CHP’den Erdoğan’a ‘öğrenciler taciz edildi mi’ sorusu

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Gözaltına alınan kadın öğrencilere taciz edildiği ve erkek polisler tarafından arandığı doğru mu” diye sordu.

CHP’li milletvekilleri, İstanbul’da polis ve öğrenci arasında yaşanan olayları Meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle, “Polisten dayak yiyen bu öğrencilerin Başbakan’ı değil misiniz” diye sordu.

Sevigen’de, Meclis Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle şu soruları sordu:

“Hayatınızda hiç suratınızda biber gazı patladı mı? Dondurucu soğukların yaşandığı bir ortamda basınçlı suyun tadını tattınız mı?

Siz ‘ileri demokrasi’ diye yutturulan bir polis devletinde hiç öğrenci oldunuz mu?

Sizin ileri demokrasiniz cennetten çıkma mıdır?

İleri demokrasiyi Türk insanına kafa göz yara yara mı öğreteceksiniz?

Öğrencilere baygınlık geçirtecek kadar acımasızca sıkılan biber gazlarının, copların kullanımı için ne gibi eğitimler verilmekte?

Kız erkek demeden öğrencilerin neresine gelirse gelsin umursamadan, hınç alırcasına orantısız güç kullanan polisin ideolojik bir bakışla yaklaştığını düşünmüyor musunuz?

Gözaltına alınan kadın öğrencilere taciz edildiği ve erkek polisler tarafından arandığı doğru mu?

Olayda sorumluluğu bulunanlara, polise bu talimatları veren ilgili Bakan’a bir yaptırım söz konusu olacak mı?

Her olay sonrası aynı manzaranın yaşanmaması için polislere yeterli ve gerekli eğitim verilmesi önerileri yapılırken, siz bu uyarıları ne zaman dikkate alacaksınız?

Özellikle 1 Mayıs’ta yaşanan aynı sahnenin ardından, o günden bu yana polislere yönelik bir ders, eğitim verilmiş midir?

Geçen yıl 1 Mayıs kutlamalarında polisin sert müdahalesi sebebiyle, birçok ülkede uygulanan polis kasklarına numara verilmesi gündeme getirilmişti. 2009 yılı sonunda tamamlanacağı söylenen kaskta numaralama yöntemi uygulanıyor mu?”

SALDIRI EMRİNİ KİM VERDİ?

CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, gençlere saldırı emrinin kim tarafından verildiğini sordu.

Genç, TBMM Başkanlığı’na, Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

“Gençlerimize bu saldırı emrini kimler vermektedir?

Bu saldırıları onaylıyor musunuz?

Ülkemizin dünya kamuoyu önünde itibarını sarsan ve gençlerimizin en doğal hakkı olan toplantı ve gösteri yürüyüşüne hem engel ve hem de caydırıcı bir sonuç doğuran bu acımasız emri verenler hakkında ne gibi bir ceza vermeyi düşünüyorsunuz?”

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: