Karşılıksız Çekte Kötü Niyet, İyi Niyet

Tam görünüm

Karşılıksız Çekler‏
Kimden: Mehmet Sedat (sedat500@hotmail.com)
Gönderme tarihi: 09 Nisan 2009 Perşembe 08:18:04
Kime: rahmi68@hotmail.com

Sayın OFLUOĞLU,

İnternet sayfanızı bugün tesadüfen buldum ve inanın karşılıksız çek davalarında keşidecilerin durumunu bu kadar yakından anlayan ve dile getiren bir avukat la ilk defa karşılaştım benim davamı takip eden avukat arkadaşım bile benden para almasına karşılık sizin kadar bu davaya inanmış değil. Benim durumum ise bambaşka bir adaletsizlik örneği. Bu konuyu sizinle paylaşmak istedim bana bu konuda yol gösterirseniz müteşekkir kalırım.

Ben şirket müdürü olarak bir Limited şirkette emekliliğimden sonra 10 yıla yakın süre görev aldım. Şirket büyük bir tekstil firmasıydı ve yıllık 15 milyon ABD doları ihracat yapıyordu. Firma sahibi Türk ama aynı zamanda Alman vatandaşı olmuş birisi. Sektörün yaşadığı sıkıntılar dolasıyla sıkıntılı günler yaşamaya başladığında ben şirketten ayrıldım. Yaklaşık altı ay sonra da şirket battı. Benim ayrılmadan önce imzaladığım vadeli çekler haricinde fiilen ayrılmamı hukuken ayrılma şekline getirmeyen şirket yetkilileri benim imzamı taklit ederek çek kesmeye devam etmişler. Bütün bu çekler ödenmemiş ve davalar açılmış. Tebligatlar firma adresine yapıldığından davalardan haberim olmadı. Taki evime polis gelip beni tutuklayana kadar. İmzaların benim olmadığını ispat edip iade-i mahkeme kararı çıkarıp infazı durdurduk ta kurtulabildim. Sonra bütün adliyeleri dolaşıp tüm dosyalara hakim olmaya çalıştık ki ne mümkün onlarca dava çıktı çoğunda tutuklanma kararları verilmiş.

Şimdi ailemden ayrı sürekli kaçak vaziyette bu davaları çözmeye çalışırken, şirketin asıl sahibi elini kolunu sallayarak Türkiye ye girip çıkıyor üzerindeki bütün mal varlığını yakınlarının, tanıdıklarının üzerine geçirmiş ve iş yapmaya devam ediyor. Sanki şirketin ortağıymışım ve kar etiği zaman karı bölüşmüşüm gibi bu çeklerden sadece ben sorumlu oluyorum ve hapisle cezalandırılıyorum. Adeletin yada adaletsizliğin böylesi heralde dünyada görülmemiştir. Aslında alacaklılar onun üzerine gidebilseler belki paralarını kurtarabileceklerken benim gibi emekli ve hiç bir şeyi olmayan birini hapsettirebiliyorlar, şirket sahibine herhangi bir yaptırımda bulunamıyorlar.

Yeni çek yasası tasarısında şirket müdürleriyle ilgili durum ağırlaştırılarak korunmuş. Şimdi ben gerek Türkiyede gerekse Almanya da bu şahıs hakkında suç duyurunda bulunup tazminat davası açabilirmiyim. Yaptığım masrafların ve uğradığım maddi manevi zararlarımı karşılayıcı bir yaptırımda bulunabilirmiyim. Bu konuda birlikte çalışma şansımız olurmu olursa maliyenin ne olacağını söylermisiniz.

Adaletin kötü niyetliler le iyi niyetlileri ayırt etmesi gerektiği konusunda fikirlerinize katılmamak mümkün değil.

Saygılarımla

Mehmet S.Bayrakçı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: