VADELİ ÇEK EKONOMİ İÇİN GEREKLİ BİR ENSTRUMAN MI?

3 AĞUSTOSTA BU BLOGDA YUKARIDAKİ BAŞLIK ALTINDA BİR YAZIM YAYINLANDI.BU HABER İSE YANİ SANAYİ VE TİCARET BAKANININ ÇEK KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASI SABAH GAZETESİNDE BUGÜN 7 AĞUSTOS 2009 DA YAYINLANDI.GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BİZ YAZIMIZDA BAYKALI ELEŞTİREREK VADELİ ÇEKİN EKONOMİ İÇİN GEREKLİ BİR ENSTRUMAN OLMADIĞINI SÖYLÜYORUZ VE BUGÜN BAKAN BİZİMLE AYNI GÖRÜŞÜ PAYLAŞIYOR.

Ergün: Telefonu açsam 50 çek tutuklusundan mesaj vardır
07.08.2009

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) toplantısında sanayicilerin isteklerini dinleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, toplantı sırasında her gün çek mağdurlarından onlarca mesaj aldığını belirterek, “Telefonumu açsam 50-100 tane mesaj vardır. Çekten hapis yatan ya da yatma noktasına gelenlerin mesajları. ‘Çekimi ödeyemedim, bunun karşılığı hapis yatmak mı? Mali suça mali ceza olmalı. Hapisteyken borcumuzu nasıl ödeyebiliriz? Dışarıda olalım, çalışalım ödeyelim’ gibi” dedi. Ticarette çekin vadeli bir ödeme enstrümanı olmadığını dile getiren Ergün, “Ticaret taammülü değişti, çek bir senede dönüştü. ‘Yeni çek sistemi nasıl olmalı’ üzerinde bir işbirliği içinde çalışma ihtiyacı var” dedi. Ergün, yeni teşvik sistemi ile ilgili olarak, “Yatırımcılarımız 2010 yılı sonuna kadar bu teşvikten yararlanarak ilk kazmayı vurmalı. 2010 yılına kadar kazmayı vurmayanlar biraz daha az teşvikten yararlanacaklar” dedi.

“KÜÇÜLME 4’Ü GEÇER”
Yeni yatırım teşvik sistemi ile ilgili net fotoğrafın yıl sonunda görülebileceğini de söyleyen Bakan Ergün, “Diyorum ki yatırımcılarımız 2010 yılı sonuna kadar bu teşvikten yararlanarak ilk kazmayı vurmalı, kazmayı vurmayanlar biraz daha az teşvikten yararlanacaklar. Aslında 2010 sonuna kadar yatırıma başlamayan teşvikten yararlanmasın diye düşünülmüştü. 2010 sonuna kadar bu teşviklerden yararlanmayı sağlayacağız” dedi.

One Response to “VADELİ ÇEK EKONOMİ İÇİN GEREKLİ BİR ENSTRUMAN MI?”

  1. Su Tav Says:

    KARŞILIKSIZ ÇEK CEZASI
    Kanunların yanlış yapılmasının sonucu insanlarımızın ,ailelerin yaşadığı binlerce acı
    Ticari hayatın çöküşü.Ülkenin bel kemiğini oluşturan ,ticaret insanlarının,aldıkları risk karşılığında özgürlüklerinden yoksun bırakılarak ödüllendirilmeleri? Ticaret insanlarının özgürlüklerinin ,ellerinden alınarak ,borçlarını ödeyemiyecek konuma getirilmeleri gerçekten üzücü . Ülke insanlarına , ekonomisine zarar veren bir yasa acilen kaldırılmalı ve bir daha böyle bir yasanın kabul edilmesine sonsuza kadar izin vermemeli. Ticaret gibi bir çok DEĞİŞKENE bağlı olan sosyal kurumun böyle ağır bir cezayla belinin kırılmaması aksine yapıcı çalışmalarla desteklenmesi imkan sağlanması gerekir.
    Mali suça mali ceza olmalı. Hapisteyken borcumuzu nasıl ödeyebiliriz? Dışarıda olalım, çalışalım ödeyelim in cevabı işte budur.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: