ÇEKTE HAPİS CEZASI YOK ADLİ PARA CEZASI VAR!….

İki yıl önce karşılıksız çek hapsine karşı mücadele başladığı günlerde basın böyle yazıyordu:
“Karşılıksız çekte hapis yok adli para cezası var..”
Milletvekilleri de aynı şeyi söylüyordu. Milletvekillerine ve basına adli para cezasının sonuçta hapis cezası olduğunu anlatmak için bu insanlar çok emek verdiler ve sonunda başardılar. Mücadele bununla da kalmadı, bu kez bu cezanın insanlık onuruna aykırı olduğunu anlatmaya başladık. Hocam Prof.Dr. Hayri Domaniç’in bir makalesini esas alan bir yazı yazdım, bu yazı bir internet sitesinde sağ altta aylarca aktı durdu. Ne diyordu hocaların hocası:
“EKONOMIK SUÇA EKONOMIK CEZA” gerekçesi ile hapis cezasini tespit eden, 4814 sayili kanunla bu dogrultudaki Anayasa Mahkemesi karari hatali olup, DÜNYA MEVZUATINA AYKIRI VE ACEMILIK ÜRÜNÜDÜR..
Hoca, “Anayasa Mahkemesi ağır hata işlemiştir”  diyordu..
Hocaların hocası bir yerde şöyle diyor:
“KUR’AN-I KERİM’in AHZAP Suresinin 72. Ayeti diyor ki;
İnsan ZALUMEN CEHULA yani İNSAN ÇOK ZALİM ve ÇOK CAHİLDİR.”
Biz karşılıksız çeke hapsin Anayasaya, insan haklarına aykırı olduğunu da anlatabildik, bunu da başardık. Sıra geldi en zoruna, son aşamaya cezanın kalkmasına, en önemli yere ”  zurnanın zırt dediği yere” geldik. Bu kez gerçeği inkar edemeyen hükümet yetkilileri ekonomik krizi bahane ettiler ve orta vadede karşılıksız çeke hapsin kalkabileceğini söylediler. Bu çok önemli bir aşama idi, büyük başarı elde etmiştik, daha ilerisi için örgütlenmek ve  ” çekin ekonomi için zorunlu bir enstruman olduğu”  savının gerçeği yansıtmadığını anlatmalıydık.
BU AŞAMADA KÜÇÜK BURJUVA ÇIKARCILIĞI DEVREYE GİRDİ VE SAFLAR SIKLAŞACAĞINA DAĞILMAYA BAŞLADI. İLK YAPTIKLARI BANA İFTİRA ETMEK OLDU. ÇIKAR İNSANA HERŞEYİ YAPTIRABİLİYOR.
Ben karşılıksız çek hapsine karşı kendimce yaptıklarım için bir çıkar beklemiyordum ama bunun korkusu bile  provaköterleri harekete geçirmeye yetti. Ben yoluma devam ettim. KOSİAD adına Taksim toplantılarını düzenledik, Topkapı toplandısını yaptık ve son olarak yeni çek yasasını yorumlayan ve Yargıtay’ın son içtihatlarını içeren kitabi çıkardık ve bütün Türkiye’de adliyelerde ücretsiz dağıttık. Bu internet siteleri bu eylemlerden tek kelime bile bahsetmediler. Biz gene yolumuza devam ettik.
DEVAM EDECEĞİZ!..Durmak yok yola devam!…
Hangi aşamadayız. Bence henüz anlatma aşamasındayız. Daha henüz neleri anlatamadık:

 • Karşılıksız çek  EKONOMİK  SUÇ değildir.
 • Çek ekonomi için zorunlu bir enstruman değildir.

Bu anlatma dönemi hapis cezaları ile karşı karşıya olan, durumları acil olanlar için dayanılması zor bir süreç, çünkü bu insanların artık dayanacak takatları yok.
Yukarıda iki ana başlıkta topladığımız şeyleri kimlere nasıl anlatacağız? Esas sorun burda ve bunun tayini bir politikadır. Kimlere anlatacağız, cevap:
İktidara ve Muhalefete, basına, sivil toplum kuruluşlarına, barolara anlatacağız.
KİM, NASIL ANLATACAK? SORUN BURDA…
Gelelim benim son yazıma; benim cevap hakkımın olmadığı yerlerde yapılan eleştirilere. Murat Yalçın şöyle diyor:
“Vezir38 Kardeşim,
Üstad Avukat Rahmi OFLUOĞLUNUN yazısını ilk bölümünü alıntılamışsın, iyi etmişsin bu biiir. (referans yazmalıydın)
ikincisi; “…Bunlar eğer perde arkasında çek mağdurları hareketini iğdiş etmek için iktidar mensuplarınca maniple edilmiyorlarsa ki böyle bir olasılık da söz konusudur…” cümlesi ÜSTADIN ÜSLUBUNA DA BİRİKİMİNE DE UYGUN DÜŞMEMİŞ…
Bu cümle “arızalı”…
Ancak bu cümleyi kurmaya sebep teşkil eden bir tutum ve tavır varsa bunu ELEŞTİRMEK için KOMPLO, İHANET kurgularının dışında daha AÇIK SÖZLÜ OLMAK UYGUN DÜŞER!
Aksi takdirde uzun süredir bizler; (kastedildiği üzere güvendiğimiz, inandığımız, bize çok emeğini geçtiğini düşündüğümüz) içimizden birileri tarafından SIRTIMIZDAN MI hançerleniyoruz?
Neyse, yine de ÜSTADIN “BİZE RAĞMEN BİZE DESTEK OLAN” İLKESEL TAVRINA SAYGININ ÖTESİNDE MİNNET DUYUYORUM…
Sevgilerimle”
Şu cümle doğru, Murat Yalçın arkadaş çok doğru bir tespit yapmış: “…Bunlar eğer perde arkasında çek mağdurları hareketini iğdiş etmek için iktidar mensuplarınca maniple edilmiyorlarsa ki böyle bir olasılık da söz konusudur…” cümlesi ÜSTADIN ÜSLUBUNA DA BİRİKİMİNE DE UYGUN DÜŞMEMİŞ…
Buradaki yanlış kullanım bence şu sözcüklerdedir:”…. iktidar mensuplarınca maniple edilmiyorlarsa ki böyle bir olasılık da söz konusudur…” Cümlenin bu bölümü apolitik olmuş, ben birilerini apolitik olmakla eleştirirken ben apolitik bir laf etmişim, teşekkürler efendim.
Ancak burası hariç yazımdaki ana fikirde israrlıyım.
Ben aslında bir CHP partizanı değilim. Baykal grup toplantısında çek için “.. ekonomi için gerekli bir enstruman..” sözlerini kullandığında blogumda kendisini eleştirdim. CHP’nin insan hakları sicili öyle çok iyi değildir. Ayrıca ben 80 li yıllarda, Trabzon’da türban nedeni ile üniversiteye alınmayanların başvurduğu tek kişi idim bizim tarafta..Önceki yazımda da beilrttiğim gibi politik olmak bir parti yandaşı olmakla eş anlamlı değildir. Bu çek yasası CHP iktidarında veya CHP’nin katıldığı bir koalisyonda gerçekleşse idi daha iyisinin  olacağını söyleyemem.. Yaşlanmama rağmen, İstanbul  Adliyesinde karşılıksız çek nedeni ile bir hakime hakeret ettiğim gerekçesi ile hakkımda açılan davaya rağmen, inkarcılığa rağmen güzel günlere inanıyorum..
GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ…
Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz
Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler
Hani şimdi bize
Cumaları, pazarları çiçekli bahçeler vardır,
Yalnız cumaları,yalnız pazarları
Hani şimdi biz
Bir peri masalı dinler gibi seyrederiz
Işıklı caddelerde mağazaları,
Hani bunlar
77 katlı yekpare camdan mağazalardır.
Hani şimdi biz haykırırız
Cevap:
Açılır kara kaplı kitap:Zindan
Kayış kapar kolumuzu
Kırılan kemik, kan
Hani şimdi bizim soframıza
Haftada bir et gelir
Ve
Çocuklarımız işten eve
Sapsarı iskelet gelir
Hani şimdi biz
İnanın güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar
Işıklı maviliklere süreceğiz

3 Responses to “ÇEKTE HAPİS CEZASI YOK ADLİ PARA CEZASI VAR!….”

 1. CONNECT Says:

  HERGÜN YENİ BİR LAF ÇIKIYOR ŞİMDİDE HAPİS YATILMAYACAK KELEPÇE TAKILACAK DENİYOR UMUT FAKİRİN EKMEĞİ …

 2. Zurna Says:

  Guzel Bir calisma basarilarinizin devamini dilerim
  cok guzel olmus
  very good thankyou

 3. kerem Says:

  sayın Rahmi bey bu çek yasası ile ilgili ticaret kanununda veya bütçe görüşmesinde bi gelişme varmı bir cevap yazarsanız sevinirim…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: