İlginç bir mahkeme kararı

Mahkemenin şu tespiti yerindedir:

1. Her şeyden önce Ceza Hukuku kuralları çerçevesinde Yargıtay Ceza Genel Kurul Kararları sadece karar verilen dosyayı bağlayan kararlardır.

Şu tespit ise yerinde değildir bize göre:

2. Yine temel hukuk prensipleri çerçevesinde; Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunları yürürlüğe girdikten sonra hüküm ifade ederler, geriye lehe sonuçlar doğurması yasal açıdan mümkün değildir.

2. tespit ise hukuk kuralının tekrarıdır, ancak söz konusu dosyadaki gerekçeli kararın karar tarihi CMK’nın ve ilgili diğer yasaların yürürlük tarihinden sonradır. Ayrıca Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun konuya ilişkin kararları 2007 ve 2009 yıllarına aittir ve dayanağı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 40/2. maddesi, CMK’nın 34/2, 231/3 , 231/6, 232, 291. maddeleridir..

İlginç olan Mahkeme bize,  Yargıtay Ceza Genel Kuruluna ve kendi kararına ters karar veren mahkemelere ders veriricesine iddialı bir karar vermiştir. Kararın bir kısmının mahkeme geleneklerine aykırı olarak büyük harflerle yazılması da dikkat çekicidir.

Ne yazık ki bu karara itiraz etme şansımız olmayacak, çünkü hükümlü yakınları varlarını yoklarını seferber ederek alacaklı ile anlaştılar.. Kararı okumak için TIKLAYINIZ…DEVAMI

Posted in Genel. 3 Comments »

3 Responses to “İlginç bir mahkeme kararı”

 1. Deniz Says:

  BASKETCI 9 saat önce
  DEĞERLİ ARKADAŞLARIM,
  ANKARADAKİ ARKADAŞLARIMIZIN 2 SN.BAKANIMIZA YAPTIKLARI ZİYARETTE DANIŞMANLARININ TEK SÖYLEDİĞİ İNANILMAZ FAX VE MAİL ALDIKLARI YÖNÜNDE.BU ANLAMDA HEPİMİNİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLER.AMA BU DEMEK DEĞİLDİRİKİ YETERLİ ,LÜTFEN BUNU ARTTIRARAK DEVAM ETTİRELİM.

  NOT:YARIN ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ BİR ZİYARETİMİZ VAR.DAHA SONRA BİLİGİ VERİLECEKTİR.

  AŞAĞIDAKİ ADRESLERE DEVAAAAMMMM .

  BEKLİYORUZZZZZZZZZZ
  BAKALIM NEYMİŞ BU ÖNEMLİ ZİYARET , TAKİP EDECEĞİZ…………….

 2. enis bey Says:

  hocam sizce pazartesi günü yapılacak olan bakanlar kurulundan çek ile ilgili bir kararın çıkma olasılığı nedir? vallahi stresten kapmadığımız hastalık kalmadı. işin en kötü tarafı ise umut ile beklemek. inşeallah güzel bir sonuç çıkarda kutlama yaparız… Gerçi faktoring ve banka adı altında devletin resmi tefecileri bizden daha çok çalışıyorlar ve güç onlarda ama bizimde Allah’ımız var…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: