Factoringten Çek Aramasına Reklam.!

————————————————————————–

“Karşılıksız Çek”e Reklam
Tefecilerin Google Gafı

27 Ekim 2009 Salı

Ali Cenk Ofluoğlu
Google’da Karşılıksız Çek anahtar kelimeleri ile arama yapanların karşısına sağ kolonda faktoring firmalarının reklamları çıkıyor. Google’ın girilen anahtar kelimeye göre, arama sonuçlarının sağ tarafında reklam çıkartan AdWords sistemine reklam veren bazı faktoring firmaları, internetten para satma çabası ile reklam veriyorlar. Faktoringlerin hedef kitlelerinden birisi de anahtar kelime olarak Karşılıksız Çek yazanlar. :)

PARA KAZANMAK İÇİN HER FIRSATI DEĞERLENDİRİYORLAR!

Karşılıksız Çek ile ilgili haberleri okumak için, Google’a Karşılıksız Çek” anahtar kelimeleri girildiğinde, Google’da o anda araması yapılan kelime ile ilgili olan firmaların reklamlarının çıktığı, Google AdWords sisteminin yeri olan sağ kolonda, Yaşar Factoring ve Lider Factoring firmalarının reklamları çıkıyor. Reklamın arkasında yatan parlak pazarlama fikri ise: “çek kelimesi ile arama yapanlar, krediye ihtiyacı olan insanlardır, onlara reklam yapmak için tam da fırsat burasıdır”. Ancak internette Karşılıksız Çek anahtar kelimelerini en çok girenler, karşılıksız çekten mağdur olanlar! Faktoringlerin bu kişilere para satmak için reklam yapıyor olmaları, reklamlarının yanlış hedefe yönlendiği durumunu ortaya çıkarıyor.

3167 sayılı yürürlüksüz ve hukuksuz yasanın en önde gelen lobilerinden biri olan factoring firmalarının böyle bir reklam yapması, bir pazarlama gafı olarak değerlendirildi. Bu mizahi durum bize, bankaların ve faktoringlerin para satmak için ellerinden geleni yaptığını hatırlattı. Bankaların her yerde kredi kartı dağıtıyor olmaları, TC kimlik numarası ile cep telefonundan kredi vermeleri gibi, faktoringler de, internetten parayı kime satacaklarını şaşırdılar.

Çekin güvenli bir ödeme aracı olması için, çeke hapis cezası verilmesini en çok isteyip, bunun mecliste lobisini yapan bankalar, faktoringler ve tefecilerin, uygar ülkelerde olduğu gibi, düzgün ve eksiksiz bir istihbarat ile, çek karnesi ya da kredi vermek yerine, kendi yapmaları gereken işi, yasaların sırtına yıkıp, dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen bir şekilde, karşılıksız çeke hapis cezası verdirme çabalarının başarılı olması, 25 yıldır Türkiye’nin başına bela olan, 1985 tarihli ve 3167 sayılı çek yasasını ve onunla birlikte gelen sorunları yaratmıştır.

Google’da çıkan bu reklamlar, bankalar ve faktoringlerin kendi işlerini yapmakta ne kadar özensiz olduklarını gösteriyor. Bu özensizlik ve beceriksizlik ile kendi iş yüklerini, hukuksuz olarak hazırlanan kanunların üstüne yıkmak istiyorlar ve ne acıdır ki, milleti temsil eden milletvekilleri ve hükümetler de, aynı özensizlik ile, onların lobisinden etkileniyor ve hukuka aykırı, bankaların çıkarlarına paralel çek yasaları çıkarıyorlar. Ve tekrar ne acıdır ki, tüm bunların sonucunda, işini bilen, düzgün yapan ve kendi elinde olmayan sebepler ile işleri bozulan başarılı iş adamları da, bu uygar olmayan hukuksuz, adı yasa olan yasanın mağduru mahkumlar ya da sanıklar oluyorlar. Ve gene ne acıdır ki, çek ve ceza yasalarının hükümlerine rağmen, hakimler ve savcıların bazıları da, en son Asliye Ceza hakimi haberimizde olduğu gibi, bankaların ve faktoringlerin çalışanı gibi davranıp kanunda hükmü olmayan bir duruma (erken ibraza) ceza verebiliyorlar. Bizler, yaptığımız tüm çalışmalarda çeke bile hapis cezası vermenin artık olanaklı olmadığını gözler önüne sererken, böyle kararlar veren hakimler de çıkabiliyor.

Olması Gereken

Yapılması gereken ise çok zor değil aslında. Bankalar kredi ve çek karnesi verirken modern ve gelişmiş teknikler ile ve çok para kazanma hırsından arınmış olarak hareket edecekler. Böylece açıkça kendi hataları ya da şirketinin sermaye ve yönetim yapısının yetersizliği ile para batırabilecek olanlara kredi ve çek karnesi verilmeyecek. İstihbarat ve mali analizlerden olumlu not alan iş adamlarına ve firmalara kredi ve çek karnesi verilecek. Ve dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen bir kriz olduğunda ya da ekonominin yanlış yönetimi sonucu Türkiye zor duruma girdiğinde, bunun faturasını, kredi ve çek karnesi veren, kredi karşılığında teminat olarak çek alan bankalar ile iş adamları ve firmalar birlikte ödeyecek. Neden bankalar kazanırken, hırsla ve saldırgan bir şekilde kazanıyor da, iş, riskin bedelini ödemeye gelince, bu bedel Kobi niteliğindeki iş adamları tarafından ödeniyor, bunu anlamak mümkün görünmüyor.

Tefecinin reklamını görmek için tıklayınız…

————————————————————————–

Posted in Genel. 2 Comments »

2 Responses to “Factoringten Çek Aramasına Reklam.!”

  1. CoCenk Says:

    rica ederim. sadece bir tespit yaptım. o mizahi tespite bağlantı kurup önemli bir konuya temas etmek istedim. Bankaların özensizlik ve sorumsuzluklarına dikkat çekmek istedim. Hem 3167 sayılı çek yasasının var olmasında ve hem de karşılıksız çekin böyle büyük bir sorun olmasında, bankalar ve faktoring lobilerinin payı büyük çünkü.

  2. Serdar Says:

    Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: