TAKSİM TOPLANTISI SONUÇLARI, ALINAN KARARLAR

Picture 182Picture 189

Taksim toplantısı yapıldı. Toplantıya ağırlıkta iflas erteleme sürecindeki firmalar katıldı. İlk gündem maddesi olarak iflas ertelemenin hukuksal sorunları tartışıldı. Bu tartışmada belirgin bir şekilde ortaya çıkan İstanbul adliyeleri arasındaki farklı uygulamalar oldu. Avukatlar, Kadıköy ticaret mahkemelerinin Bakırköy ve İstanbul ticaret mahkemelerine göre iflas ertelemeye daha sıcak baktıkları, firmaların adreslerini ticaret sicilde Kadıköy’e taşıyarak İstanbul ve Bakırköy adliyeleri yerine İflasın ertelenmesi davalarını Kadıköy’de açtıklarını bir tespit olarak belirtiler.

KARŞILIKSIZ ÇEK DAVALARI

Karşılıksız çek konusunda avukatlar arasında yapılan bilgi alışverişinde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. İrem İnşaat’ın avukatı,  İflas ertelemedeki firmaların ellerindeki tedbir kararının veya iflas erteleme kararının karşılıksız çek davalarında bekletici neden olduğunu, bunun mahkemelerde anlatılması gerektiğini söylediler. Toplantıya katılan avukatlar bu görüşe katıldıklarını belirttiler(toplantıya dört avukat katıldı). Aynı şekilde iflas halindeki firmaların karşılıksız çek davalarının iflas sürecinin sonlanmasına kadar bekletilmesi gerektiği tespiti yapıldı.

TBMM DE GÖRÜLMEKTE OLAN ÇEK TASARISI VE KARŞILIKSIZ ÇEKE ADLİ PARA CEZASI

Firmalar ve avukatlar karşılıksız çek davalarının ve adli para cezalarının en acil sorun olduğu konusunda fikir birliği içerisindeydiler.

Karşılıksız çek davalarını adli yargıda örgütlü, planlı bir şekilde takip edilmesi gerektiği, konunun basının gündemine taşınması için çalışmalar yapılması, konunun başbakana iletilmesi, meclis çalışmaları için bir program yapılması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Bütün bu işlerin yapılabilmesi için bir Kosiad Dayanışma Derneğinde bir araya gelmenin önemi belirtildi ve bütün bunların görüşülüp karara bağlanması için yeni bir toplantının kısa zamanda yapılması kararlaştırıldı. Önümüzdeki hafta toplantı yapılacaktır.

TOPLANTININ GÜN VE SAATİ AYRICA DUYURULACAKTIR.

One Response to “TAKSİM TOPLANTISI SONUÇLARI, ALINAN KARARLAR”

 1. rahmiofluoglu Says:

  İkinci Taksim Toplantısı

  15 Ekim 2009 Saat 14.00

  Taxim Eresin Hotel

  Katılımı İçin 0212 876 89 00, yeşim Turan,

  Teyid Almanız gerekiyor


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: