Karşılıksız çek kararları geçersiz

Asliye ceza mahkemelerinin karşılıksız çeklere ilişkin kararlarının büyük bir bölümü Yargıtayın yerleşik içtihatları karşısında geçersiz. İlk derece mahkemelerinin kararları ile Yargıtay 10. Ceza Dairesinin kararları arasında uçurum var.

UÇURUM NEREDE?

Yargıtay 10. Ceza Dairesinin kararları derken dairenin 5941 sayılı yasanın yürürlük tarihinden sonra verdiği kararları kastetmiyoruz; yani 5941 sayılı yasanın lehe hükümleri değil anlatmak istediğimiz. Sadece Yargıtay 10. Daire kararları değil, ilk derece mahkemelerinin çek kararları Yargıtay’ın birçok dairesinin yerleşik içtihatları ile çelişiyor. Ceza dairelerinin 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 kararları ile Asliye Cezaların halen vermekte olduğu karşılıksız çek kararları arasında çelişkiler var. Bunun nedeni karşılıksız çek davalarının sanıklar yönünden sahipsiz davalar olması ve mahkemelerin bu davalarda son derece özensiz kararlar vermesi. Bugün bu davalara sahip çıkıldığında kesin kararlar bozuluyor. Esas mahkemesi ret etse bile Ağır Cezalar esas mahkemelerinin kararlarını iptal ediyorlar.

CEZAEVLERİNDE OLANLAR, ÇEKTEN KAÇAR DURUMDA OLANLAR! BİLİN Kİ BELKİ DE ÖZGÜRLÜĞE ÇOK YAKINSINIZ..

Ülkenin her yanından kararlar fakslanıyor, dosyalar gönderiliyor. Bugün Of  Cezaevinde yatan bir kişinin dosyasını bir meslekdaşımız bize ulaştırdı; umuyor ve bekliyorum ki bu kişi yakında özgür olacak.

KARARLARINIZI, DOSYALARINIZI KOSİAD HUKUK KOMİSYONUNA ULAŞTIRIN

3167  sayılı yasanın 16/1 ve 5941 sayılı yasanın 5/1 ve 2. maddelerine takılıp kalmayın, Yargıtay 10. Ceza Dairesinin 5941 için verdiği lehe içtihatlara takılıp kalmayın.. Mahkeme kararları daha bir çok açıdan dökülüyor, sadece Yargıtay Ceza Genel Kurulunun bir iki kararı değil, mahkeme kararları Yargıtay ceza dairelerinin yerleşik birçok kararına aykırı..

2 Responses to “Karşılıksız çek kararları geçersiz”

  1. kelimeler tükenmeden Says:

    geçersiz dediniz durdunuz yolu hukukta aradınız yargıtayda 3167 yargılamaları geçersiz görmüş yeniden yargılama demiş görüşünüz ve izlenecek yola ilişkin önerilerinizi heyecanla bekliyorum saygılar kolay gelsin.

    • rahmiofluoglu Says:

      Heyecan yapmayın, dosyalarınızın fotokopisini bize gönderin. İzlenecek yolu KOSİAD avukatları biliyor. Ben başından beri bloglarda çare göstermeye karşıyım, taşıma su ile değirmen dönmez, iş avukatların işi…Bize gelen dosyaların çoğunun avukatı var..Avukatları onlara “parayı ödemekten başka çareniz yok” demişken biz infazları kaldırdık. Bir örnek çek toplamları 158.000 TL yi bulan bir dosyada İstanbul 7. Asliye Cezada bir günde, pazartesi başvurduk salı sabah infaz kalktı..Bu başvuru 5941 den yani erken ibraz, vekalet v. s den değildi, doğrudan doğruya CMK ve 3167 ye göre oluşmuş içtihatlara dayalı bir başvuru idi.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: