HABERLER DOĞRU MU?

Belli güven duyulması gereken kaynaklardan aldığımız haberleri veriyoruz. Bu haberler elbette bizim görüşlerimizi yansıtmıyor. Üst üste gelen olumsuz haberler doğal olarak son derece moral bozucu.

Hala umut var mı?

Evet umut var. Neden umut var? Bir kere bu ceza adil değildir, modern ceza hukuku ilkelerine uygun değildir, TCK ile uyumlu değildir, AİH Sözleşmesi ile ve Anayasa ile çelişmektedir, doğal olan bu cezanın hukukumuzdan kalkmasıdır, kalkmaması bir hukuk ayıbını, bir ilk çağ uygulamasını sürdürmektir.

Bu ceza kalkmalı, kalkmaz ise ne yapılabilir?

3167 nin iptali için Anayasa Mahkemesi yolu açıktır

Öncelikle 3167 nin iptalini sağlamak için çalışmalıyız.Ben on yıllık süre dolmadan görülmekte olan çek davalarında Anayasaya aykırılık iddiasında bulunabileceğini düşünmekteyim.Bu konuda bir broşür hazırlanarak hakim ve savcılara dağıtılmalı. Ben bu çalışmalarda yeterli destek bulamıyorum, gene de en kısa zamanda bunu yapacağım.

3167 öncelikle Anayasanın 10. maddesine aykırıdır. 10. madde şöyle diyor:

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

3167 adı üzerinde çek hamilleri diye tanımlanan bir zümreye ayrıcalık tanımaktadır.

Ayrıca Anayasaya göre yasada değişiklik yapıldığında Anayasa Mahkemesine gidilebilir. 3167 5237 sayılı kanun ile değişikliğe uğramıştır, ayrıca son olarak torba kanun ile değişiklik yapılmıştır.Bu nedenlerle Anayasanın 36 ve 38. maddeleri için on yıllık süreyi beklemeye gerek yoktur.

Adli yargıda mücadele sürdürülebilir ve yeni kanun için söylemeye gerek yok iptal yolu açıktır.

Son olarak gecikilen AİHM yolu var.

Demokrasilerde çareler tükenmez(Suleyman Demirel). Çareler tükenmez.

Not: haberleri üst menu “Haberler” bölümünden izleyebilirsiniz.

One Response to “HABERLER DOĞRU MU?”

  1. osman acikalin Says:

    selamunaleykum daha uyuyamadim cuma namazina gidecegiz yurtdisindayim dun alacakli oldugum yerleri aradim evrakli soylenilen bazilari bayramdan sonra gel al ama sen gel nasil geleyim yurtdisindayim havaalaninda takilip kalacagiz onlarda isi biliyolar ama rahat olsam alacaklarimizi takip etmemiz daha kolay hepsini tahsil edemesem bile bir kismini toparlayip borclu oldugumuz yerlere verme imkanimiz olabilr yani su ortamda elimiz ayagimiz kelepceli allah yardimcimiz olsun[ iyi niyetli durust tuccar cekine imzayi atarken odeme niyetiyle atiyor onlarda ya yurtdisinda ya hapiste ] [ odeme niyeti olmayan sahte imza atiyor oda piyasada elini kolunu sallaya sallaya geziyor]bundan devlet ricalinin bilgisi varmi


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: