ÇEKTE HAPİS KALKSIN

 KONFEDERASYON İSYANI

ÇEKLER İÇİN KONFEDERASYON İSYANI

“Ekonomik suça, ekonomik ceza verilmeli, dürüst olan çalışıp borcunu ödemelidir. Hapse giren vatandaş hem borcunu ödeyemiyor hem de ailesi perişan oluyor!”


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, karşılıksız çek ve senet olaylarında her geçen gün artış yaşandığını belirterek, ”Karşılıksız çek ve senede acil çözüm getirilmeli” dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, zamanında ödenmeyen çek ve senetlerin, piyasalarda yaşanan ekonomik sıkıntıyı her geçen gün daha da artırdığını kaydetti.

Merkez Bankası verilerine göre, bankalar tarafından ödenmediği bildirilen çek sayısının her geçen gün arttığını, geçen yılın ilk dört ayında karşılıksız çıkan çek adedinin 501 bin 230 iken, 2009 yılının aynı döneminde bu rakamın 710 bin 807’ye yükseldiğine işaret eden Palandöken, ”Acilen yapılacak yasal düzenleme ile ekonomik suça, ekonomik ceza verilmeli, dürüst olan çalışıp borcunu ödemelidir. Vatandaş cezaevine girdiğinde iş daha da içinden çıkılmaz hale geliyor, hem borcunu ödeyemiyor hem de ailesi perişan oluyor” dedi.

Karşılıksız ve zamanında ödenmeyen çekler nedeniyle 1 milyonu aşkın dava bulunduğunu ifade eden Palandöken, çekin karşılıksız çıkması ile ilgili sorumluluğun suç olmaktan çıkarılarak, idari para cezasına çevrilmesi ve çekin makul bir kısmının banka garantisinde olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Palandöken, 2008 yılının ilk 4 ayında 493 bin 336 adet olan protestolu senet sayısının da 2009 yılının ilk 4 ayında 553 bin 846 adete çıktığını ifade etti.

Özellikle Anadolu’da ticaretin, vadeli çek ve senetlerle yürütüldüğünü belirten Palandöken, şunları kaydetti:

”Bu yılın ilk dört ayında ödenemeyen senet tutarının 2 milyar 597 milyon liraya ulaşması, mal alışverişini tıkanma noktasına getirmiştir. Çeklerin ve senetlerin ödenememesi nedeniyle bozulan ticaret zincirinin tekrar düzene girmesi ve insanların daha fazla mağdur olmamaları için düzenlemelerin acilen yürürlüğe konulmasını istiyoruz.”

PRESSTUR’TEN ALINTI

9 Responses to “ÇEKTE HAPİS KALKSIN”

 1. burhan İŞCAN Says:

  KIYMETLİ KARDEŞLERİM;
  22 HAZİRAN 2009 tarihinde pazartesi günü yine mecliste olmayı düşünüyorum. BU SEFER BANA KATILMANIZI RİCA EDİYORUM. Çünkü meclis ana bina önünde canlı yayın ekipleri her an için haber bekliyorlar. Röportajlar yapıyorlar. ufak bir gurup oluştursak ses getirir, maksadımızı hem basın yoluyla hem de direkt bildiririz. özellikle anneler, babalar hatta küçük çocullar çok etkili olur. Tanışıp toplanmak için çam sakızı çoban armağanı hediyelerimiz mutlak olsun. Bir kutu çorum leblebisi gibi. Her kez şehrine, imalatına özgün bir şeyler getirsin. ziyaretci kapısından girdikten sonra, ana bina önünde- basın kapısı önünde buluşuruz. Mektuplarınızı da getiriniz. Herhangi bir taşkınlık yapmadan, sessiz fakat anlamlı bir eylem yapalım. Hukuk Tarihimizin bu kara sayfasını hep birlikte yırtıp atalım.
  KIYMETLİ BLOG ADMİNLERİ; Yazarlıklarınızı ve edebiyatlarınızı konuşturma zamanıdır. Örnek mektupları sizler hazırlayınız. EZBERLERİ HEP BERABER BOZACAĞIZ. Varlığımızla ekonomiye katkılarımızı, yokluğumuzla oluşan zararları anlatmanın zamanıdır. BURHAN İŞCAN(0537 3704830)
  not: olumsuzluk yok. yanlış anlaşılmasın. ihtiyatlı ve kararlı olmak açısından düşündüm. hem herkes mutmin olur.

 2. seda Says:

  lütfen sizden rıca ediyorum babam ceza evinde çekten dolayı ama hiç suçu yokken suçlu sahıs dışarda gezerken biz ler yani aılem perişan haldeyiz evimize icra geldi babam yaşlı
  hasta neolur yardım edin biz yedi kardeşiz en buyuklerı benım diyerleri ufak

 3. ebru Says:

  lütfen af çıksın lütfen

 4. eda Says:

  ben 13 yaşında bir kızım benim babam karşılıksız çek yüzünden içeri girdi ama asıl suçlu elini kolunu sallıya sallıya geziyor ve bizde perişan haldeyiz lütfen hem allaha hem de size yallvarıyorum af çıksın

 5. ebru Says:

  ben 11 yaşındyım ve babam haksız yere içerde ne olur karşılıksız çeke af verilsin ne olur

 6. DUYGU Says:

  Bence çok şey bekliyorsunuz devletten. Hükümete yakın biri olsa idiniz ve çek suçunuz olsa idi ancak bu yasa çıkardı. onlardan birinin başında böle bi bela yoksa hayatta kalkmaz hapiste icrada. Ben üzülerek buna inanıyorum. Aksi bir süpriz malesef beklemiyorum.

 7. talat Says:

  öncelikle bu siteyi açan ve çek magdurları için yardımcı olan tüm arkadaşlara teşşekkür ediyorum.bende esnaftım 14 yıl çeklerimi ödedim diğer magdur arkadaşar gibi bende alacaklarımı gününde tahsil edmediğim için iş yerim battı ailem dağıldı icra üstüne icra birde bu yetmezmi gibi çek suçundan yargılanmaya başladım. ey hükümet ey değerli miletvekilleri ben bu vatan için güneydoğuda askerlik yaptım ve yaralandım teröriste karşı mermi attım gece dağlarda yattım aç kaldım susuz kaldım şimdi bana açıklayın bakalım teröriste af var vatanı için çarpışmış yaralanmış ve vatanı için çalışan vergisini ödeyen esnaf olan işletmeci olan kişi dolandırıcı vatan haini bu devlete mermi sıkan terösite af böyle devlette olmasın böyle vekilde olmasın ozaman yapacağınız tek şey af yasasını çıkartmak çek magdurlarının en önemlisi evde babasını annesini bekleyen ailelerin göz yaşlarının dinmesi bir kerede miletinizi dinleyin bir kezde devlet baba olun ekonomik kriz içindeki küçük esnafı koruyun biz sizden borcumuzu ödemiyecez demiyoruz üstünede yatmak istemiyoruz ama bize şans verin bizde ödüyelim çalışamıyoruzki zaten icralıkız artı aranmammız var nasıl çalışacaz içeri girince sanki borç ödenecekmi ozaman adli para cezası veriyorsanız madem vereceksiniz 5 yıl taksit yapın bize imkan sağlayın onudamı yapamıyorsunuz veya deyinki kardeşim ya parayı öde yada yat ama yatarsan borcun bitcek bizde girelim yatalım ama çıkınca borcumuzun bittiğinide bilelimki en azından borç için yattık çıktık diyelim böyle saçma kanun görmedim hem hapis yat hem borcun dursun gene ödemek için uğraş çıkartın artık bu yasayıda bizde rahat rahat gezelim çalışalım borcumuzu ödemeye çalışalım allah tüm çek magdurlarına kolaylık versin işallah bu sefer milletvekillerii bizi dinleyecek….adli para cezasının ve hapis cezasının kaldırılmasını istiyoruz ltf bir kezde bize şans verin..

 8. MUSTAFA GÜVEN Says:

  SAYIN VEKİLİM;

  KAMUOYUNDA ÇEK YASASI OLARAK BİLİNEN VE HALEN KOMUSUYUNUZDA GÖRÜŞÜLEN YASA HAKKINDA DÜŞÜNÜP,YORUM YAPARKEN ŞU HUSULARI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMANIZ DİLEĞİ İLE BEN BİR YAKINI ÇEK MAĞDURU OLAN BİR VATANDAŞ OLARAK HADİMİ AŞMADAN ŞU GÖRÜŞLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
  SİZİN BENDEN DAHA ÖNCE BİLECEĞİNİZ GİBİ ÇEK MAĞDURU OLANLAR 1-BİLİNÇLİ OLARAK BORCUNU ÖDEMEK İSTEMEYEN KÖTÜ NİYETLİ KİŞLER 2-BORCUNU ÖDEMEK İSTEYİPDE EKONOMİK ZORLUKLARDAN ÖDEYEMEYEN KİŞLER 3-BU İKİ ŞIKKIN DIŞINDA OLAN VE TAMAMEN KÖTÜ NİYETLİ İNSANLARIN AĞINA DÜŞEN İYİ NİYETLİ TÜTCAR.BU ŞIKTA BAHSEDİLEN KİŞLER TAMAMEN İYİ NİYETLE İŞ YAPMAK İSTEYİPDE KÖTÜ NİYETLİ
  DAHA HALKÇA ANLATIMLA DOLANDIRICININ ELİNE DÜŞEN SAF İNSANLARIMIZ VERMİŞ OLDUĞU ÇEKLERİ BU DOLANDIRICILAR TARAFINDAN BAŞKA FİRMALARA CİRO EDEREK SAF VATANDAŞI DOLANDIRIP ORTADAN KAYBOLMAKTA.TÜM SORUMLULUK HİÇ BİR GÜNAHI OLMAYAN SAF TÜTCARA DÜŞMEKTE VE KARŞILIKSIZ OLAN ÇEKİN TÜM CEZASINI O ÇEKMEKTE.DOLANDIRICI İSE MARMARİSTE GÜNEŞLENMEKTE.
  KOMİSYONUNUZDA GÖRÜŞMELERDE HADDİM OLMAYARAK SIRALADIGIM BU GÖRÜŞLERİMİN PAYLAŞILMASINI ARZU EDERİM.
  EN YÜKSEK SAYĞILARIMLA ARZ EDERİM

  MUSTAFA KEMAL GÜVEN


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: