İBRET VERİCİ BİR KARAR

İbret verici bir hakim kararı.. Bu hakim bir  Cumhuriyet hakimi. Bu hakimi şikayet edeceğiz, hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve tazminat davası açacağız.Kişi kaçaktı, İzmir Bayındır C.Savcılığına başvurdu, taahhütünü verdi. Taahhüt İzmir 1. Asliye Ceza hakimliğine gönderdi. Hakim taahhütü Yargıtaya gönderdi. Bayındır C. Savcısı ve Sanık müdafiyi bu duruma itiraz etti. Bütün bu işlemler olurken savcı şahsı jandarmada tuttu. Umut, hakim yanlışından dönecek ve  kişi serbest kalacaktı. Olmadı. Kişi hapishaneye gönderildi. Savcı ve avukat yılmadı. Günlerce süren mücadeleden sonra hakim bu kararı verdi. Olayların akışına göre niyet ortada…Bu hakimin kararı yüzünden kişi halen hapistedir.

Asliye Ceza hakimi  karar oluştururken Medeni Hukuk ile Ceza Hukukunu birbirine karıştırmış. Uyguladağı madde bir ceza hukuku maddesi, ama hakim kendisini alacaklının vekilinden öte şirket müdürü görüyor. Adama sormazlar mı, hakim seni ne ilgilendirir adamın iyi niyeti veya kötü niyeti . Sen nasıl böyle yorumlar, kıyaslar yaparsın. Adam son derece kötü niyetli ama kanuna uygun bir taahhüt veriyor. Ne zamandan beri ceza yasaları Medeni Yasanın iyi niyet ilkesine dayalı yapılıyor. İnsanların aklına gelmez mi acaba alacaklı hakim mi, ya da alacaklı hakimin yakını mı? Tanrı adaleti, özellikle ceza adaletini böylesi hakimlerden korusun. Umarım sizin bu kararınızın hesabını vermeniz bu dünyada olur, oteki dünyaya kalırsa bu hesap; işin zor be hakim bey amca…OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Posted in Genel. 4 Comments »

4 Responses to “İBRET VERİCİ BİR KARAR”

 1. Ahmet Altın Says:

  Bu rezaleti önleyecek,bu kıyıma dur diyecek elbet birileri çıkacaktır.Biten tükenen hayatlar bunlar ama ne yazikki bu trajediyi dile getiremiyor zayıf kalıyoruz.Dağılan aileler kimin umurunda onbinlerce kaçak,onbinlerce c.evinde yatan isimleri çek suçlusu.Yazıklar olsun yazıklarrr.Çek kanunu yaptıya aklı evveller işte sonucu ortada.Böyle basiretsiz insanların yöneteceği devlet bu kadar olur,Adalet hak hukuk Allah’a kalmış.Hakimler de bildiğini okuyo sahipsiz köyün çobanları misali.Balık baştan kokar elbet.

 2. su Says:

  Saygıya davet ediyoruz
  Bazı kanun adamlarımız vatandaşın haklarını çiğnemektedir.
  Yeni çek yasasının uygulamadaki sıkıntılarını bilmelerine rağmen arkadaşlarımıza yardımcı olmayıp onları hapise tıkmaktadırlar.
  21.yüzyıla yakışmayıp ortaçağ zihniyetinde kalmışlardır.
  Asıl görevlerinin vatandaşa(hapise tıktıkları)hizmet olduğunu unutmakta cellat görevini üstlenmektedirler.
  Kendilerini görevlerini vatandaşın lehine değil aleyhine kullandıkları için protesto ediyoruz.

 3. Mustafa KIRCI Says:

  Sn Ofluoğlu destekliyorum vatandaş olarak, hakimlerde verdikleri kanuna aykırı kararlar sonucu oluşacak mağduriyetlerden mutlaka sorumlu tutulmalılar

 4. salih soylu Says:

  bunlar iyice astığımız astık kestiğimiz kestiğe döndüler. Yargıtay 10. daire de bunlara yıllardır destek veriyor. Yargıtayın başı zaten çekde hapse karşıyım ama hapis uygulamasına da itirazım yok türünden bir davranış içinde, bizmi çok gözümüzde büyütmüşüz acaba “Türk Adeleti diyerek.

  Yazıklar Olsun


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: