2.Taksim Toplantısı Sonuçları

 İkinci Taksim Toplantısı beklenenden fazla katılımla gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını Rahmi Ofluoğlu yaptı. Ofluoğlu’nun  konuşmasının özeti:

Arkadaşlar, Kosiad’ın örgütlü çalışması ile yeniden basının gündemine girdik.Kosiad Sanayici ve İş Adamlarının kuruluşu her yerde ilgi ile karşılandı. Bu aşamadan sonra bütün sektorlerle ve bu sektorlerde mevcut derneklerle ilişkiye geçerek bir Kobi Dayanışma platformu oluşturmayı amaçlıyoruz.

İŞ ADAMLARININ HUKUKSAL SORUNLARI

İş Adamlarının sorunları sadece karşılıksız çeke verilen cezalar değildir. Biz karşılıksız çek sorunun acil olduğunu düşünerek bu konuyu gündemimizin baş maddesi yaptık. Önce bu konuya değineceğim.

KARŞILIKSIZ ÇEKE CEZA

Bu konuda mücadele on aydır sürüyor. Bu konudaki görüşlerimizi bloglarda yazıyoruz, izliyor, okuyorsunuz, bu konuda bu anlamda açıklamalar yapmayacağım, ancak kısaca şunu tekrarlamak istiyorum. Karşılıksız çeke cezayı düzyenlen 3167/16. madde tam bir yargısız infazdır. Bu cezanın benzeri hiçbir uygar ülkede yoktur. Karşılıksız çek düzenlemekten insanlar beş yıl hapse mahküm oluyor. Yapılan yargılamada mahkeme sanığa çekinin karşılığını neden yatırmadığını, ya da yatıramadığını sormuyor. Sanığın yokluğunda yapılan yargılamlarda ki yargılamaların önemli  bir bölümü yoklukta yapılıyor, iş yerleri zora girince kira ödeyemez duruma geliyor ve adres terk ediliyor, bu nedenle de tebligatlar ulaşmıyor, 35 tebliği  yapılıyor, çek çalındı mı? Çek Gasp ile mi elde edildi, imza sanığa mı ait ? Bütün bu soruların cevabının yargılama için bir önemi yok.35 tebligatı yapılmış ise ceza veriliyor. İşte bu yargılama , adil bir yargılama değildir. İnsanlar savunmasız, sorgusuz sualsiz yıllarca hapis cezaları ile sonuçlanacak cezalara mahkum ediliyorlar. Bu durum hem TCK nın özü ve sözü ile çelişmektedir, hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesinin, Adil Yargılanma Hakkının açıkça ihlalidir.

Yargılama sanığın katılımı ile yapılmış ise bu kez de çekin karşılığının neden yatırmadığı araştırılmamakta, sanık dolandırıldığı için mi, küresel kriz nedeni ile işleri bozuldu, deprem mi odu, nedeni niçini hiç ama hiç önemli değil, şark kurnazlığı ile şekli suç diye bir suç oluşturulmuş ve insanlar salt çekleri karşılıksız olduğu için yıllarca hapis ile sonuçlanacak cezalar alıyorlar. Şekli suç 5237  sayılı ceza kanunu ile çelişmektedir. Bu yasa ve mecliste bekleyen tasarı tam bir ucubedir, özellikle cezaları iki katına çıkaran tasarı vahimdir.

Adalet Bakanının açıklaması belirsizlikler içermektedir. Basın çeke hapis kalkıyor para cezası geliyor diye yazıyor, zaten mevcut durum bu. Hapis cezaları verilen adli para cezalarının bir sonucudur, bu da bir şark kurnazlığıdır. Bakan açıkça adli para cezasnı kaldıracağız, idari para cezası gelecek dememiştir. Meclise yapılan ziyaretlerde İyimaya ve diğer yetkililerden alınan yanıtlar tamamen politik cevaplardır.

SUÇ NEVİNİN DEĞİŞMESİ, LEHE UYGULAMALAR, YENİDEN YARGILAMALAR

Yeni çek kanununda TCK ile uyumun gözetileceği, şekli suç nevinden kusur ilkesine geçileceği beklenmektedir. Türk Ceza Kanunu ile uyum sağlanması doğal bir beklentidir. Tasarının cezayı düzenleyen 5. maddesine “kast” sözcüğünün ilave edilmesi  kanunun TCK ile uyumlu olmasını sağlayacaktır. Mevcut davalar, hapiste olanlar veya kaçak olanlar için bu durum lehe kanun uygulanması açısından yeniden yargılanmayı gerektirmektedir. Bence tasarının mecliste görüşülmesi bu nedenle geciktirilmektedir. Çünkü bu durumda mevcut dosyalar zaman aşımına uğrayacaktır, 10. Ceza Dairesi üyesi Çamlıbel, Haziran ayında alt Komisyonda bu uyarıyı yapmıştır, dosyalar zaman aşımına uğrar demiştir.

DERNEĞE ÜYE OLMAK

Üye olmayan arkadaşlar derneğe üye olarak çalışmalara katkı sağlamalıdırlar. Kişisel girişimlerle başarıyı yakalamak mümkün değildir.

KOBİ PLATFORMU

İş adamlarını tek sorunu karşılıksız çek değildir. Sıkıntıya giren firmalara yapılan icra takipleri ve haciz uygulamalarında tam bir yok etme, linç felsefisi hakimdir. Oysa mecut İcra İflas Kanununda haczedilmezlik ilkesi vardır, tek bir konutun haczedilemeyeceği, meslek ve sanatın icrasını sağlayan alat ve edavatın haczedilemeyeceği gibi birçok düzenlemeye rağmen avukatlar yıkım, yok etme amacı ile hacizler yapmaktadır. Bu konu bu toplantının sınırlarını aşacak kadar önemli ve geniş bir konudur.Mevcut İİK uygulalama ile borçluyu yok etme kanunu halini almıştır. Buna neden yargıtayın saçma sapan kararlarıdır. Bu konuyu Kobi platformunda ele alacağız ve yeni İcra İflas Kanununda daha somut düzenlemeler yapılması için girişimlerde bulunacağız.

Bütün bu sorunları aşmak için birlik ve dayanışma kaçınılmazdır.

Bu konuşmadan sonra toplantı gündemine geçildi. Meclisteki çek kanun ile ilgili çalışmalarda basınla ile ilişklere önem verilmesi, bu konun  oluşturulacak Kobi Platformuna taşınması kararlaştırıldı.

Toplantıdaki tartışmaları ve alınan diğer kararları daha sonra vereceğiz.

 

14 Responses to “2.Taksim Toplantısı Sonuçları”

 1. CoCenk Says:

  şakobaba, 1’ler ancak bloglarından, internet sitelerinden, kitaplarından sorarlar bu soruyu ki Rahmi bey soruyor bu soruları ve düşüncelerini makale olarak bir araya getirip, davamıza yön vermeye çalışıyor. Deniz Baykal bir 1 değildir. Deniz Baykal CHP’dir. Erdoğan 1 değildir, öncelikle AKP başkanı ve sonra başbakandır. Kos koca CHP, MHP ve AKP karşısında 1 Rahmi Ofluoğlu, soru sorar sormasına, ama etkili olmaz. Zaten koca koca profesörler de sorular soruyorlar. Bu davanın mağdurları var, yön veren blogları, internet siteleri var, profesörleri var, zaten eksik olan kısmı, örgütlü hareket ve bir lider olmayışı. Sorunlarımızın en önde geleni budur bence.

 2. şakobaba Says:

  sayın, ofluoglu,siz bu davayla ilgilenen bir avukat olarak, ülkeyi yöneten adaleti uygulayan, devlet adamlarına şu soruyu çek madurları adına sormanız gerekmiyormu,, ey bu ülkeyi yönettiğini sanan beyler, bir açılım sevdasına yıllardır dağlarda bu ülkeyi korumaya çalısan ana kuzularını, mehmetçiğimizi, şehit eden çapulcuları katilleri dagdan indirip serbest burakıyorsunuzda,, yıllarca ülkesine istihdam sağlamış,vergi ödemiş,ülkenin kalkınmasına faydalarda bulunmuş,iş adamlarını, işleri bozulunca çekini ödemedi diye hapse atıyorsunuz, bumudur sizin adaletiniz. bu insanlarda çeklerini ödeyemeyince affedilmek için dağlaramı çıksın. diye hesap sormanız gerekmiyormu.

 3. seker765 Says:

  32 cevap so far ↓
  seker765 // Ekim 20, 2009 10:32 pm | Yanıtla

  sayın acil demokrasi…
  bir anlamda size katılmamak elde değildir…haklı olduğunuz noktalar elbette var…saygı duyarım…ancak bu namı değer “baş efendi” yani başçavuş emeklisi (bence buda bir beyana tabi emekliliktir…bunu da ayrıca araştıracağım…zira malum şahıs yüz kızartıcı suçlar işlemiş ve yargılanmış ve yargılanmaktadır…sanırım 38 yaşında emekli olamayacağına göre şanlı ordumuzdan refuze edilmiştir…bu olabilir…kesin demiyorum ama araştıracağım)
  bizlere vakit kaybı yaşatmaktadır…sayın OFLUOĞLU nu engelleme çalışmaları gözle görülür gerçektir…bize sadece uzman insanlardan fayda vardır..boş ve gevezelik yapan nev-i şahsına münhasır insanlardan değil…

  laf ebeliğine soyunduğunda karşısındaki insanları birtakım laf oyunları ile , dini istismar edercesine davranış biçimi ile…dahası beddualar ile dışlamakta ve “benim-benim dediğim olur mantığı ile (aklınca tabi) kendisini başkan ilan etmeye kalkışmış geçmişi son derece karanlık…öz be öz evladına da aynen bu davranış biçimi sonucunda büyük zararlar vemiş ama bunları görmesine rağmen çek mağdurları üzerinden günah çıkartma çabalarına girmiştir…

  bakınız bu kişiyi burada anlatmaya kalkar isem…bu kişinin eskişehirde yaptıklarını yazar isem…bu müfteri şahsa bütün kapılar kapanır…ama seviye anlamında herzaman ilkleri ondan beklemiş bir kişi olarak bizlere zararı dokunmaması adına deşifre etmemekte kararlıydım…ancak bu oyunun artık sonuna geldik…bütün bunları zavallı çek mağdurlarına reva gören bu müfteri şahsa artık sessiz kalmayacağım…onun yazılarını gördüğüm her yerde bir bir yaptıklarını açıklayacağım…üstelik belgelere dayanarak …
  sayın beyefend/hanımefendi
  vaktinizi aldım bağışlamanızı arz ederim…

  sevgi ve saygılar…

  seker765

 4. seker765 Says:

  acil demokrasi // Ekim 20, 2009 3:50 pm | Yanıtla

  sayın şeker
  size demokrasi dersi vermek elbetteki benim haddim değil
  belki siz tartıştığınız konunun demokrasiyle bir ilgisi olmadığını iddia edebilirsiniz
  benim tek çıkış noktam var emeğe saygı
  burhan beyin yanlış doğru bu mücadeleye katkıları olmuştur
  sizin katkınız olmamıştır demek istemiyorum
  yazılarınızdan şu andakinden çok daha fazla faydanız olabileceği görülebiliyor
  eleştirim çek mağduru olarak mücadelenin yükselmesi için daha fazla katkı yapmanız noktasındadır
  ancak geriye dönüp yazılarınıza bakıldığında öne çıkan şey sadece kısır tartışmalardır
  benim inancım şudur
  bu bloglarda mücadele eden insanlar insan hakları mağdurlarıdır
  burada olmalarının ortak paydası bu maduruyetleridir ve düşünceleri,tarzları onların burada olmaları önünde engel değildir
  aksi düşüncelerin demokrasi anlayışıyla ters olduğunu düşünüyorum
  tabi ki bu konudaki değerlendirme blog izleyicisine aittir
  süreç kendi doğallığı içinde yanlışları ayıklayacaktır

 5. seker765 Says:

  seker765 // Ekim 19, 2009 5:37 pm | Yanıtla

  İŞTE MÜFTERİNİN DANISKASI NAMI DEĞER “BAŞ EFENDİ”…

  bakınız sevgili dostlar…bu kişi saçmalamaya hala devam ediyor…edecek de …taki ne zamana kadar biliyor musunuz??? beni dinleyip ilaçlarına düzenli başladığı 18. günden sonra…
  yok sa mı ne olacak..???
  bakın üzülerek söylüyorum ama bu “baş efendi” lakaplı emekli başçavuş bir gün ki çok yakındır krizlerle davranıuş bozuklukları sergileyerek hastanelik olacak…acil 112 alıp götürecek kendisini…malum 10 luk diazemlerle yatıştırılmaya çalışılsa da bu olmayacak…derin nevrotik bozukluklarda bu ilaç da vakayı kesmez sevgili dostlar…peki ne mi olacak??? hasatanede yapılabilecekler sadece ve sadece bunlardır dostlar…dahası bu “baş efendi” nin gideceği yada açıkça sevk edileceği mekan “mazhar osman” dır…yani “bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi”…burada ne olacaktır…”baş efendi” önce tecrit edilecektir…sonrada sodyum içerikli takviye iğne tedavileri başlayacaktır…bunlar çok ağır ilaçlardır ve “baş efendi” bu uygulamalara maruz kalacaktır…
  sonuç mu..?? onu da söyliyeyim…kronik “obsesif kompulsif” tanısı ile raporlanacaktır…zira kronik boyutlara ulaştığında kişinin daha geriye gitme şansı yoktur…ancak ve ancak daha derinlemesi engellenmek amacı ile tedavi süreci devam eder…

  neden yazdım bunları ?? “bu baş efendi” okusun ve ne demek istediğimi anlamaya çalışsın…anlamıyor ise aynı kaba eden dostları yardımcı olsun ona ve bu adam kurtulsun…

  bakınız ben bir dr.um…(uzman)
  asla ve kataa eskişehirle ilgim ve alakam yoktur…bahse konu sayın ADMİN i ne tanırım ne bilirim…yemin ederim adını dahi bilemem…bu kişi de burada yanıt hakkı doğduğu vecibe ile aynı şeyleri söyleyecektir mutlaka…

  sayın OFLUOĞLUNA gelince..

  EYYY MÜFTERİ “BAŞÇAVUŞ EMEKLİSİ BAŞ EFENDİ” SEN ÖNCE BİR ABDEST AL VE BESMELE ÇEK VE SONRA SAYIN OFLUOĞLU ‘NUN İSMİNİ AN…BRE MÜFTERİ SEN KİM SAYIN OFLUOĞLU KİM…??

  sen kendine kimlik arayışı içerisinde buluyor ve kendini sıfatlandırma telaşına kapılıyorsun…senin sıfatın hiçbirzaman değişmeyecek…bunu bil..
  sen bir “BAŞÇAVUŞ EMEKLİSİ BAŞ EFENDİ” sin ve öyle de kalacaksın…
  uzman hukukçumuz sayın ofluoğlu asla seninle mütalaa edilmez..zira bu eşyanın tabiyetine aykırıdır…

  gelelim dayak olayına.. benim askerlik olayım olsa idi eğer…şurası bir gerçekti ki sen benim karşımda selam verip esas duruşunu gösterip ayakta beklerdin…bir asteğmen bildiğim kadarı ile astsubay dan (yani baş efendi) den dayak yemez…olsa olsa tersi olur…ben 27 yaşında sırım gibi bir delikanlı asteğmenin senin gibi bir “baş efendiyi” hazırola çektiğini de çok gördüm…neden mi???sorunun yanıtı açık…sayın OFLUOĞLU asteğmen olarak askerliğini yapmıştır mutlaka…ve sende bir baş efendisin…işte olay bu anladın mı beyin özürlü şimdi neyin ne olduğunu başçavuş emeklisi…??

  ÖNCELİKLE VATANDAŞLIK NUMARANI BURAYA YAZ…YAZMAZ İSEN BEN YAZACAĞIM…VE HERKES UYAP TAN SENİ GÖRECEK…TACİZCİ BAŞÇAVUŞ EMEKLİSİNİ…YÜZ KIZARTICI SUÇLARLA KABARMIŞ DOSYALARINI…
  HAYDİ VAR MISIN …

  MERAK ETMEYİN SAYIN ARKADAŞLAR ASLA YAZAMAYACAKTIR…NEDENİ KİM OLDUĞU ORTAYA ÇIKACAKTIR…HERKES O ZAMAN BAŞ EFENDİDEN ALABİLDİĞİNE KAÇACAKTIR…BU TELEFON NUMARASI VERMEYE BENZEMEZ BAŞÇAVUŞ EMEKLİSİ…ERKEKLİKTEN BAHSEDERKEN VER ŞU TC KİMLİK NUMARANI DA GÖRELİM NE OLDUĞUNU NE DERSİN…???

  dedim dün..bugün herkes gördü neyin ne olduğunu…veremedin tc no nu…veremezsin…neden??? çünkü ne mal olduğun ve şeker ortaya çıkacak o zaman değil mi??? seni müfteri seni…yılan gibisin …farkında yok…nursuz emekli başçavuş…tacizci baş efendi seniii….yazayım mı daha da rezil ol buralarda..ne dersin…

  haydi yorma insanları da 5 dk lığına erkek ol da şu TC KİMLİK NO nu ver…ver de adam diyelim sana..ver de birdaha asla konuşmayayım..ver de note book u silip atayım…var mısın..?? ama gel gör ki sen buna da yoksun…işte busun sen..belgeli ve ispatlı…

  malum şahıs harici kalan insanlara sevgi ve saygılar..

  seker765

 6. byncdt Says:

  Emeğinize sağlık Teşekkürler Sayın Ofluoğlu

  “Kasıt ve Kötü niyet yoksa, ekonomik suçlarda, Devlet veya şahıslara olan borç yüzünden hapis cezası insan onuruyla oynamaktır.”

 7. ağrılı Says:

  hocam elinize,yüreğinize sağlık.Bu tür ciddi hukuksuzlukları sizin gibi akademik birikime sahip tercübeli kişiler dışında kimsenin çözebileceğine inanmıyorum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.Daha modern ve evrensel normlara uyan bir anayasaya şahitlik etmek dileği ile…………… selamlar ve saygılar

 8. Murat YALÇIN Says:

  Sayın Av. Rahmi OFLUOĞLU Beyefendi,

  Bu çabalarınız insanımıza, ülkemize ve bittabi hukuka hizmettir.. Biz size mağduriyetimiz adına teşekkür ediyoruz ancak asıl; evrensel doğrular ve vicdani saiklerle bir hukukçu olarak bizlerin yanında olmanıza teşekkür etmeliyiz..

  Ellerinize ve çabalarınıza sağlık, kitabı 550 Milletvekilinede göndermek yararlı olmaz mı?

  Saygılarımla..

  • rahmiofluoglu Says:

   KİTABI 550 MİLLETVEKİLİNE GÖNDERMEK FİNANSMAN SORUNU..KİTABIN BÜTÜN FİNANSMANINI BEN YAPIYORUM, BU KONUDA DERNEK HENÜZ DESTEK SAĞLAYAYACAK İMKANA SAHİP DEĞİL..

 9. ismail Says:

  Çalışmalarınızı kutluyorum. Mücadeleye devam.

 10. seker765 Says:

  BURHAN İŞCAN DENEN NAMI DEĞER V”BAŞ EFENDİ” YE KAPAK OLSUN…..

  KONU MANKENLİĞİ YAPMA BAŞ EFENDİ …YAPMA…BAK İŞTE OKU VE ÖĞREN…NE NASIL YAPILIR….BİLGİ GEREKLİ MİYMİŞ DEĞİL MİYMİŞ ÖĞREN…ALLAHIN CAHİLİ…!!!

  teşekkürler size sayın OFLUOĞLU..
  seker765

 11. gokhan Says:

  hocam insallah bu isin sonuda guzel olacak. ben inaniyorum,,,

 12. Kartal Yeniçağ Says:

  Sn.Ofluoğlu uğraşlarınız için teşekkürler yüreğinize,elinize sağlık,Allah razı olsun,saygılar

 13. admin Says:

  Rahmi bey elinize, yüreğinize sağlık.

  teşekkür ediyorum.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: