Kesin hükümler kalkıyor

20 Aralık 2009  tarihinden önce verilen çek mahkumiyetleri savunma karşısında dayanıksız.

Savunmasız,  avukatsız, yoklukta verilen bu hükümler CMK ve çek yasası karşısında yığınla yanlışı içeriyor.  Bu dönemde mahkemeler işi otomatiğe bağlamıştı..” Çekin bankaya ibrazında karşılığı olmadığı, sanığın düzeltme hakkını kullanmadığı….lira adli para cezasına mahkumiyetine….” Artık bu ezber günbe gün bozuluyor. Dosyalar didik didik ediliyor. Hakimlerin eski alışkanlıklarıyla direnişleri kırılıyor. Size  bir Şişli Hakimi ile aramızda geçen diyaloğu aktarıyorum. Biz mahkemeden uyarlama istemiştik, mahkeme daha önce savcılığın talebi ile uyarlama yapmış, ancak bizim dilekçemizdeki talep bu uyarlamada değerlendirilmemiş. 10 gün kadar bekledikten sonra dosyaya baktık. Mahkeme eski uyarlama kararını bize postaya vermiş. Bir anlam veremedik. 2. bir dilekçeyi farklı bir format ve farklı bir usül hükmüne göre verdik. Hakim dilekçeyi havale ederken; “ben bu konuda karar verdim, kararım doğru” diyor. Bunun üzerine kalktım gittim. Hakim duruşma salonunda. Savcı yerinde oturuyor, katip te öyle, ama duruşma yok..Aramızda bir diyalog..diyalog giderek hararetlendi..Savcıya bakıyorum, yüz ifadelerinden bir tiyo alamıyorum.. Tartışma içeriğini saklı tutarak en sonunu söylüyorum:

Hakim

– Ben yirmi yıllık hakimim.

R.O

– Ben de 40 yıllık avukatım..

Böyle kötü bir son. Hakime sonunda ben şöyle dedim:

-Efendim ben sizinle vereceğiniz kararı tartışmıyorum. Tartışmayı siz başlattığınız, ben de size cevap vermek zorunda kaldım. Ben sizden bir karar vermenizi istiyorum, talebimi ret edersiniz, kabul edersiniz, biz avukat olarak görevimizi yapıyoruz, biz  size şu kararı verin diyemeyiz..

Ofise döndükten sonra hakimi telefonla aradım ve tartışma için tekrar özür diledim. Hakim bana:

-Siz görevinizi yapıyorsunuz, ama sizinle bu konuda anlaşamıyoruz, benim kararım doğru,  dedi, ben de;

-Efendim bir karar verin, ben sizinle ne kararı vereceğinizi tartışamam, dedim.

Bu diyalogdan sonra siz ne beklersiniz. Hakim, kesin olarak talebi ret edecek..

SURPRİZ BİR KARAR

Hakim talebimizi kabul etti ve hükümlünün beraatine karar verdi.

HAKİM BENİM GÖZÜMDE YÜCELDİ

İşte hakim budur. İnatlaşmadı, kişilik sorunu yapmadı..Okudu, araştırdı ve gereğini yaptı..Hakim her türlü övgüye layik bir hakimdir benim gözümde..Bu karar karşısında ben biraz eziklik hissettim. Demek ki böyle yargıçlar da var…Ne geliyor içinizden..Yaşasın adalet demek!.. Biz bunu hep demek istiyoruz. Biz Türkiye dünyada adil yargılamada 2. sırada olmasını istiyoruz..

3167 KARARLARINA KARŞI DİRENİN

Direnmenin yolu mahkemeler ve hukuk yoludur. 3167 hükümleri CMK ve 5941 sayılı yasa karşısında dökülüyor. Bu kararlar savunmasız, sanıksız, yoklukta verilen kararlar.. Bu dosyalara karşı açılacak davalarda sadece 3167, 5941 ve bu yasalara göre oluşan Yargıtay kararları yeterli değil. Bunlardan daha önemlisi CMK ve CMK’ya göre oluşan içtihatlar..Bloglarda yorum yazan, kusura bakmasınlar;  önce kendi dosyalarını halletsinler. Hukuk hukukçuların işidir. Bir kaç madde ezberlemek, bir kaç karar okumakla bu iş olmaz..Dosyadaki bir ayrıntı ile hapisteki insan hayata kavuşur, kaçaklar özgürleşir..

Mahkeme kararları Okumak için buraya TIKLA

One Response to “Kesin hükümler kalkıyor”

  1. ayşegül Says:

    YÜREĞİNİZE İNANCINIZA SAĞLIK
    DAHA NE DENİR ALLAH RAZI OLSUN SİZİN
    GİBİ KALBİ OLAN VİCDANI OLAN HUKUK İNSANINDAN


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: