Haksızlığa uğrayan ve hak arama mücadelesi verenleri destekliyorum

Adli para cezasına ve dolayısı ile borçtan hapse karşı başlatılan eylemler ses getirdi. Küçük grupların Ankara’ya yürümek için yola çıktığı yürüyüşe ajanslar, internet  siteleri büyük ilgi gösterdi.

3167 SAYILI YASANI 16/1 DEN VERİLEN ADLİ PARA CEZALARININ İDARİ PARA CEZASINA ÇEVRİLMESİ

Basında Kamu Alacaklarının Yapılandırılması diye adlandıralan ve halen mecliste bulunan yasa tasarısı aslında çok geniş kapsamlı bir yasa tasarısı; tasarı 176 sayfa ve çok uzun bir adı var, nerede ise adı yok diyebiliriz. yasanın GENEL GEREKÇESİNDE kamu alacaklarının yapılandırılmasının nedeni olarak büyük küresel kriz gösteriliyor. Gerçekte büyük küresel kriz yeni çek mağdurları yarattığı gibi, kriz öncesinde çeklerini ödeyemeyenleri de iflasa sürüklemiştir. Kamu alacaklarını yapıladıran hükümet aynı gerekçe ile  adli para cezalarına da çözüm getirmeliydi. Vergi borcunu, elektrik faturalarını, trafik cezalarını yapılandıran hükümetin faktöring, tefeci ve banka alacaklılarını ödüllendirmesi, çek mağdurlarını hapis tehditi ile yaşatması adil olmayacaktır.

Tasarının 5. kısmı bazı kanunlarda değişiklik yapmaktadır. Değişen kanunlar arasında kabahetler kanunu da vardır. 5941 sayılı yasanın geçici 2. maddesi CHP’nin değişiklik önergesi doğrultusunda değiştirilirse 1.11.2009 tarihine kadar soruşma, kovuşturma açılan veya hükme bağlanan bütün adli para cezaları idari para cezasına çevrilmiş olacaktır.

BASINA AÇIKLAMA YAPAN EYLEMCİLER DOĞRU BİR TALEPTE BULUNMUŞLARDIR

ANKA VE CİHAN HABER AJANSINA KONUŞAN YÜRYÜŞÇÜLER ADLİ PARA CEZALARININ İDARİ PARA CEZASINA ÇEVRİLMESİ TALEPLERİNİ DİLE GETİRMİŞLERDİR.

Bu doğru bir taleptir ve destekliyorum.

HAKSIZLIĞA UĞRAYANLARIN YANINDAYIM VE  SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM.

Av. Rahmi Ofluoğlu

2 Responses to “Haksızlığa uğrayan ve hak arama mücadelesi verenleri destekliyorum”

  1. AYŞEGÜL SAYAR Says:

    sayın rahmi bey cavap yazasanız sevinirim. meclise sunulan değişiklik önergesinde taahhüt verenlerden bahsediyor. süregelen ve taahhüt verilmeyen dosyalar ne olacak eğer zor ama bu öneri kabul edilirse diğer dosyalar adli para cezası olarak mı kalacaklar

  2. Hakan Yigit Says:

    Sayin Rahmi Bey.Sizin desteklerinizi biliyoruz.Allah sizden ve sizin gibi bizi destekleyen herkesten razi olsun.insallah bu haksiz durum bu sefer duzelecektir.yoksa halimiz cok perisan.Korkarim intiharlar gelecek bu durum duzelmezse.
    tekrar binlerce kez teskkurler size.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: