Adalet Bakanlığında bekleyen bir çek yasa tasarısı var mı?

Haber doğru mu?

 Karşılıksız çekte cezayı kaldıran bir yasa tasarısının Adalet Bakanlığında olduğu doğru mu?

 Önce haberin kaynağına bakalım. Haberin dayanağı Av. Dr. Serkan Ağar’n Yaklaşım Dergisinde yayınlanan yazısı. Yazı hukuk bilimi açısından çok tutarlı bir yazı. Kendisi bir hukuk doktoru olan meslektaşımız unvanına yakışır bir makale yazmıştır. Kutluyoruz kendilerini. . Sözü edilen tasarıya gelince; makalede kısmen verilen tasarı ile daha önce CHP milletvekilleri, Sinan Aygün ve Ali Rıza Öztürk tarafından verilen yasa önerilerinin ortak yanları olsa da aynı şey değillerdir. Bir kere Av. Dr. Serkan Ağar’ın yayınladığı yasa tasarısı önerisi yasa tekniği açısından çok daha tutarlıdır. Tasarının usta ellerden çıktığı çok açıktır. Aygün’ün yasa önerisinde 5. Maddenin değişik halinde; hamilin talebi üzerine Sulh Ceza hakimince güvenlik tedbirine karar verileceği yazılı iken, Adalet Bakanlığındaki öneride güvenlik önlemine Cumhuriyet Savcıları karar verecektir ve kabahatler yasasındaki usul takip edilecektir.

 Adalet Bakanlığındaki tasarıyı ciddiye alıyorum.

9 Responses to “Adalet Bakanlığında bekleyen bir çek yasa tasarısı var mı?”

 1. Sezai Aydın Says:

  Sayın Ofluoğlu ve değerli hukukçular,

  “Adalet Bakanlığında bekleyen bir çek yasa tasarısı var mı?
  10 Kasım 2011 Perşembe — rahmiofluoglu
  Haber doğru mu?” başlıklı yazınız da sanırım sorduğunuz soruya cevap verilmemiş, araştırılması gerekli değil mi dir?

  Ben başlığı okuyunca cevabı da yazı da var sandım ama hayal kırıklığına uğradım. Sadece soru sorulmuş cevap yazılmamış
  Dernek olarak Bakanlığa resmi başvuru yapılıp kaynak da gösterilerek, cevap istenemez mi?

  Saygılarımla,

  • rahmiofluoglu Says:

   Soruyu Oya Armutçu sordu. Cevabı sitede var..

   • Sezai Aydın Says:

    Teşekkür ederim…

    Sitede yer alan yazı ve Sayın Oya Armutçu açıklaması zamanlama olarak benim sorumdan sonra gerçekleşmiştir.

    Dolayısıyla sizin de cevabınızda belirttiğiniz gibi “soruyu Oya Armutçu sordu. Cevabı sitede var” ifadenizden önce Kosiad Ankara sitesinde ve sizin sitenizde okudum. Tekrar teşekkür ederim.

    Saygılarımla,

 2. GERCEKCI Says:

  Sizinki dahil tüm sitelerde genel görüş ve kanaat mevcut tasarının Hükümetin/Adalet Bakanlığı’nın tasarısı olduğudur. Ben de bu kanaate bir çekincem olmakla beraber katılıyorum.

  SORUN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM HUSUS ŞUDUR : Neredeyse 2 yıl önce yürürlüğe giren 5941 sayılı yasa da AKP HÜKÜMETİN BİR TASARISI OLARAK ADALET KOMİSYONU’NA GELMİŞ AMA AKP’Lİ BİR MİLLETVEKİLİNİN ÖNERGESİYLE SON ANDA EN ÖNEMLİ UNSURU (Kasıt Konusu) BUDANMIŞTIR. Söz konusu milletvekili herhangi bir disiplin cezası falan almadığı gibi geçtiğimiz aylarda Bakan yapılarak bir de taltif edilmiştir !!!

  Yani bu tasarının Hükümetçe hazırlanmış olması, bu tasarının aynen yasalaşacağının garantisi değildir. Canlı örneğini yukarıda verdim.

  Bu saptamamın ötesinde; yukarıda belirttiğim ve bu tasarının Hükümet veya Adalet Bakanlığı bürokrasisi tarafından hazırlandığına dair şüphem ve çekincem, tasarıyı hazırlayan kişinin “Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı” ünvanı taşıyan bir avukat olması ve Adalet Bakanlığı veya başka bir resmi kurum çalışanı olmamasındandır. Bu tasarıyı ne sıfatla hazırlamıştır ? Bu görevi ona kim vermiştir ? Buraları bayağı karanlık ve bu konuda bilginiz veya tahmininiz varsa, bunu açıklamanızı özellikle rica ederim.

 3. Hakan Yigit Says:

  Rahmi Bey Selamlar..
  ”Guvenlik Onlemine Cumhuriyet Savcilari Karar verecektir….” cumlesine aciklik getirebilirmisiniz?
  Saygilarimla
  Hakan Yigit

  • rahmiofluoglu Says:

   Aygun’un onerisinde cek hesabi ve cek kullanma yasagina Sulh Ceza mahkemesinin karar vermesi ongoruluyor, bakanligin onerisinde Cumhuriyet Savcilarinin bu karari vermesi ongoruluyor. Bize gore dogru olan bakanligin onerisi. . Bakanligin tasarisi yasa teknigine, suc ve ceza prensiplerine daha uygun. . İyi bir duzenleme. Bakanligin onerisinde bu yasak kabahat statusunde goruluyor.

 4. yonca Says:

  bu haber dogrumu boyle bir yasa adaletbakanlıgında varmı bunu nasıl ögrenecegiz

  • bilgi amac Says:

   sayın Şükrü Kızılot 7/11/2011 tarihli hürriyet gazetesinde yayınlanan makalesinde,Çek mağdurlarına bayram müjdesi başlığı altında konuyla ilgili bilgilendirmeyi http://www.yaklasim.com adresindeki siteyi kaynak göstererek yapmıştır.Adalet bakanlığının tasarı ile doğrulaması malesef bulunmamaktadır….


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: