TERÖR BAHANE

ÇEK TASARISINDAKİ AĞIR CEZAYA BAHANE ARANIYOR

ADALALET BAKANININ ÇEK TERÖRÜ FİNANSE EDİYOR İDDİASI KAMUOYU YARATMAYA

YÖNELİK PROPAGANDADAN İBARET

Kara paranın dolaşımını önlemeye yönelik uluslar arası sözleşmeler mevcut. Devletler Kara paraya karşı önlem almak ve bu sözleşmelere göre iç hukuklarını düzenlemek zorundadırlar. Türkiye bu sözleşmeleri imzalamış ve iç hukukunu bu sözleşmelere göre düzenlemiştir. Bugün iç hukukumuzdan bu konuda bir dizi düzenleme vardır. Banklarda para hareketleri denetim altındadır. Adalet Bakanının “çek terörü finanse” ediyor açıklaması dayanaksız bir açıklamadır. Hamiline veya nama çekler bankaya ibraz edildiğinde bankalar ibraz edenin kimliğini tespit etmektedirler. Bakanlık bir yandan karşılıksız çekten hapse karşı oluşan kamuoyuna karşı atak yaparken tasarıdaki ağır cezaya zemin hazırlamayı amaçlamaktadır.

DENİZ GÜL’ÜN AV. AYŞENUR BAHÇEKAPILI İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ (cek-magdurları blogspot)

Deniz Gül Bahçekapılı’ya çek tasarısı konusundaki görüşünü soruyor, o da lehe hükümler var ama meclis açıldığında daha geniş kapsamlı tartışılacak diyor.

Bir başkası aynı blogda Çek Tasarısında  TCK 21 i baz aldığını biliyorum diyor.

Deniz Gül’ün Ayşenur Bahçekapılı’yı araması önemli bir girişim. Bütün bunlar çek mağdurlarına bir şeyler kazandırıyor; ancak bu açıklamalarda yeni bir şey yok.

ÇEK SEMPOZYUMU

Bildiğiniz gibi 14 Mayıs 2009 da İstanbul Hukukta bir çek sempozyumu yapıldı. Bu sempozyumdaki konuşmaları ben kaydettim ve sempozyum notları diye bu blogda yayınladım. Mayıs, haziran yazıları arasında bu notları bulabilirisiniz.

Bu notlarda sempozyumda çek tarsısı ile ilgili yapılan tespitlerde, tasarının kusurluluk ilkesini benimseyerek TCK 21 ile uyum sağlamayı amaçladığı yazılıdır. Yani çek tasarısındaki bu tespit aylar önce yapıldı.

DİKKAT! Ayşenur Bahçekapılı af var demiyor, lehe hükümler var diyor; yukarıda anlattığım gibi bu bizim bildiğimiz tasarı,1500 iş günü ceza içeren Çek Tasarısı.

 

ZAMAN AŞIMI KORKUSU

Haziran ayında Çek Tasarısının Adalet Komisyonundan Meclise gelmeyişinin tek nedeni tasarının 5. Maddesi. Tasarı olduğu hali ile kanunlaşsa idi çek mahkumları 5. Maddeye dayanarak yeniden yargılanma talep edebileceklerdi. Yeniden yargılanma talebi şu gerekçeye dayanacaktı:

 

–         Çekin karşılıksız çıkmasında bir kusurum yok. ……..Nedenlerinden ötürü çekin karşılığını yatıramadım.

Alt Komisyona katılan Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyesi Çamlıbel, komisyonda yaptığı konuşmada zaman aşımı uyarısında bulundu. Davaların yeniden görülmesi nedeniyle davalar zaman aşımına uğrayabilir dedi Çamlıbel. Bu açıklama Meclis Haber Sitesinde çıktı. Bu konuda ben blogda yazılar yazdım. Bu yazılarda Çamlıbel ile yaptığım telefon görüşmelerini aktardım. Blogdaki Haziran arşivine girdiğinizde bu yazıları bulacaksınız.

Alt komisyon toplantısında daha başka ne gibi uyarılar yapıldı ise, iyimaya önce Alt Komisyondan rapor gelmedi gerekçesi ile Komisyon Toplantısını erteledi, daha sonrada meclis tatile girdi.

ÇEK TASARISI HÜKÜMETİN AÇMAZLARI NEDENİ İLE KANUNLAŞMADI.

Hükümet zaman aşımı v.s gibi açmazları bir şekilde çözmüş ise tasarı bu ağır ceza ile çıkacaktır.

ÇEK TASARISININ BANKALARA GETİRDİĞİ MÜEYYİDELER LAF-I GÜZAF.

Daha öncede yazdım Çek Tasarısı tek maddeden ibaret; o da 5. Madde, yani keşideciye 1500 iş günü ceza öngören madde, diğer bütün maddeler bu maddenin kamuflajıdır.

-Yok efendim çekin karşılığı olmadığı halde karşılıksız işlemi yapmayan banka yetkilisine 6 ay hapis,

-Yok efendim tacir olmayan kişiye tacir çeki veren….v.s gibi

Bütün bunlar çocuk kandırmacısı, bankaların bu suçları işlemesi için hiçbir neden yok. Neden bankalar karşılığı olmayan çeke karşılıksız muamelesi yapmasın ki? Neden bankalar tacir olmayana tacir çeki versin ki? Bankalar kapitalizmin en gelişmiş kurumları, bakkal dükkanı değil ki.. Siz kimi kandırıyorsunuz.

EYLEMLER DEVAM ETMELİ

Eylemler devam etmeli. Deniz Gül’ün girişimleri çok güzel, bu ve bunun gibi girişimler sürmeli ama gerçekleri göremez isek hayal ile uğraşırız. Ayşenur Bahçekapılı bir profesyonel, avukat, milletvekili,  Gül’ün girişimi daha profesyonel bir düzeyde tamamlanmalı, amötör, girişimler ile sonuca varılamaz, böylesi ciddi bir işte gözyaşı etkili olsa da sonucu tayin etmez.

AVRUPA KOMİSYONU GİRİŞİMİ BAŞARILI

Avrupa komisyonu girişimi çok yerinde bir girişim ve verilen yanıtta çok güzel.

BEN HALA UMUT YARGIDA DİYORUM.

STAR ANA HABER PART 2 ÇEK HABERİ
http://www.sondizi.com/star-tv-ana-haber/star-tv-ana-haber-bulteni-08062009-izle.html

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Responses to “TERÖR BAHANE”

 1. ERKAN Says:

  Büyüksüüüün…Hep söylüyorum siz bu davanın olmazsa olmazısınız.
  Saygılar..

 2. ERKAN Says:

  Umut yargıda ama yargınında umudu yeni yasada.Yargı bir şekilde sorumluluk almaktan kaçınıyor.Doğru olduğuna inandıkları kararları verecek cesarete sahip olsalar buralarda dil dökmüyor olurduk.Yagı da siyasi bir kurum gibi davranıyor.Bu hep böyle odu böylede sürecek gibi.Rahmi bey kendinizi yargıtay üyesi gibi düşünün bir an;İsteseniz mevcut durumda mevcut yasadaki boşluklardan yararlanıp bu işi çözemezmisiniz.Ben cevap vereyim sizin adınıza ÇÖZEREDİNİZ. Ben burada takılıyorum işte bukadar direnç niye.Neden hala bu işin hukuksuz olduğunu düşündükleri halde gereğini yapmıyorlar.Hadi diyelim siyasilerin ekonomik ve siyasi kaygıları varda istemiyorlar Yargı neden istemiyor.
  Saygılar

  • rahmiofluoglu Says:

   BU BLOGDA YAYINLANAN PROF. SAMİ SELÇUK’UN YAZISINI “BİZDE HALA AVCILIK ÇAĞI YAŞANIYOR” VE BENİM BİAT KÜLTÜRÜ YAZIMI OKUYUNUZ.
   http://hukukro.wordpress.com/2009/08/17/turkiyede-hala-avcilik-cagi-yasaniyor.
   http://rahmiofluoglu.wordpress.com/2009/05/26/biat-kulturu
   BENİM GÖRÜŞÜM BU; HÜKÜMET AF ÇIKARMAYACAK. ÇEK TASARISI KANUNLAŞIRSA LEHE UYGULAMALARI GENE YARGI YAPACAK, O ZMAN İŞİMİZ GENE YARGIDA. ŞİMDİ BU BENİM GÖRÜŞÜM, AKSİ OLAMAZ MI ,OLUR. OLURSA BURHAN İŞCAN’IN DEDİĞİ GİBİ BENİM BİR ŞEY YALAMAM GEREKMİYOR.BEN ÇOK SEVİNECEĞİM, HERKESTEN FAZLA BELKİ..İŞCAN’I KIZILAYDA OMUZLARDA TAŞIRIZ. BU KONUDA YARIŞA NE GEREK VAR. KEŞKE BEN HAKSIZ ÇIKSAM ,BUNA DUA EDİYORUM. AF GÜNÜ SÖZ 5000 LİRAYA KADAR MASRAFLAR BENDEN MAĞDURLARLA ŞÖLEN YAPALIM.

 3. my way Says:

  sn ofluoğlu

  kaleminize sağlık aynen katılıyorum..fakat bu kast ile ilgili konuyu nasıl kapatabilirler..veya kapatırlarsa tck ya uyumlu olur mu yeni çıkacak kanun…bunlar konunun gizli kalan tarafları…ayrıca gül hanım aylardır bu çabalarını sürdürüyor ve hiç şüphesiz konunun herkes tarafından anlaşılmasın da çok büyük katkıları var..

  teşekkürler


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: