HÜKÜMETİN AÇMAZI

HÜKÜMETİN EN BÜYÜK AÇMAZI ÇEK TASARISININ  3167 İLE İLİŞKİSİ

AF BEKLENTİSİ VE YENİ ÇEK YASASI

Af beklentisi konusunda bir şey söylemek çok zor ama meclisten beklenen affın çıkmaması dünyanın sonu değil. Hapiste olan ve kaçak olan insanların durumlarını çok iyi anlıyorum ancak karşı karşıya olduğumuz durum öyle küçümsenecek bir durum değil. Ekonominin patronları karşılıksız çeke hapis cezası istiyorlar, bankalar, holdingler, faktöringler. İnanın meclisin çoğunluğu da onlar gibi düşünüyor. O zaman bu beklentiler boşuna mı? Kesinlikle hayır, boşuna değil.

Hükümetin bu yasadan ötürü ciddi sıkıntıları var. Bu sıkıntıları iki ana başlık altında toplayabiliriz. Hukuksal sıkıntılar, toplumsal sıkıntılar.

Hukuksal sıkıntılar öyle az boz sıkıntılar değildir. Bir kere anayasaya uyumlu olma sıkıntıları var, 38. Madde bu maddeye paralel Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi ek 4 nolu protokoldeki borçtan hapis yasağı. Diyelim ki bu uyumu sağlamamaları veya eksik sağlamaları çok kısa sürede önlerine engel olarak çıkmayacaktır. AİHM de dava yoğunluğa var ve davalar iki yıldan daha fazla sürüyor. Bu nedenle bu uyumu yeterli sağlayamazlarsa çok yakında önlerine çıkacak bir engel yok. Önlerindeki en büyük engel 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu. Türk ceza kanunu ile uyum sağlayamazlarsa yeni kanun kısa ömürlü olur ve ilk olarak anayasa mahkemesine takılabilir, ama bundan önemlisi yeni kanunun eski kanunla olan ilişkisi iktidar partisinin en büyük açmazı.

Çek kanunu tasarısı şimdiki hali ile TCK nın 21 maddesine uyum sağlama zorlaması ile kusur ilkesini benimsemiştir. Biz burada bir atlama olursa ve daha iyi bir gelişme olmazsa bile sırf bu madde nedeni ile yeniden yargılamalar olur ve bu sefer beraatlar olur düşüncesi doğrultusunda bu konuyu fazla dillendirmek istememiştik. Ama bildiğiniz gibi 10. Ceza Dairesi üyesi Çamlıbel komisyonda bu konuyu gündeme getirdi ve komisyonu uyardı. Benim Çamlıbel’e tepkim bu nedenle idi. Kendisini telefonla aradım ve ben böyle bir şey söylemedim dediler. Hakimin bu konuşmasını Anadolu Ajansının haber yaptığını öğrendik. Demek ki Anadolu Ajansı haberi olması gerektiği hale getirmiş, buradan hakim güçlerin ne kadar örgütlü olduğunu anlamalıyız. Ne diyor Meclis haber sitesinde Çamlıbel’e dayalı verilen haberde. Mevcut davalara yeni kanunu uygulamak zorunda kalabiliriz, ben de bizim anlamamız gerektiği gibi yazıyorum ama doğrusunu yazıyorum, bu kez Yargıtay’da bekleyen 75.000 dosya esas mahkemelerine iade edilir, davalar uzar ve zaman aşımından düşerler. Aman ha bir şeyler yapın bunun önüne geçin.

Hükümet bu durumun farkında olduğu için biraz çekingende olsa geçici maddelere eski davalara 3167 nin uygulanacağını yazmıştı, demek ki Hakim bu geçici maddeyi yeterli bulmamış, bu yetmez daha başka şeyler yapmalısınız diyor. Diyor ama mızrak çuvala sığmıyor. Diğer tarafta Ceza Hukukunun temel ilkesi var, iki kanun aynı anda yürürlükte ise lehe olan uygulanır diye, bunu nasıl aşacaklardı. Aslında hükümetin başından beri oynamak istediği bir oyun var o da şu; topu yargıya atmak. Yargı yanlış yaparsa bunun açıklaması kolay hükümet için ,şöyle:

–         Ne yapalım yargı yaptı.

Zaten hükümetin yüksek yargıyı yıpratma politikası yok mu? Hükümet yargıyı kontrol altına almak istiyor.

Hükümet uyum yasasını çıkarmayarak 3167 yi geçersiz bıraktı. Bence beklentisi Yargıtay’ın 3167 artık yürürlükte değildir gerekçesi ile karar vererek esas mahkemelerine yol göstermesi ve eski davaların böylece ortadan kalkması idi. Böylece büyük patronların şimşeklerini üzerine çekmeden, suçu yargıya atarak hem sosyal olarak büyük bir problemi geçici olarak çözecekti, hem de hukukla olan açmazını aşacaktı.

ŞİMDİ HÜKÜMET NE YAPSIN? SAKAL BIYIK HİKAYESİ…

Hükümet tasarısının gerekçesi  3167 nin yürürlükte olmadığının bir ilanıdır. 5. Maddeyi anlatan gerekçe bölümünde ne deniyor? Burada kusur ilkesi getirerek TCK ile uyum amaçlanmıştır diyor. Gene gün para cezası düzenlemesi ile TCK ile uyum sağlandığından söz ediliyor. Bundan daha açık bir itiraf olur mu? Şimdi hükümetin durumunu şöyle açıklayabiliriz:

HÜKÜMET BİZ 3167 Yİ GEÇERSİZ HALE SOKTUK AMA BU HAKİMLER ANLAMIYOR DİYORDUR.

BEN DE BUNU MERAK EDİYORUM; HÂKİMLER, 10.CEZA DAİRESİ ÜYELERİ, ASLİYE CEZA HAKİMLERİ NEDEN ANLAMIYORLAR?

Burası tam Aziz Nesin’lik. Tarih bu olayı tartışacaktır.

Şimdi ne olacak? Olacak çok nettir. Hükümet’in önünde iki yol vardır.

Hukuku hiçe sayarak tasarıya lehe kanun uygulamasını ortadan kaldıracak hükümler koymak, ikincisi gereğini yapmak, yani mevcut davaları düşürecek, hapistekileri serbest bırakacak bir düzenleme yapmak ve tasarıyı TCK ve anayasa ile uyumlu hale getirmek. Hükümetin önünde bir başka yol yoktur.

2 Responses to “HÜKÜMETİN AÇMAZI”

 1. BURHAN İŞCAN Says:

  SAYIN OFLUOĞLU;
  Çocukluk ideolojim iyi bir avukat olmaktı. Meslek Lisesi bitirmem nedeni ile mahrum kaldım. Gençlik yıllarımda; hatırlarsınız, siyah beyaz ekranlarda bir Av. Petroçelli vardı. Ütopyamın avukatı. Bu diziyi zevkle seyreder, tüm bu meslek mensuplarına saygı duyardım. Astsubaylıktan emekli olduktan sonra ticaret hayatına atıldık. Olumsuzluklar sonucu mahkemelerde hak arama durumunda kaldım. Bu durumda ütopyamdaki avukatları aradım durdum. Sonuç hep hüsran oldu. Başta barolar birliği olmak üzere durumu anlatan yazılar dilekceler göndererek tüm barolara durumu anlattım. Avukatlar tarafından uğratıldığım haksızlıkları anlattım. Çift taraflı avukatlık yapanlar, icralardan aldıkları alacağımı iade etmeyenler v.s.
  Şimdi siz; benim ütopyamın avukatı, Petroçellim oldunuz. Mesleğinizin bilincinde çek mağdurları için çalışmanız çok takdir edici bir şey. Bu çalışmalarınızda ki özveri benim için bir çok anlamlar taşıyor. Başta hukuğa ve hukukcuya saygımı geri getirdi. Avukatlara saygımı da. Mesleğinize olan hayranlık ve sevgimi de.

  SİZE MİNNETTARIM. ŞÜKRAN DUYGULARIMI ASLA ANLATAMAM.

  Toplumumuzun sizin gibi hukuk adına çalışan hukukçulara çok ihtiyacı var. Sağ olun, var olun.
  Şundan çok eminim ki; Yaratan katında, onun ADİL, HAK isimlerinin halifeliğini yapmanın mükafaatını mutlak göreceksiniz.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Allah hep sizinle olsun inşallah. Allah razı olsun.
  Ülkesini hırsızlardan korumak için her şeyini kaybeden, mücadelesini hala sürdüren, çek mağduru olup hapse giren bir gencin babası.
  BURHAN İŞCAN (0537.3704830)

 2. sami kal Says:

  ewet 6 aydır hükümetin ve yargıtayın ayak sürümesinin nedeni ortaya çıktı. kimse riske girmeyecek yatanlar yatacak, arananlar aranacak sistem aynen devam edecek. ama çok şükür magdurlar uyandı. sesleri çok güçlü çıkıyor. vekilleri ve yargıyı markaja aldı nefes aldırmıyor. güneş balçıkla sıvanamaz bu iş isteselerde istemeselerde bitti. ama olan cezaevinde yatanlara ve korku içinde kaçanlara oldu. ilahi adalet bunun hesabını bir gün müsebbiblerinden mutlaka soracaktır.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: