Ak Parti cezada kararlı

Ak Parti çeke ceza konusunda başından beri kararlı

Sadullah Ergin bize söz verdi dendiği zaman bakanın demecini hatırlayın:

HÜKÜMET YENİ FORMÜL ARIYOR
Hükümet ise büyük beklenti içerisine giren çek mağdurları için denge formülü arıyor. Karşılıksız çekte tek tarafın memnun etme yerine her iki taraf için de yeni bir düzenleme düşünüyor. Geçen hafta bir araya gelen Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, karşılıksız çekten hapis yatan, arananlar için yeni bir formül arayışında. Hükümet karşılıksız çekten ceza alanlara “af” getirmeyi düşünmüyor ancak toplumun beklentilerine yanıt verecek denge formülü arıyor.”

Bu haber 21 Haziran 2009 da basında ve haber sitelerinde yayınlanıyor. Sadullah Ergin ve yandaşları hiçbir zaman ceza kalkacak ya da af olacak diye bir açıklama yapmadı. Söz aldık denilen Ağustos 2009 da  da benzer bir açıklama yapıyor.

Jenardi Canikli’nin açıklaması için bu sözler başbakana ait, meclis ziyaretimizde konuşmaya çalıştığımız başbakan bize aynen bu sözleri söyledi.

HAFTAYA MECLİSE YAPILACAK 50, 100 KİŞİLİK ZİYARET BAŞBAKANIN GÖRÜŞLERİNİ Mİ DEĞİŞTİRECEK? İNANMAM!

Biz insan hakları diyoruz, bu iktidarın insan haklarına bakışı ne? Biz Anayasa diyoruz, Anayasa bunlar için ne ifade ediyor? Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi bunlar için ne ifade ediyor?

Haklar ve özgürlükler Ak Parti ve yandaşları için, toplum söz konusu olduğunda ilkellik başlıyor, Canikli’nin demecinde olduğu gibi, yarısı doğru, yarısı yanlış bir demeç. Çek ticari bir ilişkidir, Kamunun özel bir hukuk ilişkisine karışması doğru olmaz diyor ve sözün devamında cezayı kaldırmanın veya affın alacaklılara haksızlık olduğunu belirtiyor. Peki, kamu cezayı kaldırdığında haksızlık oluyor da ceza verdiği zaman neden haksızlık olmuyor? Hani  çek özel bir hukuk ilişkisiydi..
Aynı açıklama içerisinde bile ikili, takiye yapan bir anlayış. Bu iktidarın AB den yana, insan haklarından yana, özgürlüklerden yana tavrı takiyedir. İşlerine geldiği kadar özgürlük ve demokrasiden yanadırlar.

Canikli ne söylediğini bilmiyor, çünkü şefin fikrini tekrarlıyor.

Çek özel bir hukuk ilişkisidir derken bunun hukuk sisteminde, siyasette, ceza sisteminde ne ifade ettiğini bilerek konuşmuyor.

Yalana dair

……………………………………………………………………………………………………………………………………

İnsanlarım, ah, benim insanlarım,
antenler yalan söylüyorsa,
yalan söylüyorsa rotatifler,
kitaplar yalan söylüyorsa,
duvarda afiş, sütunda ilan yalan söylüyorsa,
beyaz perdede yalan söylüyorsa çıplak baldırları kızların,
dua yalan söylüyorsa,
ninni yalan söylüyorsa,
rüya yalan söylüyorsa,
meyhanede keman çalan yalan söylüyorsa,
yalan söylüyorsa umutsuz günlerin gecelerinde ayışığı,
ses yalan söylüyorsa,
söz yalan söylüyorsa,
ellerinizden başka herşey
                    herkes yalan söylüyorsa,
elleriniz balçık gibi itaatli,
elleriniz karanlık gibi kör,
elleriniz çoban köpekleri gibi aptal olsun,
                                    elleriniz isyan etmesin diyedir. “ŞİİR ” SAYFASINDA OKU ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bizi ilkel bir iktidar yönetiyor. Yaptıkları doğru şeyler tesadüfî değil, dışarıdan dayatılan şeylerdir.

Dünya görüşlerinin temelinde hukukun üstünlüğü, demokrasi ve özgürlük anlayışı yok.

Ne yapmalı?

Basında etkili bir mücadele vermek, basın  ve diğer kanallarla hükümetin ilkel, çağ dışı tutumunu deşifre etmek, lehimize bir kamu oyu yaratarak Ceza Genel Kurulu veya Anayasa Mahkemesinden sonuç almaya çalışmak.

Özel istihbaratlarıma göre Ceza Genel Kurulu cepte keklik değildir, bu kuruldan istenilen kararın çıkması zordur, Anayasa mahkemesi de öyle..

Bütün bu işler emek istiyor.

Çalışıp ödemek talebi yanlıştı, yanlış sonuç verdi.

Hükümete yalvarıp yakarmanın yararı yok, gözyaşlarının faydası yok. Yanlış yapmaktansa susup oturmak daha iyidir. Çekle ilgili sitelerden yapılan yanlış taleplere iyi bir cevaptır şartlı tahliye. Yazılıp duruldu bu sitelerde, hapiste para ödeyemeyiz, bizi serbest bırakın çalışıp ödeyelim diye. İşte buyurun, çalışın ödeyin diyorlar.

Doğru talep çalışıp ödeyelim değildir. Belki ödeyebilirisin, belki ödeyemezsin. Doğru talep çağdışı cezanın kalkmasını talep etmektir.

Herkesin kendini uzman, lider, hukukçu gördüğü bir hareketin başarısı bu kadar olur. Herkesin aklı başına gelecek, yol çileli ve uzun bir yol, hepimiz özgürlüğü ve özgürlüğün bedellerini öğreneceğiz, en önemlisi örgütlülüğü başaracağız, yol uzun…

 

One Response to “Ak Parti cezada kararlı”

  1. erkan Says:

    Aihm de bugüne kadar yapılmış bir müracat varmı.Varsa konumu nedir acaba bilgi varmı.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: