MEKTUP EYLEMİ

BEN MEKTUP YAZMAYALIM DEMEDİM.
1-Hazırlanan mektup ağır bir hatayı içeriyor. Yasanın yanlışının yargı tarafından düzeltilmesini istemek irasyonel bir istem. Biz yargıdan mevcut hukuk içerisinde olabilecek bir talepte bulunabiliriz. Böyle bir talep rasyoneldir.
2-Mektup ya kişisel olarak yazılır, ya da tartışılarak üzerinde mutabık kalınan bir mektup olur. BURADA EN İYİSİNİ BEN BİLİRİM, EN İYİSİNİ BEN YAPARIM MANTIĞI İLE HAZIRLANMIŞ BİR METİN VAR. Nitekim mektubun sahibi bugün bana verdiği cevapta bu niyetini açıkladı. ne diyor beyefendi?
“Polemiğe girmek istemiyorum ama maalesef buna zorluyorsunuz beni.
Amacımı soruyorsunuz: Amacım bu siteleri okuyan çek mağdurlarına elimden geldiğince doğru bilgi vermek. Hepsi bu. Söylemek istemezdim ama, siteyi baştan itibaren izleyen arkadaşlar bilirler, siz de dahil birçok hukukçumuz, ben bunları yazana kadar 3167 sayılı yasanın 5237 sayılı yasaya aykırı hükümlerinin zımnen ilga edilmiş olduğunun ve bu kasıt/taksir meselesinin farkında bile değildiniz.
Lütfen hatırlayın, Mehmet Emanet adıyla Dünya Gazetesinde bir yazım yayınlanmıştı. Bunu sitenizde de yayınladınız. Bu yazı üzerine 10 Ceza Dairesi Başkanı açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Sanırım amacımın ne olduğunu yeterince ifade edebildim.
Amacım, burada herkesin hoşuna gidecek bir şeyler söylemek değil, sadece doğru olanı söylemek ve insanların yanlış yönlendirilmesinin önüne geçmektir. ”
Bu beyefendi bize neler öğretmişte biz farkında değiliz. Sözünü ettiği Dünya Gazetesinde çıkan yazısı dört dörtlük bir yazı idi. Biz yazıyı KOSİAD ın çıkardığı ikinci kitabın arkasında yayınladık. Ama dikkat ediniz ikinci kitabın, yani birinci kitap var öncesinde. Tabi kendisi medeniyetin kendisi ile başladığını sandığı için kendisinden öncesini yok sayıyor. Onun bu makalede yazdıklarının yüz katını biz birinci kitapta yayınlamıştık. Bu beyefendi Doç. Sesim Soyer’in, Hayri Domaniç’in ve daha başkalarının yazılarını bu birinci kitabı alır okursa utanacaktır sanıyorum ve medeniyetin kendisinden çok önceleri başladığının farkına varacaktır. İşte bu beyefendi bireysel olarak bir metin hazırlıyor, üstelik mektup hem hedef açısından ağır hatalı ve hem de hukuksal ağır hatalar içeriyor. Hala TCK 21 in TAKSİRİ’de içerdiğini yazıyor..Buna hukukun ırzına geçmek denir. Bildiği bütün hukuk Dünya Gazetesinde yazdığı imiş. TAKSİR TCK 21 de değil TCK 22 de düzenlenir. Bakın yukardaki ANKARA HUKUKLU’NUN YAZISINA. ANKARA HUKUKLU TCK 21 aynı zamnda Taksiri de düzenler diyor. İşte TCK 22:

Taksir

MADDE 22. – (1) Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hâllerde cezalandırılır.

(2) Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanunî tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.

(3) Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlinde bilinçli taksir vardır; bu hâlde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.

(4) Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir.

(5) Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir.

(6) Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevî durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir hâlinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.
VAR MI İTİRAZ EDECEK BİR KİŞİ..İŞTE HUKUK CEHALETİ.. YORUM İSTER Mİ?
İşte ben bu hukuk cehaletine, bireyselliğe, kibire, yarı aydın tavra isyan ediyorum..HADİ CEVAP VER …

GÖRDÜNÜZ MÜ HUKUK CEHALETİNİ..BİZE HUKUK DERSİ VEREN KİŞİNİN YAZISINI. BU BLOGDA ESKİ YORUMLARA DÖNÜN VE ANKARA HUKUKLUNUN YAZISINI TEKRAR OKUYUN. BEN BALTAYI TAŞA VURDUĞU BÖLÜMÜ TEKRAR YAYINLIYORUM.
” TCK 21. Madde sadece “kast”ı düzenlemez. Taksiri de düzenler. Yani “topyekun olarak “kusurluluğu” düzenler. Bazı suçlarda sadece doğrudan kast aranır bazı suçların oluşması için ise doğrudan kast olmasa da “taksir” de yeterlidir. 5941 sayılı yasanın öngördüğü düzenleme de böyledir. 5237 sayılı kanunla 5941 birlikte değerlendirildiğinde, suçun oluşumu için kasıt veya taksirin olup olmadığına bakacaktır hakim.. Bu söylediklerim yeterince açık değil mi? Niçin anlamamakta ısrar ediyorsunuz?”
Açın TCK 21 i okuyun ..göreceksiniz ki 21. Madde sadece ve sadece KASTI düzenliyor. TAKSİR TCK 22. MADDEDE DÜZENLENİYOR..
VA MI BUNUN BAŞKA İZAHI HUKUK CEHALETİNDEN BAŞKA…

2 Responses to “MEKTUP EYLEMİ”

  1. sakirseker Says:

    karşılıksız çeke hapis .anayasaya aykırı deniliyo.ab ye aykırı deniliyo.peki neden kaldırılmıyo.kim engelliyo.yeterince anlatılmıyomu.ne olmaliki türkiyede devlet büyükleri artık duysun.lütfen allahınızı severseniz.ileri demokraside bu konular hemen çözülmesilazım

  2. ayşegül Says:

    sayın rahmi bey ben yargıtay adalet bakanlığına yazılacak bir dilekçeden bahsetmiştim sitede.konu ise cgk dan çıkmayan içtihaçtaların bir an önce çıkartılması idi. konu döndü dolaştı mektuplaştı. sanırım böyle olması işlerine geliyor.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: