Menu

rahmi-bey

Av. Rahmi Ofluoğlu

Şu anda Canlı Yayında.!

Av. Rahmi Ofluoğlu, Karşılıksız Çek Sorununu Canlı yayına taşıyor. Programa telefon ve e-mail ile katılımınızı bekliyoruz.

Telefon Numarası : 212-355 85 30 – 31

DuyuruAv. Rahmi Ofluoğlu ile
Karşılıksız Çek, Televizyona çıkıyor!
Programa göndereceğiniz e-maillere yanıt verilecektir.

Yeni Bir Gün programında,
Karşılıksız Çek Sorunu tartışılacaktır!

E mail ile katılım etkili olacaktır!

Program Tarihi : 30 Ekim 2009 Cuma Saat: 07:20-08:30

ÜZGÜN 1

Çeke ceza tasarıdan çıkartılmıyor!

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıklaması ve bugün Dünya Gazetesinde çıkan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün açıklamaları çeke cezanın devamı yönünde.

Dünya Gazetesi Karşılıksız Çeki  1. Sayfadan Haber Yaptı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün çekte hapis cezasının devamını savundu. Prof. Tekinalp, İyimaya, Ridavan Yalçın, Nurettin Özgenç, Ali Riza Öztürk ve Av. Rahmi Ofluoğlu Çekte hapis cezasının kalkmasını savundular.

Bu açıklamaları sağ üstte “Haberler” sayfasında okuyabilirsiniz. Bu konudaki yorumu kısa zamanda yayınlayacağız.

Dünya Gazetesi haberinin tam metni için tıklayınız

Taylan

Ve ekonomik düzen hiçbir şeyden
çekmiyor, ‘çek”ten çektiği kadar!

Görülüyor; ortada sosyal, ekonomik ve hukuk boyutlarıyla koskoca bir “çek sorunu” var! Sorunun çapını kavramak için aktardığım resmi veriler yeterlidir. Bir de sorunun derinliği var. […]

Yazıyı okumak için tıklayınız

.

2 Responses to “Menu”

 1. CoCenk Says:

  Yaşar Bey,

  İade-i Muhakemede, yeniden yargılandığınızda alttaki unsurlardan biri varsa, beraat etmeniz gerekir.

  1. Çek Erken İbraz olmuş ise, hangi vade tarihli olursa olsun, sanığın lehine olan hüküm uygulanır çünkü.

  2. Tebligat yapılmamışsa, gerçi sizin hakim karar verdiğine ve Yargıtay onadığına göre, şekilsiz ve iyi niyetsiz de olsa, tebligat yapılmış demektir.

  3. İmza size ait değilse.

  bu 3 genel noktanın yanında, tabi aslında, 3167, 1.1.2009’dan itibaren Yürürlüksüz bir yasadır, Yargıtayın acilen görevini yapması gerekmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun “Özel yasalarda ceza gerektiren durumlarda bu yasanın hükümleri uygulanır” konulu 5. Maddesi, “Kast olmadan suç oluşmaz” hükmünü veren TCK 21.Madde ve Tam Gün esasına göre ceza verilmesi gerektiğini hükmeden TCK 52.Madde. 3167, tüm bu temel kanun maddelerine aykırı hüküm vermektedir.

  Ayrıca TCK’nın 195.maddesinin özgürlüğü bağlayıcı bir şekilde yorum ve kıyas yapılarak kullanılması dolayısıyla. Yani sanığın yokluğunda yargılanması, adil yargılamanın en önemli unsuru olan Savunma hakkına açıkça aykırıdır.

  Sonuç olarak, Ceza Kanununun temel prensibi olan “Kanunsuz Ceza olmaz” kuralı 3167 sayılı yasa, onu uygulayan Asliye Ceza Mahkemeleri, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Hükümet, Muhalefet ve Meclis tarafından hiçe sayılmaktadır.

  Tüm bunların yanısıra, Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi için başvurmak gerekmektedir. Anayasanın Adil Yargılama konulu 36.Maddesi ve “yalnızca sözleşmeden kaynaklanan sebepler ile hiç kimse özgürlüğünden alıkonulamaz” hükmünün olduğu Anayasanın 38.Maddesi.

  Ve Tabi, Türkiye içideki hukuk yolları tükendikten sonra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmek gerekmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 4 nolu protokol 1.Madde “Hiç kimse sadece borcundan (sözleşmeden) dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” ve “Adil Yargılama” konulu AiHS 6.Madde, en önemli adil yargılama hakkı olan Savunma hakkı hem yasada ve hem uygulamada hiçe sayıldığı için. Adalet Bakanlığı’nın sitesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmak çok kısaca anlatılmıştır, zaten başvurmak çok kolaydır. Ayrıca, Karşılıksız Çek Savunma Kitabında, biz, bu konuyu uzunca ele aldık.

 2. yaşar sökelioğlu Says:

  Çek kanununda hakim sanığı dinlemeden gıyabında mahkumiyet verebiliyor.Neymiş,meşruhatlı davetiye gönderiliyormuş.Acaba davetiye sanığın eline ulaştımı araştıran yok.Ben de duruşmadan haberdar edilmeden savunma hakkım kısıtlanarak gıyabında mahkumiyet verilen çek kanunu mağdurlarından biriyim.Yargıtay da bu durumu gözetmeden kararı onamış.Şimdi de karar düzeltmeye gittim.Muhtemelen bundan da sonuç alamayacağım.Durdurun artık bu hukuksuzluğu çocuklar babasız kalmasın,aileler dağılmasın,bizi bu ülkenin vatandaşı olduğumuza pişman etmeyin.Yeter bankaların dağıttığı yuvalar. Avukatların çoğu krizden etkilenen esnafı yolunacak kaz gibi görüyor çoğu çek mağduru davasına bakacak avukat bile bulamıyor.Menfi tesbit davası açacaklar devlete yatırılacak harç parasını bile bulamıyor.Sayın Av.Ofluoğlu hiç bir menfaati olmadan bizlere sahip çıkıyor.Ülke böyle avukatlar da yetiştiriyor.Bu ülke insanının Sn. Ofluoğluoğlu gibilere ihtiyacı var.Dileğimiz feryatlarımızı vekillerimizin de duyarlılıkla yaklaşıp bir çözüm bulmaları.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: