Çekte ceza ertelemesi bugün görüşülecek

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, karşılıksız çek suçunda hapis cezasının orta vadede kaldırılacağını belirterek, başka düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 Eylül ayı itibarıyla bankaların 37 milyon 95 bin yaprak çek verdiğini ifade eden Ergin, “2 bin 172 kişi karşılıksız çek vermek suçundan kesinleşmiş cezasını çekmek için cezaevinde yatıyor” dedi. Çek Kanun Tasarısı, Adalet Komisyonu’nda görüşülüyor. Tasarıya, “Tarafların karşılıklı rızasıyla vadesinde ödenmeyen borcun belirli vadelerde ödenmesi konusunda anlaşması halinde yürütülen kovuşturma, soruşturma ve cezanın infazının ertelenmesi” düzenlemesi bugün verilecek bir önergeyle eklenecek.

Tasarının komisyonda kabul edilen ilk maddeleri şu düzenlemeleri içeriyor:

 -Çek hesabı ilgilinin, vekilin veya yasal temsilcisinin imzası olmadan açılamayacak.

– Tacir olan ve tacir olmayan kişilere verilecek çekler ile hamiline düzenlenecek çekler, açıkça ayırt edilebilecek biçimde bastırılacak.

– Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde ödeyecek. Banka, karşılığını bulunmaması halinde, çek bedeli 1000 lira veya üzerinde ise 1000 lira, bu tutarın altındaysa çek bedelini ödeyecek.Okumaya devam et

Not:Konu ile ilgili yorumumuz yorum bölümünde

Posted in Genel. 2 Comments »

2 Responses to “Çekte ceza ertelemesi bugün görüşülecek”

 1. nejat Says:

  anasını ödüyemiyen danasıyla birlikte nasıl ödüyecek
  heleki bu şahsın hapisten cıktıktan sonra iş bulup yemeyip içmeyip ödemesi gerekiyorsa bu adam kesinlikle başkasını dolandıracak veya birilerin fena halde canını yakacak yokmu bakın görün.ben diyorumki kötü niyetli insanlarla iyi niyetli insanları ayırt edin adam tek cekten hapis yatıyor diğeri ise 10-15 cekten sizce hangisi iyi niyetli.

 2. ahmet Altın Says:

  Öğle arasının ardından, sabah başlanan 5. madde üzerindeki görüşmelere devam edildi.

  Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, söz verdiği CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’e uzun konuştuğu gerekçesiyle müdahale etti.

  Öztürk, söz konusu anlayışla yasa yapılamayacağını, Komisyon’un ”mutfak” olduğunu belirterek, konuşmada süre sınırlaması yapılmasının doğru olmadığını ifade etti.

  CHP’li Öztürk, ”Ben eşek miyim Başkan. Bu anlayışla yasa yapılmaz. Niye müdahale ediyorsun? Anti-demokratik tavrın var. ‘İşimiz var geçirelim’ anlayışı doğru değil” dedi. Öztürk, toplantıyı terk edeceğini ifade etti.

  İyimaya, akademik değil, sonuca yönelik konuşulması için müdahale ettiğini belirterek, Öztürk’ten özür diledi.

  Bazı üyeler de Öztürk’tün toplantıyı terk etmemesi için ricada bulundular.

  CHP’li Öztürk’ün ikna olmaması üzerine İyimaya, toplantıya ”5 dakika çay arası” verdi.

  Öztürk, aradaki ikna çabalarına rağmen toplantı yeniden başladığında salonu terk etti.

  Başkan İyimaya, kimseyi kırmak istemediğini, meslek yaşamı boyunca farklı görüşlere hep saygı gösterdiğini belirterek, ”Müdahale anlayışım yok. Ali Rıza bey alındı, üzüldü. Ancak akademik değil sonuca yönelik tartışma yapmamız lazım. Bir nezaketsizlik yaptıysam özür dilerim” diye konuştu.

  Toplantıda daha sonra maddede öngörülen ceza miktarı açısından hukuki teknik tartışmalar yapıldı, Yagıtay ve Bankalar Birliği temsilcileri görüşlerini dile getirdiler. CHP’li üyeler, karşılıksız çek için öngörülen ceza miktarının belirsiz ve fazla olduğunu öne sürerek, hapis cezasının tamamen tasarıdan çıkarılmasını istediler. CHP’li üyelerin bu yöndeki önergeleri reddedildi.

  Tasarının 5. maddesi, iktidar partisi milletvekillerince verilen önergelerle değiştirilerek kabul edildi.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: