Adalet Bakanı’nın Açıklaması Türkiye Adına Vahimdir!

534-21102009111327

Çek Kanun Tasarısı ve Hükümetin Tavrı

Türkiye 25 yıldır 3167 sayılı çek kanunu ile yaşamaktadır. Bu kanun ile yaşamanın büyük bir alışkanlık yarattığını görmekteyiz. Türrkiye’de bu alışkanlık sonucu oluşan genel kanı, karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasının ekonomi için olumsuz etkileri olacağıdır.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yaptıkları açıklamalarda “…piyasada 200 milyon TL’nin üzerinde likit  (nakit para yerine kullanılan), çek miktarı olduğunu, çekin yerine ikame edilecek bir alternatif bulmadan çeke mevcut olan güveni sarsacak bir tedbiri almak, piyasadaki faiz oranını, ekonomik dengeleri etkileyebilecek bir hadisedir… ” demektedirler.

Bu açıklamadan çıkan sonuç şudur:

Çekte Adli Para Cezası (hapse dönüşen) kaldırılırsa, çek ödemeyenlerin oranının aşırı artacağı, bu ödememezliğin piyasadaki faiz oranlarını alt üst edeceği, ekonomik dengelerin etkileneceği düşünülmektedir.

Bu görüşe katılmak mümkün değildir! Bakanları böyle dü-şünmeye yönlendiren 25 yıllık alışkanlıktır. Çeklerini ödeyen insanlar, çekte Adli Para Cezası (Hapis) olduğu için çeklerini ödüyor değillerdir, çeklerin ödenmesinin tek nedeni firmaların piyasadaki kredibilitelerini koruma kaygısıdır.

Çekte Adli Para Cezası (Hapis), çeklerin ödenmemesi veya ödenememesinden sonra gündeme gelen bir konudur. Çekte Adli Para Cezası (Hapis) bu aşamadan sonra devreye girmekte ve çek hamillerinin alacaklarını hızlandıran bir rol oynamaktadır. Bunun anlamı, çekte Adli Para Cezası (Hapis) olsa da olmasa da, istatistiklere yansıyan durum karşılıksız çek oranlarında bir değişik olmayacağıdır. Dolayısıyla cezanın olmadığı durumda bozulacak bir denge yoktur.

Kaldı ki, bu düşünceyi savunmak, Türkiye’nin ekonomisinin çeke hiçbir ceza uygulamayan 210 ülkenin gerisinde olduğunun kabul etmektir. Bu durum, Babacan ve Sadullah Ergin adına övünülecek değil, utanılacak bir durumdur! Birkaç ülke hariç dünyanın bütün ülkeleri ekonomilerini hapis tehdidi olmadan sürdürebilmektedirler, ama Türkiye’de o kadar kötü bir ekonomik düzen vardır ki ekonomiyi Adli Para Cezaları ya da Hapis Cezaları olmadan sürdüremiyoruz. Biz Türkiye ekonomisinin bu kadar kötü olduğunu fikrine katılmıyoruz.

4 Responses to “Adalet Bakanı’nın Açıklaması Türkiye Adına Vahimdir!”

 1. elif Says:

  kürt çocuklarını affettiniz benim eşim cezaevinde babalarını istiyor bende cocuklarıma sizi taşlattıracagım

 2. CoCenk Says:

  “my way” haklısın. Çok öz, özet bir tespit yapmışsın. Adalet Bakanlığı’nın işi adalettir ve hukuktur. Ekonomi bakanının işi ise, sihirli değnek olmadan ekonomiyi yönetmektir. Sihirli değnek ya da hile ile herkes iş yapar. Beceri gerektiren, işi yapılması gerektiği gibi yapmaktır. Hukuku ve adaleti sonuna kadar zorlayarak ve hatta sınırları aşarak ekonomiyi yönetmek kolay olandır.

 3. ali akdag Says:

  Ey Millettim Bizim Dusmana ihtiyacimiz yok Bizler Biribirimize Yetiyoruz.YOK EDIN BAKALIM NE OLACAK SONUMUZ.HEP BERABER GORECEGIZ.

 4. my way Says:

  teşekkürler sayın ofluoğlu

  kesinlikle aynı fikirdeyim…bence adalet bakanı bakanlığının adına uygun bir şekilde, uygulanan ve çıkarılması düşünülen yasanın ekonomiye etkisini düşünmeyip insan haklarına,anayasamıza ve evrensel hukuk sistemine uygun olup olmadığını düşünmeli…3167 sayılı yasa ve şu anda görebildiğimiz taslağın,söylediğimiz konulara hiçbir uygun tarafı olmadığını,hukukçular bi tarafa artık okuma yazma bilen herkes anlayabiliyor…yasa çıkarmaktaki amaç likidite kaygısı ile dünyada 100 yıl önce terkedilmiş ucube bir yasa ile insanların özgürlüklerini ksıstlamak olmamalıdır…


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: