KARŞILIKSIZ ÇEK ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTI NOTLARI

KOMİTENİN İLK EYLEMİ CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME OLACAKTIR

Toplantıda daha önce duyurulan gündem maddeleri tartışıldı ve yeni eylemler planlandı. Gündemin ilk maddesi mağdurlara hukuksal yardımdı.

Toplantının 16 kişilik yürütme Komitesi ile yapılması planlanmasına karşın toplantıya 30un üzerinde mağdur katıldı. 16 kişilik komite üyesinden toplantıya mazeretli olarak veya hiç mazeret bildirmeden gelmeyenler oldu. Toplantı 16 kişilik olarak planlandığı için salon ve salonun düzenlenmesi buna göre yapılmıştı. Toplantı salonunda beklenmeyen bir kalabalık oluşunca yöneticiler salon düzenini değiştirilmesini sağlayarak toplantıya katılmak isteyenlere olanak sağlandı. Salonun yetersizliği nedeni ile bir kısım katılımcı toplantıyı giriş hölünde veya salonda ayakta izlemek zorunda kaldı. Bu beklenmeyen ilgi komite üyelerini mutlu etti.

HUKUKSAL YARDIM

Salon düzenlenmesinden sonra hukuksal yardım için gelenlere bire bir hizmet verildi, dosyaları incelendi ve kendilerine olası hukuksal çözümler anlatıldı. Birçok mağdurun avukatlara verecek parası olmadığı, zor koşullarda yaşamlarını sürdürdükleri tespitine bağlı olarak bu durumdaki mağdurları ücretsiz veya çok düşük ücretlerle hukuksal yardım için alınacak önlemler tartışıldı. Bu sorunların bir örgütlenme içerisinde çözümlenebileceği sonucuna varıldı.

BASIN KOMİTESİ

Hukuksal yardım gündeminden sonra  gündem dışı bir tartışmalar yapıldı. Sırası ile basınla ilişkiler, hükümet ve siyasal partilerle ilişkiler tartışıldı. Basın ile yeterli ilişkiler kurulamadığı eleştirilerine ekim2510 ve Ofluoğlu cevap verdi. Ekim2510 basın ile ilişkilerde başarılı işler yapıldığını örneklerle anlattı, Ofluoğlu’da blogların en başarılı olduğu alanın basın ve bilgilendirme olduğunu, bu konularda başarılı olunduğunu vurguladı. Sonuçta bir basın komitesinin kurulmasına karar verildi. Hükümete taciz şeklinde olmayan bilinçli bir baskının yapılması genel kanı olarak ortaya çıktı.

BAROLAR VE TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ İLE İLİŞKİLER

Toplantıda alınan ikinci önemli karar barolarla ilişkiler oldu. Bu konuda Ofluoğlu şöyle bir tespit yaptı:

“ Hukuksal anlamda Türkiye’de bir karşılıksız çek suçu yoktur. Karşılıksız çek suçlarında TCK ve diğer hukuksal düzenlemeler hayata geçirildiğinde bugün ki mağdurların %99 u mağdur olmaktan çıkacaktır. Bunun iki önemli argümanı vardır. Birisi şu andaki mağdurlar 3167 sayılı yasanın mağdurlarıdır. Defalarca vurgulandığı üzere  01.01.2009 tarihi itibari ile 3167 sayılı yasa yürürlükte değildir. İkinci olarak 01.01.2009 tarihi itibari ile TCK nın genel hükümlerinden olan 21. Maddeye rağmen kast olmadan suç gerçekleşemez. Bu nedenle karşılıksız çek suçlarında KAST unsuru aranmak zorundadır. 5941 sayılı yasanın cezayı düzenleyen 5. Madde metninde açıkça bunun yazılmamış olması hiç önemli değildir. TCK daki hiçbir suç düzenlemesinde bu suç kasten işlenen  suçtur diye bir açıklama yoktur. TCK 21. Maddenin varlığı karşısında böyle bir sözcüğün bulunması aranamaz, çünkü 21. Madde kast olmadan suç gerçekleşmez diyor ve TCK 5. Maddede  TCK nın genel hükümleri  özel ceza yasaları ve ceza içeren diğer  yasaları da  kapsadığını açıkça belirtmektedir. Karşılıksız çek suçlarında KAST unsurunun aranması halinde çek mağduriyetinin sona ereceğini ve 5941 in dolandırıcılık suçu düzenlemesine dönüşeceğini, buna da hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini, sonuç olarak hukuk uygulandığında  şekli suç olaran karşılıksız çek suçunun ortadan kalkacağı.”  Vurgulaması yaptı.

BAROLARA ZİYARETLER

“ KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇU YOKTUR”

Bu tespit doğrultusunda barolardan hukuktan yana tavır almaları istenecektir.  Biz ortada bir hukuksuzluk vardır diyoruz, bu durumda birer hukuk kuruluşu olan baroların bizim yanımızda olması bir zorunluluktur. Barolar hukukun üstünlüğünü tartışmasız savunmak zorunda olan kurumlardır, bu onların olmazsa olmaz varlık nedenleridir..

HÜKÜMETE YÖNELİK İYİMSER BEKLENTİLER VE ADLİ PARA CEZALARININ 15 MARTA KADAR KALKACAĞI SÖYLENTİLERİ.

Toplantıda adli para cezalarının çok kısa bir sürede kalkacağı doğrultusundaki duyumlar tartışıldı. Başta ekim2510 olmak üzere birçok kişi bu duyumlara olan inancını bazı örnekler vererek anlattılar. Ofluoğlu ise “umarım ve dilerim ki öyle olur, insanlar bu kısa sürede bu zulümden kurtulur ama ben iyimser değilim” dedi.

Bu konuda ki tartışmalar sonrasında “biz bu iyimserliğe göre değil de kötü ihtimale göre hazırlanalım” tavrı oy birliği ile kabul gördü.

KOMİTENİN İLK EYLEMİ

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME

İki yılı aşkın zamandır süren bu mücadelede ilk kez parlamentodaki bir siyasi parti ile genel başkan düzeyinde bir görüşme yapılacaktır, üstelik ana muhalefet partisinin genel başkanı ile..Bu görüşme  15 Şubat Salı günü gerçekleşecektir. Kılıçdaroğlu’ndan karşılıksız çek suçlarında sürmekte olan hukuksuzluğun sona ermesi için ana muhalefetin sesini yükseltmesi istenecektir.

2 Responses to “KARŞILIKSIZ ÇEK ADLİ PARA CEZASI MAĞDURLARI YÜRÜTME KOMİTESİ TOPLANTI NOTLARI”

 1. ekm2510 Says:

  Çek mağdurları tayakkuzdadır….

  Her cephede verilen mücadele taktirle karşılanmalıdır.Ancak elini taşın altına koyan bu arkadaşların çalışmalarına verilen destek çok yetersizdir…

  MECLİS DENDİ , İşte meclise çok önemli bir ziyaret gerçekleştirilecek…Arkadaşlarımız şu an hazırlık içindeler…Hiç değilse masa başında sizden istenen sıkıntı , istek ve dileklerinizi yazın gönderin…..

  onbes_onbes@hotmail.com

  ——————————————

  Uzun zamandır , Sayın başbakan ve değerli eşi Emine hanımefendi dediniz…..Arkadaşlar olmaz denileni başardı…
  Hiç değilse mektuplarınızı yazın gönderin.Elden teslim edilecek bu mektuplar için yarın akşama kadar vaktimiz var…

  BAĞIMSIZ ” KADIN HAREKETİ ”
  sevgiercan2009@hotmail.com

  sevgiercan2009@hotmail.com

  —————————————–

  CAN-MERT ARKADAŞIMIZIN SIK SIK VERDİĞİ VEKİLLERİMİZE SIKINTILARIMIZI ANLATAN TELEFONLARIMIZI SAYGI ÇERÇEVESİNDE YAPALIM….

  ——————————————-

  İSTANBUL BAROSUNA YAPILACAK VE BASININDA DAVET EDİLECEĞİ TOPLANTI İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİ HAZIR TUTALIM ARKADAŞLAR…..

  basın ile ilişkiler son hız devam etmektedir.yeri ve sırası gelince sizlere bu gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir……

  saygılarımla

 2. okan aslan Says:

  iyi pazarlar değerli hukukçu rahmi ofluoğlu.ben bir çek mağduru olarak size binlerce defa teşekkür ediyorum..basın komitesinin kurulması. ana muhalefet liderinin.ziyaret edilmesi ve barolara detaylı bir şekilde 3167. maddenin artık yürürlükte olmadığını .bunların hepsi çok isabetli ve doğru hedeflerdir.ben iki yıldır ofluoğlunun bütün yazılı açıklamalarını.takip ediyorum.bir gün adli para cezası kalkarsa.sayın rahmi ofluoğlunun çok büyük payı ve emeği vardır.sanırım yolun sonuna yaklaştık.hukukla siyaset yapan bu hükümet.bu hukuksuzluğu gözardı etmeyeceğini düşünüyorum.hepinize saygılr..


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: