DEMOKRAT AVUKATLAR ÇIKIŞ ARIYOR- 2

DEVLETÇİ BAROLAR KARŞISINDA ÇARESİZ MİYİZ  2

Av. GÜRBÜZ ÖZALTINLI* / İstanbul Barosu’nun web sayfasında küçük bir gezinti yapın. Bir tane bile işkence haberine, bir tane bile Ergenekon’un işlediği iddia edilen suçların vahametine, darbeciliğin soruşturulması zorunluluğuna tepki göremeyeceksiniz. Evet, bir tane bile yok. Ama sayısız Ergenekon soruşturmasının hukuk ihlalleri içerdiğine ilişkin haberlerle karşılaşacaksınız. Nedeni çok açık değil mi?

 

Ahmet Altan’ın benzetmesiyle “fırtınanın gözündeyiz” ve fırtına devam ediyor. Bayıldığım başka bir benzetme de Murat Belge’nin buluşu: “Halat çekme yarışı”. Fırtınanın gözü de, halat çekme de kendi düzeylerinde temel noktalara güçlü vurgular yapıyor. Gerçekten, toplumsal hayatın gidişini kökten değiştirecek -belki taraf olan aktörlerin ufkunu da aşan- derinlikte bir kırılmanın eşiğinden geçiyoruz. Sadece iktidar değil, toptan bir rejim ve zihniyet değişikliğine gidebilecek bir kavşaktayız. Ve biz bugüne içeriden bakıyoruz. Fırtınanın gözü bu. Bu değişim olanca sertliğine rağmen, derinliğini gizleyen bir yavaşlığı, durgunluğu da barındırıyor. Hiç doğrusal değil. Tersine med-cezirli bir karaktere sahip. Halata asılan güçler kolay pes edecek gibi görünmüyor.(yazarın bu yazısı taraf gazetesinden alınmıştır)

YAZAR DOĞRULARI YAZARAK YANLIŞ SONUÇLARA VARMAKTADIR.

SÖZ KONUSU DOĞRULAR İLE SONUÇ ARASINDA NEDENSELLİK BAĞLANTISI YOKSA YANLIŞ SONUCA VARIRSINIZ, AMA SIRALANAN BU DOĞRULAR OKURLARI YANILTABİLİR.

Cumhuriyetten, modernlikten yana olmakla; darbeden, işkenceden, faili meçhul cinayetlerden yana olmak arasında ne gibi nedensellik bağlantısı vardır? İnsan hafızasının unutkanlığından yararlanarak yanlışları doğru gibi sergilemek tarihsel gerçekleri ortadan kaldırmaz.

Şöyle yakın tarihe bir göz atalım. Kontur gerilla nedir, ne zaman ve kimler tarafından kurulmuştur? Kontur gerilla hangi faili meçhul cinayetleri işlemiş, kimlere işkence yapmıştır? Bugün o çok sevindiğiniz büyük fırtına nereden estiriliyorsa, halatın öte yanında kimler vardı ise işte kontur gerilla onların eseridir ve onlar geçmişte sizin modernist dediğiniz insanlara işkence uygulamış, faili meçhul cinayetleri işlemiş, idam sehpaları kurmuştur.

Türkiye’deki adı Özel Harp Dairesi, Jitem yada her ne ise, İtalya’da Gladio v.s Nato tarafından, komünizme karşı kurulduğu yazarın da kabul edeceği tarihsel bir gerçektir.12 Mart darbesine gelirken işlenen cinayetlerin arkasında bu derin devlet organizasyonu vardır, İlhan Selçuk’a zivberbey işkencelerini onlar yapmıştır ve 12 Mart faşistlerinin idam ettiği Deniz Gezmiş’leri asan irade, bu iradedir.1970- 80 arası işlenen altı bin faili meçhul cinayet onların işidir. Bugün adına Ergenekon denilen ve kasıtlı olarak kapsamı genişletilen örgüt son on, on beş yılda ortaya çıkan bir örgüt değil, zaten iddianamede bin yıl öncesine kadar uzatılıyor tarihi J

Gelelim İstanbul Barosunun Web sitesine; evet sav doğrudur, bu sitede tek bir işkence haberi yoktur. KARŞILIKSIZ ÇEK ile ilgili de tek bir satır yoktur ki bize göre bu bir insan hakları sorunudur; ama biz halatın diğer tarafına bakıyoruz oradaki avukatlarda KARŞILIKSIZ ÇEK ile ilgili tek bir satır yazmadılar, tek bir söz etmediler. Bizce iki tarafta yanlıştır. Onlar Devletçi ise –ki bu bizim görüşümüz değil- sizde AMERİKANCI, NATO’cusunuz illa bir yafta yapıştırmak gerekiyorsa. DEVAM EDECEK

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: