Sayın Tunç Erden Yakar

 Babam krizleri hiç bitmeyen bu ülkede baba mesleği tekstil işini sürdürmeye çalışan bir esnaftı, 2005 yılında ödeme zorluğuna düştü, kredi kullandığı bankaların gazabına uğradı 3 milyon dolar değerindeki tesisimiz icralarda 1 milyon dolara, 1 milyon dolar değerindeki mülk ve araçlarımızda 300 bin dolara satıldı, ve borcumuzun yarısını ancak kapatabildi, kredi kullanmak amacıyla bankalara ve factoring şirketlerine verdiğimiz çekler ise arkası yazılarak savcılığa şikayet edildi,

 Babam 2007 yılından itibaren cezaevinde tutukludur. Karşılıksız çek vermekten 600 bin TL Adli Para cezası verildi ve savcılık altı bin gün hapse çevirdi, Devlet karşılıksız çeki olduğundan dolayı 600 bin TL bana para ödeyeceksiniz yada altı bin gün hapis yatacaksınız dedi para yok zaten ve babam 2 yıldır hapiste 5 yıl yatacak…

Savcılık Karşılıksız çek suç duyurusu yapıldığı zaman Kişiyi Hakim önüne çıkarıyor ve Hakim çek bedeli kadar adli para cezasına hükmediyor, savcı tebligatla 30 gün içinde adli para cezasının hazineye yatırılmasını istiyor ve para yatmadığı zaman kelepçeyi takarak kişiyi esir ediyor.. İlkel Roma kanunlarından bir farkı var mıdır?

 Bu süreç içinde annemin bu sıkıntılara ve gurur kırıcı davranışlara onurumuzla oynanmasına tahammül edemeyerek beyin kanaması geçirerek vefatını, iki kız kardeşime bakmak yükümlülüğümden dolayı çocukluktan beri doktor olma hevesiyle gece gündüz çalışarak didinerek kazandığım ama 2. yılımda bırakmak zorunda kaldığım Tıp fakültesini,  kirasını bile ödemekte zorlandığım gecekonduda kardeşlerimin başına acaba bir şey mi geldi, tefeciler eve giderde kardeşlerimin başına kötü bir şey gelir mi korkusunu…. anlatmak bile çok zor.

 Eli kanlı teröristlere bile yapmadıkları bir muameleyi bizlere reva gören, sabahın beşinde evimize baskın yapıpta babamın ellerine kelepçe takıp götüren kısaca Terörislerden bile daha fazla aşağılandığımız, teröristleri nasıl yaparda af ederim düşüncesini akıllarından çıkarmayan meclisi kınıma kelimeleri bile az kalıyor ama elimiz kolumuz bağlı Allahlarından bulsunlar diliyorum..

 Bu gün bizim başımıza gelen bu Adaletsiz ilkel uygulamanın bir günde onların başına gelebileceği ihtimalini hiç bir zaman için unutmasınlar.

Pınar S.  adlı okurdan gelmiştir.

Tunç Erden Yakar / Turuncutime.com

turuncutime@gmail.com

www.turuncutime.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: