Karanlığı aydınlatalım

Ama nasıl? Bir mağdur hareketi başlatalım, örgütlenelim, dernek kuralım..Çek mağdurları; çeki alan ve veren, kredi kartı mağdurları, işsizler, banka mağdurları, hepsi düzenin ve sistemin mağdurları..

Ne yapmalı, nasıl yapmalı?  Tartışma açıyoruz.

Görüşlerinizi buraya yazın  a” Duvar Yazıları”  Yorum yazmak için buraya tıklayınız

Yorumlarınızı “Duvar Yazıları” bölümüne yazınız. Buraya tıklayınız.

Posted in Genel. 8 Comments »

8 Responses to “Karanlığı aydınlatalım”

 1. Ahmet Says:

  ATİNA(A.A) Papandreu, bu akşam Sosyal Ekonomi Kurulu tarafından Zapion Sarayı’nda organize edilen konferansta yaptığı konuşmada ülke ekonomisi, bütçe açığı ve uygulanacak ekonomik önlemler paketine değindi.

  ”Herkesi Yunanistan’ın yeniden inşası için milli gayret göstermeye davet eden” Papandreu, ”önümüzdeki 3 ay içinde onlarca yıldır yapılmayanları yapmak üzere kararlarımızı alacağız” şeklinde konuştu.

  ”Ülkenin borca batması” tehlikesine dikkat çeken Papandreu, durumun açık olduğunu ve Yunanistan’ın egemenlik haklarıyla da ilgili olduğunu kaydetti.

  İktidarın ”Ya değişiriz ya da batarız” sloganının her zamankinden daha fazla gündemde olduğunu belirten Papandreu, derinliği olan değişikliklere gidilmesinde kararlı olduğunu söyledi.

  Papandreu, ”Ufak çaplı tamirattan söz etmiyoruz. Her alanda adil değişikliklere gideceğiz. Bir çok düzenleme can acıtacak. Hepimiz huzurumuzdan vazgeçmeliyiz. Düşük ücretliler ile orta sınıfı ise destekleyeceğiz” diye konuştu.

  Devletin, şeffaflık, demokrasi, insan haklarının korunması, güvenilirlik, sosyal sorumluluk ve dayanışma ilkelerine sahip olması gerektiğini vurgulayan Papandreu, önümüzdeki 3 aylık süreçte, yüksek borcu olan hanelerin desteklenmesine ve diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 15 gün içinde iş kurulabilmesini ve bu çerçevede yatırım ile istihdamın artmasını hedefleyen yasal düzenlemeler yapılacağını, ayrıca kamu borcunun bir bölümünün ödenmesi, yeşil kalkınma yönünde çalışmalar ve yasa dışı istihdam ile mücadele gibi konularda gerekli girişimlerde bulunulacağını sözlerine ekledi.

 2. erkan Says:

  Oh negüzel.Partide tamam.Hadi hayırlı olsun herkese.
  Yılbaşı partisi….

 3. serkan Says:

  evet arkadaşlar, bence kesinlikle parti kurmak çok mantıklı. ayrıca su tav’ın toplumsal adalet hareketi de parti kurma kurma yolunca çok önemli bir adım, hatta ilk adım olabilir. Benim buradan Sn. Ofluoğlu’na ve Sn Su Tav’a bir çağrım var. En kısa zamanda Kosiad’da bir toplantı yapalım, gelebilecek arkadaşlar toplanalım ve bu konuyu masaya yatıralım. Bakın arkadaşlar AKP hükümeti yapacağını yapmıştır. Bence geçen cuma günü itibarı ile bizim açımızdan misyonunu doldurmuştur.
  Türkiye’nin resmine bakar mısınız? Bir yanda kimin neyin uşağı olduğu belli olan veya daha da kötüsü olmayan bir AKP, bir yanda 80 yıldır laikliği savunduğunu söyleyen ve başka hiç bir misyonu olmayan CHP buna rağmen savunduğu değerlere düşman olan partinin başkanı Sn Erdoğan’ı meclise sokan bir CHP, bir yanda ise milliyetçiliği savunan ama savunduğu değerlere ezberlerinden öte sahip çıkamayan bir MHP. Tüm kabimle inanıyorum ki, böyle bir hareket doğru yerde doğru zamanda başlar ve doğru adımlarla devam ederse 2012 de mecliste yerini alması çok da uzak bir ihtimal değildir. En azından 2012 seçimlerinde ciddi bir kamuoyu yaratmış olması mutlaktır. Bence de artık klavye başında oturmak yerine elimizi hem kendimiz hem de ülkemiz için taşın altına sokalım. Sn. Ofluoğlu en kısa sürede sizin de uygun görmeniz halinde toplanıp görüşmek en bütük dileğimdir.

 4. Ahmet Altın Says:

  Serkan isimli arkadaşımızın çek mağdurları sitesinden alıntıdır.Duymayan bilmeyen kalmasın dedim.

  arkadaşlar dün gece yarısı çalıştığım yerde national geographics seyrederken bir belgesele rastladım. orjinal adı “debt and damnation” türkçe çevirisi de “tarihin en zorlu hapishanesi” bugün saat 14.00 de tekrarı var. lütfen seyredin. bol bol gülün ya da bol bol ağlayın. sunucu ağlamaklı bir sesle ve bir o kadar şaşkınlıkla insanların 1700lü yıllarda borçları yüzünden hapishanelere atıldıklarına inanabiliyor musunuz diye soruyor. Konusu 1700 ingilteresinde insanlar borçları yüzünden hapse atılıyormuş. tek kişilik yerlere 3 4 kişi tıkılıyorlarmış, yatacak yer ve yemek sıkıntısı varmış. ama paranız varsa rahat ediyormuşsunuz. tanıdık bir tablo deil mi ama tek fark adamlar 1700 lü yıllarda böylelermiş ve sunucu şaşkınlıkla üzgün bir ses tonu ile 1700lü yıllarda İngiltere’de bunların yaşandığına inanabiliyor musunuz diyordu. Yani 1700 tarihi bile böyle bir zulm için fazla yakın diyordu. Zaten sonunda da cezaevlerinden birinde borcu yüzünden hapse atılan adam bir salgın hastalıktan ölüyor ve 1800lerin başında İngiltere bu saçmalıktan vazgeçiyor. İki resim arasında 10 benzerlik desem hemen sayılır. Borcu yüzünden hapse atılan insanlar, insana yakışmayan hapis şartları, hapiste yer yatak sıkıntısı, hapiste yemek sıkıntısı, hapiste parası olanın rahat edebildiği bir düzen, ülkeyi yönetenlerin yaşananları görmezden gelmesi, ülkeyi yönetenlerin para sahibi oldukları için alacaklıları kayırması, borcu yüzünden hapse giricne işinden gücünden ailesinden hayatından kopan mahkumlar, borç yüzünden hapse girip salgın hastalıktan ölen insanlar ( o zaman çiçekmiş hastalık şimdi domuz gribi) aradaki tek fark ise avrupa’da bu rezillik bu sefiliik bu utanç 1750 de yaşanmış ve 1800 de son bulmuş bizde ise 2010 geldi hala artarak devam ediyor. AKP’NİN BİZİ GÖTÜRDÜĞÜ DEMOKRATİK, İLERİCİ,YENİLİKÇİ, İNSAN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜK GÖNÜLLÜSÜ DÜZENE HOŞGELDİNİZ.DURMAK YOK YOLA DEVAM. BENCE DE DURMAK YOK YOLA DEVAM ÇÜNKÜ 250 SENE GERİDEYİZ YOLUMUZ ÇOK DAHA

 5. Ahmet Altın Says:

  İbrahim isimli arkadaşın parti kurma önerisi çok mantıklı.çek mağdurları olarak oy kullanabilecek ailelerimizle beraber 2 milyon kişi ve hatta dahada fazlayız.yanımıza kredi kartı mağdurlarını aldığımızda 5 milyon kişide onlar.Tüm mağdurların ;çek yasası,kredi kartı,banka mağdurları,tüketici hakları,işsizler,işi bozulan iş adamları,işten çıkarılan banka çalışanları,siyasi iktidar tarafından işsiz bırakılan gazeteciler,devlet ihalelerini kendi adamlarına vermelErinden dolayı işsiz kalan müteahhitler,açlar,evsizler,aile içi şiddete maruz kalan kadınlar,çocuklar,uyuşturucu tuzağına düşürülen insanlar,töre cinayetleri ,bireysel silahlanma mağdurları v.b
  burdanda ne kadar oy gelir bilemiyorum ama 5 milyon oyda burdan eder 10 milyon oy.Gerisini siz hesaplayın.

 6. ibrahim Says:

  Eğer CHP veya diğer siyasi partiler çıkacak olan yasayı
  Anayasa mahkemesine götürmedikleri takdirde siyasi parti kurup(30 kişi ile kurulur) haklarımızı daha iyi güzel ifade edip,Anayasa mahkemesine çıkacak yasayı götürebiliriz.
  Sesimizi daha iyi duyurabiliriz.

 7. erkan şat Says:

  boyle bir birlik kesinlikle olmalı..tüm gelişmiş dunya üşlkelerinin ekonomileri derin bir kriz döneminden gectiler..fakat bu geciş döneminde şirketler cok magdur olmalarına rağmen işten cıkarılan işsizler Almanya gibi ülkelerde işten çıkmış olmalarına rağmen aö kalmadılar..nedeni sosyal bir devletın vermiş olduğu işsizlik parası evet fırmalar kapandı ama devlet işsizzine sahip cıktı..ya bizde ne oldu..her gecen gün dara giren eknomi devlet tarafından da kötü yönetilince ..fırmaların batması kacınılmaz oldu..yılların köklü fırmalarının ceklerıne karsılıksız damgası vuruldu ve bu imza sahıpleri şimdi yenılenen cek tasarısı ile hapisle karsı karsıya..hukumet aylar evvel kredi kartlarına taksitlendırme getırmıstı ve hatta uzatmıstı …fakat yuzde 30 bıle buna katılamadı..sebebini arastırmaya gerek yok ..bizim halkımız borcuna sadıktır ..Türk milleti evıne ısyerıne icra gelmesını kabullenemez ve bu yuzden illaki borcunu oder ..hıc bir yaptırım olmasa dahi…fakat oyle zor bır dönemden geciyoruz kı bır cok işletmeler bırakın borc odemeyı maaşlarını dahi odeyemıyorlar..ve zıncer halkaları ile her gecen gün genişliyor negatıflığe doğru..neler yapılmalı cok basıt
  her seyden evvel karsılıksız ceklere hapis cezası kalkmalı ..kalkmalı ki insanlar kacak yasamayıp odemelerını yapabılmek için careler uretebilsin..
  ssk bağkur ve vergi cok cuzi bir faizle 48 aya kadar taksıtlendirilip firmalara nefes aldırılmalı
  belli bir sure icin ssk primlerı dusurulmelı
  kara lıstede olan ve halen faalıyette olan fırmalara devlet bankaları destek vermelı
  kosiad gibi dernekler fırma sahıplerı ile yaptıkları toplantılarda mali musavırlerını de bulundurup ellerındekı tum fırmaları masaya yatırmalı
  vergı dilimlerı ve kdv daha da düşürülmeli
  ekonomı kayıt altına alınmalı ve 1 defaya mahsus olmak uzere stok affı yapılmalı
  gazetelere sık sık ilan vermelı ve belli esnaf odaları ile işbirliği yapılmalı..
  bunlar tabii benim fikirlerim ama bana gore bunlar yapılmalı ve ekonomı yonetımı a dan z ye elden gecmelidir

 8. Su Tav Says:

  HEPİNİZİ TARTIŞMAYA ÇAĞIRIYORUM
  Sayın Rahmi Ofluoğlunun bir önerisi var.Bu benimde uzun süreden beri düşündüğüm ancak çek yasasının sorunlarından dolayı hayata geçiremediğimiz bir konuydu.
  Tüm mağdurların ;çek yasası,kredi kartı,banka mağdurları,tüketici hakları,işsizler,işi bozulan iş adamları,işten çıkarılan banka çalışanları,siyasi iktidar tarafından işsiz bırakılan gazeteciler,devlet ihalelerini kendi adamlarına vermelErinden dolayı işsiz kalan müteahhitler,açlar,evsizler,aile içi şiddete maruz kalan kadınlar,çocuklar,uyuşturucu tuzağına düşürülen insanlar,töre cinayetleri ,bireysel silahlanma mağdurları v.b
  Bütün bu sorunları sahiplenen çözümü için birebir müdahil olacak bir dernek veya birlikten söz ediyorum.
  Derneğin adı
  TOPLUMSAL ADALET HAREKETİ olmalıdır,yada EKONOMİDE ADALET BİRLİĞİ
  olabilir.
  Bu bizim toplumumuzun ihtiyacı olan bir birliktir.KOSİAD da bu birliğin bir üyesi olmalıdır.
  Hepinizi tartışmaya çağırıyoruz
  KOSİAD


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: