Av. Rahmi Ofluoğlu KanalTürk’te Canlı Yayında

Çek sorunu Kanal Türk’te rahmi-bey Kosiad

30 Ekim 2009 Cuma
Ali Cenk Ofluoğlu

Karşılıksız çek kanalturk haberi youtube da iki kısım olarak yayınlandı.

http://www.youtube.com/watch?v=ajyGXQP-2RM

http://www.youtube.com/watch?v=7sj5Oot8kTg

Cuma günü sabah, Kanaltürk‘te, Av. Rahmi Ofluoğlu ve Kosiad sözcüsü Mehmet Suda‘nın konuk olduğu YeniBirGün isimli programda karşılıksız çek sorunu ele alındı.

Program başlamadan önce, yaklaşık 6 kez spot vtr’ler ile çek mağdurlarının, çek ile ilgili yargılananların ve çek mahkumlarının sayısına dikkat çekildi. “Çek mağdurları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidebilir mi?” sorusu, program öncesi vtr’ler ile 6 kez vurgulu bir şekilde soruldu.

Programın başlaması ile birlikte, Av. Rahmi Ofluoğlu kısaca, 3167 sayılı yasanın kurulum itibariyle “Hukuksuz” ve uygulama itibariyle “Yürürlüksüz” olduğunu, Prof. Dr. Adem Sözüer’in açıklamalarına dayandırarak açıkladı. Ofluoğlu, AK Parti milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın da, Adem Sözüer’in “3167 yürürlükte değildir” görüşüne katıldığına işaret etti.

Program sunucusu daha sonra, Kosiad sözcüsü Mehmet Suda’ya, Kosiad’ın açılımını ve kuruluş amacını sordu. Kosiad (Küçük Orta Ölçekli Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği) sözcüsü Mehmet Suda, Kosiad’ın gündemdeki ilk hedefinin 3167 sayılı yasanın yeniden düzenlenmesi için çalışmalar yapmak olduğunu söyledi. Suda, karşılıksız çek sorununa paralel olarak, Türkiye’de İcra İflas Haciz konusundaki ilkel uygulamalara da dikkat çekerek, Kosiad’ın gündemdeki önemli ikinci hedefinin Türkiye’de kobi iş adamlarına uygulanan haciz zulmunun peşine düşmek olduğunu belirtti. Suda, kanarya sevenler derneğine bile zevk için üye olanlar olduğunu hatırlatarak, böylesine önemli bir konuda dayanışma için dernek çatısı altında toplanmaya çağırdı. Suda, bugün işleri iyi giden kobi iş adamlarına da çağrı yaparak, “dün iyi olanlar, bugün kötü durumdalar, yarınlarınızı düşünüp bugünden derneğe üye olun ki, dayanışmamız güçlü olsun” dedi.

Program boyunca izleyici telefonlarını ve sunucunun sorularını yanıtlayan Av. Rahmi Ofluoğlu, rakamlarla Türkiye’deki karşılıksız çek sorununa değindi. Ofluoğlu, 1 milyon dava, 1 milyon sanık olan karşılıksız çek konusunun artık çok önemli ve bir an önce çözülmesi gereken bir sorun olduğunu kaydetti.

Gelen sorular üzerine Ofluoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru koşullarını kısaca aktardı. Ofluoğlu, “Türkiye’deki dava kesinleştikten sonra, yani tüm iç hukuk yolları kapandıktan sonra, AiHM’ne başvurulabilir. Kesinleştiren dava duruşmasının karar tebligatından itibaren, başvuru için 6 aylık süre vardır. Bu süre içinde, bireysel olarak mağdur olan herkesin, ilk başvuruda avukatsız da olabilecek şekilde, daha sonra dava kabul edilirse, avukat ile birlikte AiHM’ne başvurması yolu açıktır” dedi. Ofluoğlu, bu gidişle, yani Hükümet, Muhalefet, Meclis konu ile ilgilenmez, sorunları gözardı eder ve 3167 sayılı yasayı modern hukukun gereklerine göre, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile uyumlu olacak şekilde yeniden gözden geçirmez ise, Yargıtay, yürürlükte olmayan bir Kanun ile ceza verilmesine ses çıkarmaz ise, yani “Kanunsuz Ceza” ya izin verirse ve Asliye Ceza Mahkemeleri de, çeke hapis cezası vermeye devam ederse, Türkiye’nin AiHM’nde 2. en çok dava edilen devlet sırasından birinci sıraya yükselebileceğini söyledi. Ofluoğlu “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine çek ile ilgili onbinlerce dava gidebilir” dedi.

Programa telefon ile bağlanan konuklar, Av. Rahmi Ofluoğlu’na destek verdiler. Karşılıksız çek ile ilgili sorunlarını ve hikayelerini aktardılar. Konuklardan birisi, karşı görüşü temsilen soru sordu, çek alacaklarını alamadığı için mağdur olduğunu söyledi. Ofluoğlu, verdiği yanıtta, ticaret yapmanın, para kazanmak kadar, aynı zamanda risk taşımak anlamına geldiğini açıkladı. Ofluoğlu, “Ticaret yapmanın doğasında risk vardır. Hem çok kazanabilirsiniz, hem de kaybedebilirsiniz. Çeklerinizi tahsil edemiyorsanız, bunun sebebi ekonomik kriz ya da doğal ticari sebepler olabilir. Böyle bir durumda, çekini ödeyemeyen kişiye hukuk dışı uygulamalar yapılamaz” dedi. Ofluoğlu sözlerinin devamında “Ne devletin çekini kast olmadan, işleri bozularak ödeyemeyen kişilere hapis cezası verme hakkı vardır, ki senet borcu olanlar, başka borcu olanlar, borcundan dolayı hapis yatmaz, ne de çekini tahsil edemeyenin çekini tahsil etmek için şiddet uygulama ya da kanunsuz ceza verilmesine göz yumma ya da isteme hakkı vardır.” dedi.

Program sonunda Av. Rahmi Ofluoğlu ile görüşen Karşılıksız Çek Savunma kitabının editörü ve rahmiofluoglu.wordpress.com‘un yazarlarından Ali Cenk Ofluoğlu, program yapım ekibinin konu ile ilgili programa gelen çok sayıda telefon olduğunu ve karşılıksız çek sorununun bu boyutta olduğunu bilmediklerini kaydetti.

Kanal Türk’teki YeniBirGün programının video görüntüsünü indirmek için tıklayınız…

9 Responses to “Av. Rahmi Ofluoğlu KanalTürk’te Canlı Yayında”

 1. ali erol Says:

  sayın ofluoğlu ben çekten madur bir kardeşinizim yaklaşık 19 aydır yurdışında çile çekiyorum ve abartısız her gün sizin yazılarınızı takip ediyorum son günlerde çıkan haberler sevindirici ben düşünüyorum bu iş bitti .ailem ve 3 cocugumla dünyanın öbür uçunda olsam gelip elini öpecegim bu bizim için yaptıklarınız için allah sizin gibileri başımızdan eksik etmesin allah sizi cenneteni koysun işallah bu zafer de sizindir bilesiniz kimse pay çıkarmasın saygı ve sevgilerimle.

 2. turan kırbıyık Says:

  arkadaşlar..allah rahmi oflu oğlu nu başımızdan eksik etmesin..bu adaletsizliğin tek caba harcayan ı diyebilirim..onun sayesinde bir cok davadan beraat aldım..rahmi ofluoğlu tck yı yazanlardan bile tercübeli ve bilen bi insan..bu insanlara bu ülkenin gercekten ihtiyacı var..istanbulda acılmış olan 30 davam var..ve hepside karşılıksız cek..her davamda rahmi beyi aradım nasışl davranmam ve ne söylemem gerektiğini mahkemede..ve rahmi bey okadar yoğun olmasına rağmen hic bir menfaat düşünmeden bana yardımcı oldu..rahmi beye sorcam siz bukadar yoğun bi dönem gecirirken bizim hepimize nasıl cevap verebiliyorsunuz..SİZE MİNNETTARIZ rahmi bey…..

 3. seker765 Says:

  sayın ve sevgili hocam…öncelikle emeklerinize sağlık…çok teşekkürlerimi arz ediyorum…
  buradan atıp tutmakla olmayacağını, birşeyler yapılması gerekir derken icraat ile dernek kurma çabaları ve gerçekleştirmelerini sağlayan, somut adımlarla bu işi götüren sayın hocamız işte budur sevgili dostlar…

  ne idüğü belirsiz…tahsilsiz…cahil…yozlaşmış beyinli…askeriyeden atılma ..(YÜZ KIZARTICI SUÇLARINDAN DOLAYI)…müfteri…yüz karası …ve “apo kölesi” namı değer “baş efendi”ye kapak olsun …

  utanmıyorsa hala “ŞAKLABANLIK” larına devam etsin…

  bu arada malum şahıstan ricam vardır…defalarca yazmama rağmen yanıtlamadı…TC KİMLİK NO SUNU BURADAN YAZMASINI İSTİYORUM…İSTİYORUM Kİ İNSANLAR KANDIRILDIKLARINI VE KİMİN ARKASINDA KOŞMUŞ OLDUKLARINI ANLASINLAR…BUNU YAPMAZ İSE BEN TESBİT EDİP YAYINLAYACAĞIM…

  saygılar hocam…iyi ki varsınız…

  seker765

 4. Selçuk Koşarsoy Says:

  Tüm emeklerinize, ayağınıza, yüreğinize sağlık.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 5. güner Says:

  Sn ofluoğlu size çok teşekkür ederim sesimizi duyurduğunuz ve bunun için çaba gösterdiğiniz için keşke proğram da daha uzun kalabilseydiniz.

 6. Cüneyt Can Says:

  Sayın Ofluoğlu ;
  Size binlerce kere teşekkürler. Bu işe nasıl ve neden gönül verdiniz bilmiyorum ama iyi ki vermişiniz. Bizleri harika temsil ediyor ve haklarımızı savunuyorsunuz. Aileleri ile 3-4 milyonu bulan mağdur insanlar adına size tekrar teşekkür ediyoruz.

 7. atilla serdengeçti Says:

  Sayon Ofluoğlu size minnetarız.Bizim yanımızda olduğunuzu bilmek bizlere güven vermektedir.Yaptığınız herşey için milyonlarca kez teşekkürler…..

 8. bir yudum huzur Says:

  sn ofluoğlu emekleriniz için teşekkür ederim hiç bir menfaat beklemeden konumuza sahip çıktığınızı biliyorum
  amacınızın ülkemizde yaşayan insanların insanca yaşaması, insanca yargılanması kısaca medeni ülkelerdeki kriterlerin insanımızada uygulanması olduğu ve bu noktada hiç bir menfaat gözetmediğiniz için allah sizden razı olsun
  saygılarımı sunarım

 9. ByNcdt Says:

  Sn Ofluoğlu saygılar ve teşekkürler sesimiz olduğunuz ve sorunlarımızı bütün açıklıkla yansıttığınız için.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: