HÜKÜMET ÇEK KANUNUN ÇIKMASINI SÜRÜNCEMEDE BIRAKABİLİR

ÇEK KANUNU ÇIKAR MI?

HÜKÜMET KANUNUN ÇIKMASINI SÜRÜNCEMEDE BIRAKABİLİR,

BÖYLECE 3167 SAYILI KANUN KANUNSUZ OLARAK YÜRÜRLÜKTE KALIR,

HÜKÜMET ANCAK SOSYAL OLAYLARIN SIKIŞTIRMASI İLE İLERİKİ BİR TARİHTE KANUNU YENİDEN GÜNDEME GETİREBİLİR.

Daha önceki bir yazımda belirtmiştim, yazılarımı takip edenler hatırlayacaktır; hükümetin önündeki ihtimallerden birisi ve çek mağdurları için en kötüsü hükümetin çek kanunu çıkarmayarak işi sürüncemede bırakmasıdır. Hükümet karşılıksız çek suçunu Anayasa ve insan hakları açısından değerlendirmemekte, pragmatist bir yaklaşımla soruna bakmakta ve cezanın devamının ekonomiyi kısa vadeli de olsa rahatlattığını düşünmektedir. En son Babacan’ın kanuna muhalefet ettiği açıklaması bu pragmatist yaklaşımın bir sonucudur.

Hükümet, 3167 sayılı kanunun yürürlüğü konusunda ise topu Yargıtay’a atmış durumda, Yargıtay 10. Ceza Dairesi ise çıkar çevrelerinin beklediği biçimde karar vermiş, hükümet bu durumda iyi polis rolünü oynamaktadır.

Bu varsayımdan ibarettir, herhangi bir istihbarata dayanmamaktadır ve bizim bu konudaki beklentimiz bu değildir, bizim açık net görüşümüz şudur:

3167 SAYILI KANUN MÜLGA BİR KANUNDUR, YÜRÜRLÜKTE DEĞİLDİR. BU KANUNDAN İNSANLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YOKSUN BIRAKILMASI ANAYASAYA AYKIRIDIR VE BİR GÜN SORUMLULARI YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMEK ZORUNDA KALABİLİRLER, TARİH BENZER OLAYLARA ÇOK TANIK OLMUŞTUR.

KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇU MODERN HUKUKUN KABÜL EDEMEYECEĞİ İLKEL BİR SUÇ ANLAYIŞIDIR, BU SUÇ ANAYASANIN 38. MADDESİNE VE AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNE AYKIRIDIR.

Bütün bu nedenlerle 3 yıl, beş yıl hapiste yatacak insanların, böyle bir mahkûmiyete aday olanların uzun vadeli örgütlenmelere destek vermeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda devam etmekte olan ÇEK MAĞDURLARI EYLEMLERİ demokratik ölçülerde kaldığı sürece yerindedir ve devam etmelidir.

AÇLIK GREVİ GİBİ EYLEMLERİN HESABI İYİ YAPILMALIDIR VE BİZCE BÖYLESİ AĞIR EYLEMLERE SON ÇARE OLARAK BAKILMALIDIR.

 NOT : KARŞILIKSIZ ÇEK EYLEMLERİ VE DİĞER YAZILAR İÇİN  http://hukukro.wordpress.com ADRESİNİ ZİYARET EDİNİZ.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: