BÜYÜMEDE KİLİT NOKTA KOBİLERDİR

  

Cumhuriyet 05.05.2010
   İçim yanıyor TÜSİAD Başkanı Boyner artan terör olaylarına vurgu yaparken Her şey bir yana, verilen şehitlere bir anne olarak içim yanıyor, vicdanım sızlıyor. Açılımsa tam açılım olsun dediMURAT GÜLDEREN

BANDIRMA – TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner son dönemde artan terör olaylarına değinerek Her şey bir yana, bir anne olarak içim yanıyor. O uzak puslu karakollarda vatanı savunmak adına görev yapan ve pisi pisine pusuya düşen gençler için içim yanıyor. Yıllardır terörle mücadele uğruna can veren, ama sonuç alamayan güvenlik güçleri için vicdanım sızlıyor. Bir türlü demokratik düzenlemeleri hayata geçirip problemi çözemeyen hükümetler yüzünden canım yanıyor dedi.

Boyner Türk Girişim ve İşdünyası Konfederasyonu’nun (TURKONFED) Bandırma’da düzenlenen Başkanlar Konseyi toplantısında son zamanlarda hızla artan terör olaylarına vurgu yaptı. Boyner şunları söyledi:

Açılımsa tam açılım olsun

Teröre harcanan paranın eğitime harcanamadığı için de içim yanıyor. Memleketi kasıp kavuran bu güç kavgasının ortasında, tarafları çaresizce seyreden; ancak dört yılda bir verdiği oyla kaderine sahip çıkmaya çalışan, bu toz dumanda en çok canı yanan, en fazla kayıp veren halkımızın bir ferdi olarak, bir anne olarak canım yanıyor. Açılımsa tam açılım olsun; gerçek; samimi; bütünlüklü… Çetelerden temizlenecekse Türkiye, tarafsız olsun; hepsi temizlensin. Sınır karakollarında gençler çaresizce sıralarını beklemesin. Çocuklarımızın eğitimine harcayamadığımız paranın kat be kat fazlasını, onları bizden çalan bir şiddete harcıyoruz. İçim buna da yanıyor.

Büyümede kilit nokta KOBİ’ler

Türkiye büyüme dinamiği açısından, süratle KOBİ denklemine eğilmeli. Çünkü Türkiye KOBİ-Kayıtlılık-Verimlilikbağlamında içinde bulunduğu ülke grubundan da AB örneklerinden de çok farklı bir noktaya geliyor. Eğer bu farklılaşmayı Türkiye lehine sonuç vereceğinden emin olduğumuz şekilde giderebilirsek, Türkiye gerçekten farklılaşan yüksek bir büyüme platosuna taşınabilir. Üretim sürecine daha fazla katkı sağlayacak KOBİ’ler Türkiye’nin bir muhtemel orta-gelir ülke tuzağından çıkmasını da sağlayacak olan açılıma önayak olabilir. Amacı, hedefi ve politikaları belirlenmiş, ölçülebilir bir KOBİ stratejisine ihtiyaç bulunmaktadır.

Ülkemizde, pek çok kurum ve kuruluş KOBİ’lere çeşitli destekler sağlıyor. Ancak, kamunun KOBİ’lere sağladığı katkının, üretimleri içindeki payı bilinmiyor, ölçülmüyor. KOBİ’lerin yarattığı katma değerin ne kadarını bu destekler sağlıyor bilmiyoruz. Buna eğilmeliyiz.
Ümit

Boyner.

Ümit Boyner’e katılıyoruz. KOSİAD kobiler konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Yakında kobilerin kalkınmadaki yeri konusunda açıklamalarımız olacak.

     
 
 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: