Şartsız iki yıl erteleme

04.12.2009 18:43:00
Çek Yasa Tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı bu şekilde yasallaşırsa, ‘Çek Yasası’na eklenen geçici maddeyle, karşılıksız çekten soruşturması, kovuşturması  süren ve hapis yatanlara ceza ertelemesi geliyor.
TBMM Adalet Komisyonu iki günlük çalışmanın ardından, Çek Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı AKP’lilerin oylarıyla geçti.
Adalet Komisyonu’nda ele alınan alt komisyon raporuna eklenen geçici maddeyle; karşılıksız çekten ceza alanlara ‘ceza ertelenmesi’ geliyor.
Yasa 1/11/ 2009’dan önceki cezaları kapsıyor. Yapılan düzenlemeyle şu değişiklikler öngörülüyor:
Karşılıksız çekten soruşturması, kovuşturması devam eden ve yine karşılıksız çekten hapis cezası alanların infazı yasanın yürürlüğe girdiği andan geçerli olabilecek. Bu çerçevede; Tarafların kendi aralarında miktarın belirli vadelerde ödenmesi hususunda anlaşmaya varmaları ve anlaşmanın bir nüshasının şikayetçi veya yasal temsilci tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi halinde, anlaşmada öngörülen süre kadar soruşturma ve kovuşturmanın durmasına, hüküm infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilmesi öngörülüyor.
Diğer taraftan tarafların anlaşamaması ya da anlaşmanın ilgili kuruma verilmemesi halinde, bu süre iki yıl olarak öngörülüyor. Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda taraflar arasında anlaşma sağlanamasa da, öngörülen süre (2 yıl) kadar soruşturma ve kovuşturmanın durmasına, hüküm infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilmesi öngörülüyor.
Yapılan düzenlemeyle; anlaşma veya taahhütnamenin en geç, 1 Nisan 2010 tarihine kadar düzenlenmiş ve mercilerine verilmesi, anlaşmanın gereğinin ifa edilmesi durumunda hükmün bütün sonuçlarının ortadan kaldırılması da sağlanıyor.
Verilen vade de ya da anlaşılan vadede gereği yerine getirilmediği takdirde ise hükmün infazının devamına karar verileceği, infazın ertelenmesi ya da durdurulması halinde davanın zaman aşımına girmeyeceği düzenleniyor. Sözkonusu yasa tasarısı Persembe günü Genel Kurulda görüşülecek. (ANKA)

Posted in Genel. 2 Comments »

2 Responses to “Şartsız iki yıl erteleme”

  1. erkan şat Says:

    Ben bu tarz bir yasayı cok sacma buluyorum..iyi tarafı bir şekilde cezaevlerinde olan insanlar tahlıye olacaklar ailelerine kavuşacaklar fakat bu durum duzenleme cek sorununa bir duzenleme getırmemiştir ..ülkemizde ekonomı malum ve her gecen gün iyiye doğru gideceğine daha da kötüye doğru gidiyor..önümüzde belki bir baskın erken genel seçimi olacaktır..bu süreyi cok iyi bir şekilde degerlendirmeliyiz..adli para cezasında hapis yatmak hele bu bir sözleşmenın yerine getirilememesinden dolayı olmussa insan haklarına ve anayasamıza aykırı bir seydir..milad 1 kasım 2009 …2 kasım 2009 da her sey güllük gülistanlık mı olmustur da o gun cekleri karsılıksız cıkan ınsanlar yıne aynı şekilde adil olmayan bir yargılamadan gececeklerdir..sormazlar mı adama bunu..zaten en büyük sorun adil olmayan yargılama değilmiydi…yüzbinlerce dosya yargıtayda bekliyor onların durumu ne olacak ..belki kazanma durumu olan dosyalar var..dönüşleri 2 seneyi bulacak ..o gün döndüğünde ve kabahatlı bulunursak geriye dönük yine 24 ay borcumuzu o gun itibarı ile odemek hakkımız varmıdır??? Yada taksıtlendırdık dıyelım ve yargıtay o dosyamıza lehımıze karar verdi odediğimiz faiziyle olan paraların üzerine 1 bardak su mu iceceğiz..devlet vatandaşın borcu arasında nasıl arabulucu olabılır ?? Alacaklı astronomık faiz ve avukatlık ucretlerı isteyecektır bu durumlar ne olacak ..bence a dan z ye sacma sapan bir duzenleme…cezaevınde 3 yıldır yatan bir vatandas 1 senesi kalmıssa alacaklı paranın hepsını ısteyecektır o adam oder mı yahu ..devlet adlı para cezasını kaldırmalı aslında ..cunku adlı para cezası tehdıdı olduğu surecealacaklı zaten alamayacak ..24 ay…35 ay dusunun insanlar faizler parayı alacaklıya odeyeceklerıne cıkar adlı para cezasını oderler ..o zaman cıksın devlet desinki ben size 48 ay adlı para cealarına vade yapıyorum ..gidelim oraya odeyelım..

  2. ardıl Says:

    sayın rahmi hocam anlaşma yapmayan hiç müracaat etmeyen biri hakkında yakalanma emride çıkmışsa bu durum nasıl olur açıklarsanız çok mutlu olurum


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: