Nasıl bir dernek?

Derneğin nasıl bir dernek olması gerektiği dernek tüzğü ile belirlenir. Çek mağdurları mutlaka dernekleşmeli. Çek mağdurlarına İnsan Hakları Derneği veya Mazlumder çatısı altında örgütlenmeyi önerenler bence hata yapıyorlar. Bu iki derneğe ve amaçlarına saygı duyarız, ancak bu dernekler etnik karekter taşımakta veya en azından öyle bilinmektedirler. Bu dernekler karşılıksız çek cezalarının kalkmasına destek vermeye istekli iseler oluşturulacak Çek Mağdurları Platformuna katılabilirler. Dernek tüzüğünü okuduğunuzda göreceksiniz ki bu dernek bir amaç doğrultusunda oluşturulacak platformalara katılabilir.

DERNEK TÜZÜĞÜ İÇİN TIKLAYINIZ

Posted in Genel. 1 Comment »

One Response to “Nasıl bir dernek?”

 1. MİSAFİRİNMİSAFİRİ Says:

  Çok üyesi olan ve halen faal (Mazlumder veya İHD gibi) bir dernek çatısı altında faaliyette bulunmak önerisi bana aitti – ama kurulmasını önerdiğiniz dernek diğer derneklerle hakikaten müşterek faaliyette bulunacak, yardımlaşacak, ortak eylem yapacak, vs. olur ise benim çekincelerimin büyük bir kısmı ortadan kalkar ve sizleri desteklerim.

  Tüzükle ilgili bir önerim olacak, haczedilemeyecek mallarla ilgili : İlgili kanunlarda nelerin haczedilemeyeceği değil de nelerin haczedilebileceği konusunda değişiklik yapılması yönündeki bir faaliyet daha anlamlı olabilir.

  Bence haczedilebilecek şeyler, ev veya işyerinde olsun farketmez, şunlarla sınırlı olmalıdır:
  – Nakit para (TL veya döviz cinsinden)
  – Değerli maden ve taşlar ve bunlardan yapılmış eşya, vs. (altın, gümüş, platin, elmas ve pırlanta)
  – Vadeli, vadesiz, vs. tipte (TL veya döviz cinsinden) banka hesapları
  – Hisse senetleri, menkul kıymet borsalarında alımı satımı yapılan tüm emtia evrakları
  – Ruhsatlı veya ruhsatsız her türlü apt. dairesi, müstakil bina, depo, fabrika, şyeri, büro, vs. le imarlı veya imarsız her türlü arsa, tarla, zilyetlik alan
  – Hisseleri halka açık olmayan şirketlerdeki hisseler.
  – Doğrudan mal üretimine yönelik olmayan her türlü otomobil, kamyon, kamyonet, pikap, tekne, gemi, uçak, vs. (üretime yönelik olan araç ve makinaların haczi, üretimde çalışan emekçilerin suistimal edilmesine ve/veya işsiz kalmalarına sebep olmaktadır)

  Saygılar


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: