ÇEK MAĞDURLARININ SAYISI

Sayılar abartılarak, abartılı sayılara göre eylem planlayarak enerjiler heba edilmektedirler.

Bir kısım Karşılıksız Çek Adli Para Cezası mağdurlarının sayısını bilerek abartıyor, bir kısım da bu sayılara inandığı için bu abartılı sayıları tekrarlayıp duruyor.

GERÇEK MAĞDUR SAYISI NEDIR?

Gerçek mağdur sayısını bulmak için hesap basit. Yargıtay dahil toplam dosya sayısını 1.200.000(bir milyon iki yüz bin) olarak alalım. Kişi başına ortalama dosya sayısını 10 olarak alsak 120.000, 20 olarak alsak 60.000 kişi buluruz. Kişi başı dosya sayısı bunlardan fazla da olabilir. Biz mağdur sayısını en iyimser alalım, 120.000 olsun; istatistiklere göre davaların % 97.5 u şikayetten vazgeçme, uzlaşma, ödeme, zamanaşımı gibi nedenlerle adli para cezasına ve hapse dönüşmeden sonuçlanmaktadır. %2.5 u esas alırsanız mağdur sayısının 3000 nin altında olur. Haydi bu sayının da iki katını alalım mağdur sayısı 6000 olur. Geçen sene hükümet hapisteki çek mahkumu sayısını 2500 olarak açıkladığı zaman kimse inanmamıştı, ama gerçek buydu.. Bu sayıya yılların birikimini de katarsanız belki onbin  mağdur olacaktır….

SAYININ NE ÖNEMİ VAR?

Mağdur sayısı bir milyon değilde on bin olunca işin önemi azalacak mı? Haksızlığın vehametini sayı ile mi ölçeceğiz? Adalet anlayışı bu mudur?

Gerçekçi olunmalı, eylem yapılırken eyleme katılacakların sayısının 100 kişi olacağı kabul edilmeli, bu 100 kişi güçlerini birleştirmeli, kenetlenmeli ve çözüme odaklanmalı, hayal ile hiç bir yere varılamaz..

12 Responses to “ÇEK MAĞDURLARININ SAYISI”

 1. kartal yenicag Says:

  sayin ofluoglu
  cek magduru hesabinda zannederimki yanilgi var,siz hesabi sadece yargitaydaki dosya uzerimden yapiyorsunuz,temyize gitmeyen dosya orani herhalde %80 lerde olmali sen daha iyi bilirsin,elbette rakamlarin fazla onemi yok ama hesap hayli fazla
  saygilar

 2. AYŞEGÜL SAYAR Says:

  YANİ KENETLENMEK İSE KENETLENME VAR ZATEN EYLEM NE OLMALI

  • rahmiofluoglu Says:

   Biz sayımızı, sayımız derken eylemli sayıyı kas ediyorum; ona göre eylem planlarız. Milyonlarız deyip Ankara’ya 40 kişi gitmek komik ve etkisiz kalıyor. 40 kişi isek ona göre plan program yapılır..

 3. AYŞEGÜL SAYAR Says:

  PEKİ RAHMİ BET SİZE GÖRE NE YAPILMALI?

 4. MEHMET ALİ ÖZTÜRK Says:

  Sayın Ofluoğlu,

  Bu hesabınızda bir hata var, en azından şu durumu gözönüne almıyor: Benim 6 ortaklı bir limited şirketim var ve (yeni kanuna göre çekleri imzalamakla özel olarak bir kişi görevlendirilmemiş ise tüm ortakların sorumlu olduğundan hareketle) her bir şikayet edilen çek için 6 ortak ta ceza alıyor.

  Sahsi çekler haricindeki çeklerin limited veya anonim şirketler tarafından kesilmiş olması ve bunların da asgari 2 veya 5 ortağı olması gerektiğine göre; hesapladığınız rakam bir hayli değiştirilmek zorundadır kanaatindeyim.

  Saygılarımla,

  Mehmet Ali Öztürk

  • rahmiofluoglu Says:

   Bu hesap benim hesabım değil resmi istatistik, ancak istatistik 2007 öncesine ait; bu yüzden de ben de 3 ile nerede ise istatistiği çarptım..

   • MEHMET ALİ ÖZTÜRK Says:

    Sayın Ofluoğlu,

    Resmi istatistik 2007 öncesine ait, biz şu anda 2011 yılına girdik. Arada bir küresel ekonomik kriz yaşandı (Türkiye’yi vurdu mu, teğet mi geçti siz takdir edin).

    Bu şartlar dahilinde, hesabınıza başlarken varsayımlarınız eksik veya hatalı; dolayısıyla hesabınızın da ciddi olarak hatalı olduğunu düşünüyorum.

    Elbette sayı önemli değil, 1 kişi için bile olsa hukuksuzluk kabul edilemez. Sayı çok daha fazlaysa toplumda huzursuzluk şeklindeki aksülamelleri ise kaçınılmaz olur.

    Saygılarımla,

    Mehmet Ali Öztürk

 5. sargoz Says:

  %97.5 istatistik değerinin kaynağını açaklarmısınız ?

 6. kadir Says:

  insaf 1.200.000 çekten 3 bin kişiye nasıl indiniz şu an bursa etipinde 270 üzeri çek mahkumu var.bu yazınız gerçekten bize destekten çok uzak.

 7. cezalı vatandaş Says:

  Sayın Rahmi Bey;
  Adalet için tabiki sayıların önemi yok 1 kişi bile madur olsa haksızlık varsa olmamalı fakat sayılar konusunda yanıldığınızı düşünüyorum çevremde kaç kişi var daha aklacaklısı ile anlaşan duymadım… ayrıca batan şirketse diğer ortaklarda aynı çekten suçlanıyor bu sayıyı ikiye hatta 3’e de rahatlıkla katlayabilir bunu kimse düşünmüyor, ayrıca cezası kesinleşen binlerce dosya yargıtaya bile gitmedi hiç görünmüyor bile… bunları düşündünüz mü? Saygılarımla destekleriniz içinde gerçekten çok teşekkürler…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: