EKİM EYLEM AYI OLACAK 2

ÇEK KANUNU KISA ÖMÜRLÜ OLACAK

BU UYGARLIK DIŞI CEZA MUTLAKA KALKACAK

Çek kanunu nasıl çıkarsa çıksın uzun ömürlü olamayacaktır. 3167 sayılı yasanın yürürlüğünü korumayı amaçlayan bir çek kanunu TCK ile uyumlu olamaz. Hem 3167 hem de yeni kanun uluslar arası sözleşmeler (bu sözleşmeler iç hukuk kuralıdır aynı zamanda) ve anayasa nezdinde geçerli olmayacaktır.

BLOGLAR ETRAFINDAKİ HAREKET POTANSİYELE GÖRE SON DERECE DÜŞÜK.

Bugün Metris Cezaevinde çek mağduru ziyaretindeydim. Resmi bilgi değil ama Metris’de 800 çek mağduru olduğunu öğrendim. Buradan hareketle mukayese ederek bir hesap yaptım ve Türkiye genelinde en az 8000 çek mahkumu olduğu sonucuna vardım. Kaçaklar ve davaları Yargıtay’dan gelmek üzere olanların toplamı en az 20 bin. Bloglarda yorum yapanların sayısı birkaç kişi, blogların organize ettiği eylemlere katılanların sayısı 30 kişiyi geçmiyor, en son meclis eylemine katılan 8, 10 kişi.

Hayatın pratiği bize gösterdi ki bloglar ve ilgili haber siteleri Çek Mağdurlarını temsil etmekten çok uzak.

BLOGLAR ETRAFINDA ORGANİZE OLAN MAĞDURLAR ÖNEMLİ ŞEYLER BAŞARDILAR.

En önemli başarıları faks ve iletilerle bilgilendirmeye büyük katkı yaptılar, seslerini her yere duyurdular, duyurmaya devam ediyorlar.

BÜYÜK ÇEK MAĞDURU POTANSİYELİNE YÖNELECEĞİZ.

Bloglar etrafında örgütlenen eylemleri bizim yönlendirmeye kalkmamız hata oldu. Bu hareket kendi mecrasında yürümeli.

Biz kendi girişimlerimizi daha önce duyurduğumuz şekilde sürdüreceğiz.

ZOR DURUMDAKİ KOBİLERLE İLK İSTANBUL TOPLANTISI EYLÜLÜN SON HAFTASI.

 Bu toplantının sonuçlarına göre eylem programı yapılacaktır.

Eylül ayında karşılıksız çek kitabi çıkıyor.

 

 

 

4 Responses to “EKİM EYLEM AYI OLACAK 2”

  1. erkan şat Says:

    Merhaba bende bir cek magduruyum ..senelerimi tıcarete verdim binlerce yaprak cek odedim fakat son 8 yaprağı odemiş olmama rağmen dolandırıldım elden odediğim cekler bana geri gelmeyınce bu çekleri bankaya kullanan fırma yuzunden banka bana dava actı ve coğu şu anda yargıtaydalar…tum davalarım şişli aslıye ceza mahkemelerinde goruldu sadece 11 ci aslıye ceza 3167 nin yürürlükte olmadığından dolay beraat verdi diğer davalarımda suclu bulundum..şimdi ben merak ediyorum yarın öbür gün yargıtay bir içtahat yayınlasa 3167 nin yürürlükte olmadığına dair boş yere yatmış olmayacak mı cezaevindeki çek mağdurları..bunlara devlet o zaman cıkıpta tazmınat odeyecek mı yoksa pardon mu diyecekler..dünyanın hiç bir ülkesinde ekonomık suctan dolayı özgürlükler kısıtlanamaz..bu bizim anayasamızdada var ama hala adlı para cezaları hapis cezasına ceviriliyor..hukuk sistemi anayasa ile ters çelişmiyormu burada…eğer öyle ise nerede bu ülkenün hukuk profları..neden kımseden bir ses cıkmıyor..bir cem garipoğlu için herkes ayaklanırken yada abuk sabuk şeyler için ortaya cıkarken degerli akademisyenlerimiz burada neden ortada yoklar..sonucta bankalar herkese bundan sonra cek karnesi vermeyebilir ve her sey onların elınde belırlı temınatlar altında cek verebılırler yanı istedikten sonra cozum basıt yeterkı vekillerimiz bilinclendirilsin

  2. batum ersoy Says:

    sayın ,işcan ve sayın ofluoğlu,ben bir çek mağduru olarak her ikinizide hayranlıkla takip ve destekliyorum. ne oldu da bu davayı bırakıp olayları şahsi davalara dönüştürdüğünüze inanamıyorum.ben ve eminin binlerce mağdur size gönül verdik inandık ve bizlere sahip çıktığınız için umutlandık…neler oluyor,lütfen elma ile armutu karıstırmayalım.önümüzde bir dava var,rica ediyorum birlikten güç doğar ,sizlerden rica ediyorum bizi yalnız bırakmayın.yoksa bu iş” yukarda filler tepişirken asağıda çimenler eziliyora” dönüşecek ve tüm mücadele suya düşücak,bunu bizlere yasatmayın.bir yola cıktıysanız bu işi bitirene kadar da olsa,sizlere inanan bizleri hayal kırıklığına uğratmayın.inanın bu çekişmelerinizi izlemeye basladıktan sonra dünyam karardı.sadece lütfen diyorum!

  3. AYŞE Says:

    eylül sonundaki toplantının detayları nezamna belli olur? istanbul dışından gelicem yeri?tarihi?


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: