ÇEK KANUNU VE İHTİMALLER

İHTİMALLER

Yeni Çek Kanunu ile ilgili en büyük beklenti geçmişe yönelik adli para cezalarına af geleceğidir. İkinci önemli beklenti, yeni kanunda adli para cezasının kalkacağıdır. İkinci ihtimal birincisine göre daha zayıftır, yani yaygın kanı çek cezalarında geçmişe yönelik af çıkacağı, ancak çek yasasında cezanın sürdürüleceği doğrultusundadır.

NEDEN GEÇMİŞE YÖNELİK AF?

Bunun birinci nedeni çek davalarının yargıyı kilitlemiş olmasıdır. Yargıtay’da bekleyen 80 bin dosya, başsavcılıkta bekleyen 15o bin dosya var. Bu nedenle yargının önünü açmak için geçmişe yönelik affa daha fazla şans tanınmaktadır.

KARŞILIKSIZ ÇEKE CEZA KALKAR MI?

AİHS ve Anaysa göz önüne alındığında karşılıksız çeke hapis cezasının kalkması gerekmektedir; bu olmasa bile suçu nevi değiştirilerek yeni TCK ile uyum sağlanması zorunluluktur.

GELEN HABERLER

Muhalefetten, özellikle CHP den gelen haberlerde, Ak Partinin cezanın kalkması konusunda  tamamen olumsuz olduğu doğrultusunda,  Ak Parti kaynaklı haberler ise muhtelif. İyimaya’ya dayalı haberler yeni yasada cezanın kalkacağı, diğer Ak Parti kaynakları ise cezanın çok aza indirileceği, büyük kolaylıklar getirileceği, bu arada bazı lehe düzenlemeler yapılacağı şeklindedir.

ÇEK MAĞDURLARI NE YAPMALI?

 Bu soruya cevap vermeden önce Burhan İşcan konusuna son bir değinmek ve Özgür Beye(ADMİN) e biraz değinmek istiyorum. Burhan İşcan konusunda hata yaptığımı en başta kabul ettiğimi söylemek istiyorum. Ben iyi niyetimle kendime tuzak kurmuşum. Çek Mağdurlarının bir lidere ihtiyacı olduğunu düşündüm. Bu, ben olamazdım, çünkü ben bir avukatım; bir avukatın çek mağdurlarının önüne düşmesi benim düşünceme göre doğru değildi. Bu nedenle İşcan’ı hatalarından arındırıp destekleyerek bu önderliğe hazırlamak gibi bir saflığa kapıldım. İşcan konusunda ilk yazımda şöyle diyorudum:

–         İşcan seni eleştiriyorum çünkü başarılı olmanı istiyorum.

Bu yazıma Murat Yalçın’dan övgü dolu bir yorum geldi; ama gel gör ki Burhan İşcan işi azıttı ve bizimle, avukatlarla yoğun bir hukuk tartışmasına girdi. İşte bu noktadan sonra hem Av. Erim, hem de ben İşcan’a cevap vermeye devap etmekle ciddi hataya düştük. Biz avukatız, hukukçuyuz ve ast subay emeklisi ile hukuk tartışıyoruz. Bunu söylememin nedeni ast subayı küçümsememden değil; askeri bir konuyu tartışsak, her ne kadar askerliği asteğmen yani İşcan’ın üssü olarak yapmış olsak da askerlik konusunda İşcan ile tartışmaya girmezdik, girsek de  en azından kendi düşüncelerimizden şüpheye düşerdik; çünkü karşımızda muvazzaf bir asker vardır.Ama İşcan bizimle amansız bir tartışmaya girdi ve sonunda  Ofluoğlu yeteneksizdir bile dedi. Çok geçte olsa bir tuzağa düştüğümü anladım ve cevap vermemeğe karar verdim ve cevap vermeyeceğim.

Özgür bey(ADMİN)  e gelince, bir ara İşcan’ın bana sövmesi için blogunu açtı, sonra filitre koymaya başladı İşcan’a.

Bugün Admin blogunda yeni yazılar yazmış, yazılarının birinde şöyle diyor:

 • Çek mağdurları, burjuva sınıfına dahildir. Burjuva sınıfı eylem yapamaz. Düğünde damat, cenazede ölüdür.
  • Sosyolojik olarak bunun çok incelemesi yapıldı. Burjuva sınıfı iktidara oy verse de, kepenk kapatmayı da bilir.
  • Çek mağdurları da sosyal durumlarına uyan eylemleri yapmak zorundadır.  Adaletin bekleyerek gelmediğini gördük.

Burada burjuva üzerine yürütülen düşünce sanki benim bir yorumuma cevap gibi geldi. O yorumumda küçük burjuvaların tarihte anarşik eylemlerin kaynağı olduğunu yazmıştım. Burjuva eylem yapmaz demiyordum. Bu anlatımım yanlış algılanmış demek ki Admin böyle bir cevap veriyor.

Burjuva sınıfı tarihte eylemin en büyüğünü yapmıştır; 1789 büyük Fransız Devrimi burjuva sınıfın öncülüğünde gerçekleşmiştir.

Küçük burjuva da eylem yapar, tarihe bakınız korkunç anarşist eylemlere hep küçük burjuva kökenli anarşistler imza atmışlardır.

Burjuva ile küçük burjuva arasındaki bu nüansı iyi görmek gerekir sayın Admin arkadaş…

Admin kendi blogunda üç temel hata yaptı, biri, İşcan’ın ihtiraslarını geç gördü diğer ikisi AİHM si toplantısı ve Dernek kuruşludur. Önce Avrupa İnsan Hakları konusundaki görüşümü yazmak istiyorum.

AİHM konusunda ilk çağrıyı ben yaptım. Ben çağrımda AİHM ne başvuracak çek mağdurlarından avukatlık ücreti almayacağımızı yazmıştım. Admi, evet ama kazanılacak tazminatlarda avukatlık ücreti var demişti. Sonra Admin hemen bir avukat sürdü piyasaya ve AİHM için Beyoğlu’nda toplantı için çağrı yaptı. Burada iki hata vardı.Birisi benimle rekabete giriyordu, diğeri benim çağrıma gelen tepkiyi bilmiyordu. Ben ilk çağrıyı yapmıştım ve nabzı tutmuştum. Benim blog Adminin blogu kadar hit alan bir blog. Bana baş vuran 8 kişi idi. Admin bana sorsa idi kendisine bu konuya ilgi az Özgür Bey bana başvuru az oldu, sen de zahmet etme derdim. Sonuç Av. Matur ile yapılan toplantıya 6 kişi katılmıştı.

İkinci hata DERNEK. İlk dernek kurma çağrısını ben yaptım, gelen eleştirilerden bunun doğru bir girişim olmadığını gördüm ve geri çekildim. Özgür Beyin iki temel hatası hep arkadan gelmesi ve önde gideni anlayamamasıdır sanıyorum.

Bütün bunlara rağmen Özgür Beyin duruşunu beğeniyorum ve başarılar diliyorum kendilerine.

EKİM AYINDA NE OLACAK?

Çek mağdurları 500 kişilik bir sayı ile meclis eylemine hazırlanıyor; ancak görünen o ki bu sayıya yaklaşamayacaklar. Eğer mecliste bir eylem tasarlanırsa, sayı 50, 60 kişiyi geçmeyecek gibi.Ayrıca çek mağdurlarının tutarlı bir programı yok, baş yok, altı üstü yok..

Ne yapılmalı?

Bir televizyon programına veya birkaç televizyon programına katılmak veya bu kanallarda haber olmak birinci yoldur. Bu başarılabilir mi? Bekleyip göreceğiz.

Az bir grupla da olsa Ankara’da oturma eylemi, zincirli, kelepçeli gibi etkili bir eylem yapılabilir, Ankara’ya bir şehirden uzun bir yürüyüş düzenlenebilir. Bütün bu eylemler için 20, 30 kişi yeterlidir.

Çek mağdurları yeni eylem biçimleri geliştirmeli. Bu blogun Tartışma ve İletişim sayfaları öneri ve yorumlarınıza açık.

Mesaj çekmenin artık modası geçti, bundan vazgeçilmeli bence. Ancak hazırlanacak etkili yazılar mektup veya kargo ile ilgili ve etkili kişilere gönderilebilir. Örneğin AK Parti üst yönetimine, CHP ve MHP yönetimlerine. Ben şahsen Murat Yalçın’ın Çek Mağdurları blogdaki yazısını bazı etkin yerlere gönderdim. Yalçın, yazıyı biraz kısa tutabilirdi ama olsun çok güzel ve etkileyici bir yazı idi, çok beğendim.

İkna edici etkileyici yazıları mektup ve hatta kargo ile gönderin mesela….

Ben şahsen kendi yazılarımı yüzlerce yere gönderiyorum, faks veya mail ile. Bundan böyle mektup veya kargoyu deneyeceğim.

NOT: BLOGDA İKİ DEĞİŞİK SAYFA AÇTIK, TARTIŞMA SAYFASI VE İLETİŞİM SAYFASI, YAZI VE YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ..

KÜÇÜK BURJUVANIN ANARŞİDEKİ RÖLÜNÜ MERAK EDİYORSANIZ  , Anarşizm: Küçük-burjuva tutarsızlığın felsefesi    :http://www.marksist.com/elif_cagli/anarsizm_uzerine.htm

 

 

 

2 Responses to “ÇEK KANUNU VE İHTİMALLER”

 1. elif Says:

  rahmi bey chp de yönetimde olan bir kişi ile yaptığım görüşmede ki arkadaşlık ve akrabalık var
  kendilerinin olumsuz olmadıklarını ama ak partide bu konuda farklı görüşler olduğunu belirtti.

  • rahmiofluoglu Says:

   Evet, ben de aynı şeyi söylüyorum. CHP den gelen haberler olumsuz derken, CHP Ak Parti ile ilgili olumsuz demek istedim. Burayı daha açık yazmalı idim. Düzelteceğim. Teşekkür ediyorum


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: