Çeke ceza eninde sonunda kalkacaktır.

Çek kanunu, uydurma haberler!

Son günlerde hükümetin cezacı kanadı çek kanunu konusunda fazlasıyla aktif, bir nevi saldırı halindeler. Bu kanadın saldırılarına TOBB, Hisarcıklıoğlu gibi kurumlarda destek veriyorlar. Üç haftadır aynı haber değişik tv kanallarında tekrarlanıp duruyor:

“ Hapisteki 2000 çek mağduru alacaklıları ile anlaşma koşulu ile serbest kalacak, bu kişiler anlaşmaya uymazlarsa tekrar içeri girecekler.”

Son derece ilkel bir düşünce ve ilkel bir haber insan özgürlüğü bu kadar ucuz olamaz, insanı borcundan ötürü, alacaklının talebi ile hapsedeceksiniz, sonra alacaklı anlaştım çıkarın dışarı diyecek, adam serbest kalacak, sonra alacaklı bu adam borcunu ödemiyor diyecek borçlu tekrar hapse girecek;  ben buna ne derim biliyor musunuz?

-Yuuuuuuuuuuuuuh! Derim.

Bu düzenleme ortaçağda borcunu ödeyemeyen borçlunun köle olarak çalıştırılmasından farksızdır.  Ben AK Partinin aklının peynir ekmekle yemediğini düşünüyorum ve yasayı bu şekilde çıkarmayacağını sanıyorum.

Haziran 2009’ dan beri yazıyorum; bu hükümetin zihniyeti cezacıdır ve zorunlu kalmadıkça cezayı kaldırmaz diye. Nurettin Canikli ne diyor?

–          Şimdilik büyük bir sorun yok ama görülmekte olan davalardan ötürü yüz binlerce mahkumiyet çıkabilir, diyor.

Bu süreçte cezaya makyaj yaparak zaman kazanacaklar ve sorunun çözümünü erteleyeceklerdir, ancak bu makyajın basında çıktığı şekli ile olacağını sanmıyorum, daha uygulanabilir, pratik bir çözüm bulacaklardır, mesela mahkumiyetleri  koşulsuz iki yıl erteleme gibi.. Bu aynı zamanda cezayı tamamen kaldırmanın ön hazırlığı, bir geçiş dönemi olabilir, ekonomiyi cezasız döneme alıştırmak için. Bu yorum benim sağduyudan beklenen en iyimser beklentimdir. Sağduyulu bir iktidardan bu beklenebilir; çünkü çek cezası kalıcı bir ceza olamaz, bu ceza dünyada mevcut eğilim doğrultusunda eninde sonunda kalkmak zorunda, bu ceza ile ekonomiyi sürdürmekte bir mantık yoktur.Çeke ceza eninde sonunda kalkacaktır, ancak bunun ne kadar sürede gerçekleşeceğini kestirmek çok zor, fal dışında..

Ne yapmalı

Hep yazıyorum, bugün en doğru çalışma yargıya yönelik çalışmadır. Bu anlamda Ceza Genel  Kurulu üyelerine ulaşmak iyi bir eylemdi. Bu çalışma daha organize ve konuya hakim kişilerce sürdürülmeli. Muhalefet Anayasa Mahkemesi için çok önemlidir.

5 Responses to “Çeke ceza eninde sonunda kalkacaktır.”

 1. güner Says:

  SEÇİMLERDE GÖRÜŞECEĞİZ ÇEKTE HAPİS CEZASINI SAVUNANLAR !!!ALMAYIN MAZLUMLARIN AHINI GÜN GELİR DEVRAN DÖNER, BENCE ÇOK İYİ DÜŞÜNÜN…….

 2. erkan Says:

  Soru önergesini gene adli para cezasından bahsetmeden yazmışlar.

 3. Serdar Says:

  MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ 10.11.2009
  T.B.M.M. GRUP BAŞKANLİĞİ

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

  Aşağıda belirtilen sorularımın, Adalet Bakanı Sayın Sadullah ERGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğim saygılarımla arz ederim.

  Prof. Dr. Alim IŞIK
  MHP Kütahya Milletvekili

  Bilindiği gibi son dönemde PKK’lı teröristlerin Türkiye’ye dönerek Habur sınır kapısında törenlerle karşılanmaları sırasında yaşananlar, vatandaşlarımızı neredeyse infiale varacak düzeyde rahatsız etmiştir. Bakanlığınızın bu konudaki uygulamaları, ekonomik krizin de etkisiyle çek borcunu ödeyemediği için cezaevine giren vatandaşlarımızın yakınlarının “Çek suçluları PKK’lı teröristlerden daha mı tehlikeli ki aynı Bakanlık bu insanlarımız için bir çözüm bulmuyor? şeklinde değerlendirmelerde bulunmalarına neden olmuştur. Bu konuyla ilgili olarak;

  1. Halen cezaevlerimizde karşılıksız çek suçundan hükümlü veya tutuklu olarak bulunan vatandaşlarımızın sayısı ne olmuştur? Geçen yıla göre 2009 yılında çek suçlularındaki artış oranı nedir? Bu artışın sebepleri nelerdir?

  2. Ekonomik krizin de etkisiyle çek borcunu ödeyemediği gerekçesiyle hakkında hapis cezası ile tutuklama kararı verilip de evinden veya memleketinden koparak yakalanmamak için kaçmış vatandaşların sayısı ne kadardır?

  3. Çek suçlarından hapis cezasının kaldırılması konusunda Bakanlığınızın görüşü nasıldır?

  4. Çek suçlularının ve yakınlarının mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda Bakanlığınızca yapılan çalışmalar ne aşamaya gelmiştir?
  sy.Prof.Alim Işık Beyin 10.11.2009 Tarihinde yazılı olarak verdiği soru önergesine hükümetin bir ay içinde cevap vermesi gerekiyor.Bakalım hala içerde 2166 kişi var diyebileceklermi.Bir ayın dolmasına çok az bir süre kaldı çünkü.Cevabı hep birlikte bekliyoruz meclisimizden.

 4. my way Says:

  sn ofluoğlu

  bu adamlar ne çıkarırlarsa çıkarsın bence CGK bu işi lehimize bitirecektir…muharrem sarıkaya haberi mektup olarak gitti yargıtaya belki binlerce arkasından yargıya açık mektup başlıklı yazı …sanırım her beyanatında bağımsızlığını savunan yargı bu kadar açık bir konuda aksi bi karar vermeyecektir…

  yazı için teşekkürler…

 5. erkan Says:

  Eninde sonunda çok ucu açık bir kavram abi.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: