SEMPOZYUM NOTLARI

SEMPOZYUM

YENİ ÇEK KANUNU VE 31.12.2008 DEN SONRA DOĞAN BOŞLUK ÜZERİNE ÇEK MAĞDURLARINI ETKİLEYECEK İLGİNÇ AÇIKLAMALAR.

YENİ ÇEK KANUNU OBJEKTİF (ŞEKLİ) SUÇ YERİNE TAKSİRLİ SUÇ İLKESİNİ BENİMSİYOR. SEMPOZYUMDA BU KONU ÜZERİNE PROF.DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU KONUŞTU. HOCANIN KONUŞMASINI SES KAYITLARINI ÇÖZDÜKÇE YAYINLIYACAĞIZ.

TASARININ KUSUR İLKESİNİ BENİMSEMESİ ÇEK MAĞDURLARINI BAZI DURUMLARDA LEHTE ETKİLEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.

PROF.DR. ÂDEM SÖZÜER’İN GÖRÜŞLERİ KAMUOYUNA MAL OLMUŞ GÖRÜŞLER. BU NEDENLE HOCANIN KONUŞMASINDAN ÇOK VERDİĞİ MESAJLAR ÖNEMLİ. BU MESAJLARI DOĞRU VERMEK İÇİN SES KAYITLARINI DOĞRU ÇÖZÜMLENMESİ GEREKMEKTEDİR.

EYÜP C. BAŞSAVCISININ SÖYLEDİKLERİ HEM KANUNUN GEÇMİŞ UYGULAMASI, HEM DE GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. BAŞSAVCI ÇEKE CEZAYA KARŞI, YARGI ÇEK HAMİLLERİNİN İCRACISI DURUMUNDADIR DİYOR ..

İLK  BÖLÜMÜ 16 MAYIS C.TESİ YAYINLIYACAĞIZ.

One Response to “SEMPOZYUM NOTLARI”

 1. bişey yapmalı Says:

  İHANET GİZLİ OLUR AMA GİZLİ KALMAZ

  Meclisimize gelen çek kanun tasarısını okuduğumda içimden kurtuluş savaşı,çanakkale savaşları geçti,nedense oradaki savaşan tüm dedelerimiz ve onların anneleri,babaları,çocukları,torunları,eşleri ve o anı,yaşayan milletimiz geldi aklıma.bir an
  Kimbilir onlar o an aynı duyguyu ve düşünceyi paylaşmasalardı belkide biz bugün bu topraklarda ve bayrağımız altında yaşıyor olmayacaktık.hepsinden ALLAH razı olsun.
  Peki ne oldu sonuçta,düşmanlar fiili savaşı cana can,dişe diş,kana kan savaşı kaybetti ama
  Masabaşı oyunlarla,entrikalarla ahlaksız stratejilerle kazandılar biz kaybetmiş olduk nelerimi kaybettik işte…karşısında boynumuz bile kıldan incedir dediğimiz adaletimizi;uğruna canlarımız,kanlarımız,evlatlarımız feda olsun dediğimiz devlet sevgisini;her metrekaresi kanla alınmış topraklarımızın,vatanımızın şimdilik para karşılığında bir kısmını;komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen anlayışımızı;sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma diyen davranışımızı;büyüğe saygı küçüğe sevgi diyen duygularımızı ve daha bunlar gibi nice değerlerimizi…şimdi soruyorum biz neyi kazandık? neydi dedelerimizin,milletimizin kazanmak istediği?işte şimdi bugün meclisten ALLAH ın bile affetmem dediği kul hakkıyla ilgili konuda bir kanun çıkacak çek kanunu.halbuki çözümü ne kadarda kolay olan bir durum sadece aradaki borç ilişkisini garanti altına alan teminat sistemine dayalı bir çözüm en azından yanlış ticaret yapanın sadece malını kaybetmesine,alacaklının hakkını ise tamamen almasına,kullarında mahşerde ALLAH ın huzuruna daha dürüst bir şekilde çıkmasına vesile olabilecek bir kanun…bu kanun nasıl çıkacak ? şu anki durumumuza bakarak tahmin ediyorum bir tane alacaklı varmı ki çekinin karşılığını alamamış,borçlununda hapse girip çocukları,eşleri,yakınları mağdur olmuş kişiler için yazık şu insanlara adaletsizlik bu diyen;bir tane zengin varmı ki kardeşim bu böyle olmaz bu kadarda insanlar sömürülüp merhamet dilekleriyle teselli kapıları açılıp bu kadar da garip çaresizliğe yolcu edilmez diyen;bir tane adalet adamı hukuk adamı varmı ki kardeşim bu kanun böyle çıkarsa alacaklıda,borçluda mağdur olur böyle bir kanunun elime verdiği terazide ben adalet ölçemem diyen ben bu kanuna göre değil vicdanıma göre adalet sağlamak durumunda kalacağım diyen;hangi mahallede var aç komşusu için gece uyumayan;nerde var ki bir büyüğü geldiğinde oturduğu yerden hemen kalkıp elini öpüp konuşuyorsa susup büyüğünü dinleyip saygı gösteren;
  Ne oldu bize,ne olacak bu halimiz? Toplumda doğru kalmazsa adalet kalmazsa bunu devletten beklemek en büyük yalnıştır… şimdi anlatabildim mi neleri kaybettiğimizi.ama tek bir ümidim dileğim var oda atalarımızın,dedelerimizin ve ATATÜRK ümüzün inandığı,muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur sözü.bende bu söze inandım ve size bu mesajı yazdım.inşallah kanımızı soyumuzu kaybetmeyiz ama ne yazık ki şimdiden başladı yabancı gelin,yabancı damat programları….bir tek kapımız kaldı ve her zamanda kalacak olan yüce ALLAH ımızın kapısı her yönüyle çözümcü,adaletli,çaresizliklere çareli bir kapı biz bu kapıyı kaybetmedikten sonra bize bişey olmaz..tek güvende olduğumuz bu kapı….olanlar ve olacaklar karşısında yine bu kapıyı aralamak durumundayız.çünki artık ülkemizde çözüm dileyebileceğimiz,yardım isteyeceğimiz,adalet isteyebileceğimiz bir kapımız ne yazık ki kalmadı.ALLAH ın kapılarından başka bu yüzden size o kapının önünden şöyle bir haykırmak istiyorum ALLAH HERKEZİN KALBİNE GÖRE VERSİN…..
  Evet sayın vekilim bu mesaj http://cek-magdurlari.blogspot.com bilgi paylaşım alanından alınmış bir yorumdur.çıkacak kanun tasarısı http://www.kgm.adalet.gov.tr mevcuttur.size sunulan;dedelerimizden miras kalan bugünkü ve inşallah bundan sonraki gelecek,neslimizin emaneti olan milletimizin kürsüsüdür.çıkaracağınız kanunla ve açıklayan görüşlerinizle milletimiz sizden adaletin sağlanmasını bekleyecektir.buyrun çıkın kürsüde ne istiyorsanız onu konuşun.konuştuğunuz kanunu çıkarın.ha bizleri sorarsanız hiç düşünmeyin…
  Nede olsa bize her zaman açık olan ve açık kalacak olan bir kapı var nede olsa…….


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: