİZ.
  Postaya en geç 20 ARALIK 2011 civarında vermeliyiz müracaatları.

  (Not: Bazılarımız diyor ki; “Bu tarihten sonra müracaat edemeyecek miyiz yani ?” Elbette müracaat edebileceksiniz ama özel şartlarınıza göre belki müracaat hakkınız kalkmış olacak, belki devam edecek. Ama ŞU ANDA HERKES MÜRACAAT EDEBİLİR.

  Ayrıca, EYLÜL 2012’DEN İTİBAREN T.C.ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURU UYGULAMASI BAŞLIYOR. O TARİHTEN SONRA, AİHM’NE MÜRACAAT EDEBİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE ANAYASA MAHKEMESİ’NE MÜRACAAT ETMİŞ VE ORADAN RED YANITI ALMIŞ OLMAK GEREKECEK. YANİ EN AZ 2-3 SENE DAHA BEKLEYECEKSİNİZ.)

  BİRİLERİNİN OYUNUNA GELMEYİN !!!
  ARTIK YETER, KANDIRILMAYIN !!!
  SONRA PİŞMAN OLMAYIN !!!

  MÜRACAATLARINIZI 05 OCAK 2012’YE KADAR GÖNDERİN !!!

 12. son_umut Says:

  bu davada emeği geçen size ve herkese şükranlarımı sunuyorum…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: