BİR GÖZLEM

Yargı çek sanıklarına karşı tutum mu değiştiriyor?

Yeni kurulan ceza daireleri yerleşik uygulamalara ters kararlar veriyor, 10. Ceza Dairesi tutum mu değiştiriyor?

Yargı resmi etki altında mı?

Son haftalarda esas mahkemelerinde ve Yargıtay ilgili ceza dairelerinde (10, 12, 15. Ceza Daireleri) çek davalarında olumsuz gelişmeler olduğunu gözlemliyoruz..Ankara 10.Asliye Ceza’nın bir kararını daha önce yayınladık..Yargıtaydan gelen haberler de kötü..Bir iddia:

Acaba HSYK seçimlerine yön veren Adalet Bakanlığı ve hükümet yargının kulağına bir şeyler mi fısıldadı?..

Yüzde yüz beraat ve tahliye beklenilen dosylardan şimdiye kadar ki uygulamalara ters kararlar alıyoruz..Yargıda çek davaları tersine, sanıkların ve hükümlülerin aleyhine mi dönüyor? Yargıda çek sanıklarına karşı gelişen toleranslı tutum değişiyor mu? Özellikle yeni ceza dairelerinde durum yerleşik uygulamalara uygun değil.. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğnamelerde bozma istediği dosylarda onay çıkıyor.. Bu pek görülen bir şey değil…Şimdiye kadar ceza daireleri yüzde yüze yakın oranda başsavcılığın talebi doğrultusunda karar veriyordu.. Yargıda durum kötüleşiyor mu?

Posted in Genel. 7 Comments »

7 Responses to “BİR GÖZLEM”

 1. sargoz Says:

  3167 sayılı yasaya göre verilen ceza kararlarının halen bozmaları devam ediyor. Benim 2008 yılında aldığım cezalar halen arşivde gözüküyor. Yargıtay savcılığının bile önüne gelmemiş.
  Bahsettiğiniz Yargıtayın yeni yaptığı onama kararlarını bizimle paylaşabilirmisiniz ? Tereddütte kaldım.

  • rahmiofluoglu Says:

   Sözünü ettiğimiz dosyaların hükümlüleri cezaevinde olduğu için öncelik tanınan dosyalar..Bu dosyaları biz takip edip hızlanmasını sağladık, bu yasal hakkımız, müvekkiller cezaevinde olduğu için.. Taleplerimiz Yargıtay’ın yerleşik kararlarına dayanıyordu ve haklı taleplerdi..Yargıtay Cumhuriyet Savcısı bu dosyalardan bozma istedi..Biz tahliye beklerken arka arkaya tebiliğnamedeki talebe karşın onay geldi.. Bu gelişme henüz çok yeni..Kararlar bize ulaşmadı..Ulaşınca paylaşacağız..Bu kararlara karşı karar düzeltme isteyeceğiz..Bir umut, belki düzeltilir..Bu kararlar 3167 veya 5941 e göre bozma veya onama değil..3167 den verilen hükümler..Biz CMK ve 7201 sayılı yasaya aykırılık var gerekçesi ile taleplerde bulunmuştuk..Bu dosyalar temyizle Yargıtaya giden dosyalar değil..Olağandışı yollarla Yargıtaya gönderdiğimiz dosyalar..

 2. hasan Says:

  siz bu cezanın kalkmasını savunurken şu an paranoyalar içinde savrulmuyormusunuz.hani sağlam dostlarınız sizi rahatlatmıştı..

 3. Sade Vatandaş Says:

  Çok enterean neden olumsuz şeyleri ağzınızdan bal damlayarak konu ediyorsunuz acaba ? negatif elektrik yaymak misyonunuzmu? artık Allah bizi siz avukatlardan kurtarsın başka birşey istemiyorum…. En iyi avukat …… avukattır … yanımızda görünen bile alehte çalışıyor olabilir hiç bir güvenim yok kusura bakmayın…. Artık boş işleri bırakın da AİHM ne gidin az laf çok iş! (ben hiçkimsenin adamıda değilim şimdi suçlamayın diye yazıyorum) yazık çok yazık!

 4. NUNSİN Says:

  Rahmi Bey,
  Haklı olabilirsiniz: Benim şahsi gözlemim; Geçmişe göre Son 6 ayda kararlar çok hızlı alınıyor artık.
  Ayrıca bu Pazartesi taahütname nedeni ile tefrik edildiğim -artık yargılamama bu tefrik edilen bu dosyada devam ediliyor-, bir başka ifade ile aynı mahkemenin kararı ile artık taraf olmadığım ve doğal olarak da olmadığım celsede hakkımda ceza kararı verilmiş. Ben durumu karardan 15 dakika sonra telefon ile bu dosyadaki taraf diğer sanıktan öğrendim ve hemen kalemi aradım, kalem yergıçla konuştu temyiz etsin demiş!. Konuyu ilginç bulursanız hem tefrik kararını hemde ceza kararını sizinle paylaşırım. Bu da acele ile verilen verilen karar bir örnek sanki.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: